Контакт

Спорт

Местенки во Париз? Човек од Звезда сакал да се обложи со 5 милиони евра на висок пораз!

Францускиот весник „Л’Екип“ тврди дека УЕФА ги известила француските власти за нелегални активности на мечот Пари Сен-Жермен-Црвена Звезда од Лигата на шампионите, и тоа поради однесувањето на еден од првите луѓе на српскиот шампион.
ПСЖ ја совлада Зве…

Објавено пред

Францускиот весник „Л’Екип“ тврди дека УЕФА ги известила француските власти за нелегални активности на мечот Пари Сен-Жермен-Црвена Звезда од Лигата на шампионите, и тоа поради однесувањето на еден од првите луѓе на српскиот шампион.

ПСЖ ја совлада Звезда со високи 6:1 во второто коло од Лигата на шампионите, и иако ова не беше до толку неочекуван исход, според „Л’Екип“, некој од функционерите на Звезда пред мечот се обидел да се обложи со неверојатни 5 милиони евра дека ПСЖ ќе победат со барем пет голови разлика (5+) против српскиот клуб и УЕФА веднаш ги известила француските власти.

Според Л’Екип, неименуваниот човек на Звезда се обидел да ги уплати парите преку повеќе портали за обложување, но за ова директно бил информиран претседателот на УЕФА, Словенецот Александер Чеферин.

Доколку оваа верзија на приказната е верна, тогаш Црвена звезда ја очекува строга казна, со можно исфрлање од натпреварувањето.

Фото: ЕПА

ЛШ: Нејмар и ПСЖ ја „разбија“ Црвена звезда, Шалке ја освои Москва (видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рамос: Како што гледате, во лов сме на титули и без Роналдо

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос признава дека Кристијано Роналдо бил „многу одлучувачки“ за клубот, но инсистира дека и без Португалецот, „кралевите“ се борат за титули на сите фронтови.
Отсуството на Роналдо беше сметано како фактор за слабиот …

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос признава дека Кристијано Роналдо бил „многу одлучувачки“ за клубот, но инсистира дека и без Португалецот, „кралевите“ се борат за титули на сите фронтови.

Отсуството на Роналдо беше сметано како фактор за слабиот старт на сезоната 2018/19, и прва жртва беше Хулен Лопетеги кој беше отпуштен по нецели три месеци на чело на европските шампиони.

И новиот тренер Сантијаго Солари немаше најдобар старт, но сепак, Реал уште се во игра за титули од Ла лига и од Лигата на шампионите, но прво можат да ја освојат по третпат едноподруго титулата од Светското клупско првенство во Абу Даби.

„Не мислам дека има некоја голема разлика на теренот. Имаме сличен тим и покрај отсуството на Кристијано, кој беше многу одлучувачки фудбалер за нас. Се натпреваруваме како секогаш досега, победата секогаш е главната цел“, вели Рамос.

Мадрид го отвараат настапот на Светското клупско првенство против јапонскиот Кашима антлерс во полуфиналето в среда и Рамос додава дека нормално дека трофејот е главната цел.

„Реал Мадрид имаат голема историја зад нив, но не можеме да сметаме на тоа, бидејќи грбот на дресот не ги победува натпреварите. Секоја година конкуренцијата е посилна, но имаме искуство за големи работи“, завршува Рамос.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ништо од Милан! Златан останува со идејата да ја освои Америка

Милан во јануари планираше две големи засилувања во искусните Златан Ибрахимовиќ и Цеск Фабрегас, но Швеѓанецот денеска, конечно, потврди дека планира да остане во САД и во Американската МЛС лига.
Преку својот Твитер профил, Ибрахимовиќ јасно посочи де…

Објавено пред

Милан во јануари планираше две големи засилувања во искусните Златан Ибрахимовиќ и Цеск Фабрегас, но Швеѓанецот денеска, конечно, потврди дека планира да остане во САД и во Американската МЛС лига.

Преку својот Твитер профил, Ибрахимовиќ јасно посочи дека останува во МЛС и покрај тоа што италијанските медиуми, предводени од „Ла газета дело спорт“ тврдеа дека се чека само телефонски повик од Леонардо за прифаќање на условите на Ибрахимовиќ.

По заминувањето од Манчестер јунајтед, Швеѓанецот во својата прва МЛС сезона постигна 22 гола во 27 меча за Лос Анџелес галакси.

„МЛЗ уште не сум готов со тебе“, напиша Ибрахимовиќ, прекрстувајќи ја МЛС лигата во МЛЗ (Major League Soccer – Major League Zlatan).

Прикажи повеќе...

Спорт

Извлечени двојките за нокаут-рундата во Лига Европа

Лацио-Севилја, Селтик-Валенсија и Галатасарај-Бенфика се нај привлечните двојки што ќе се одиграат во рамките на шеснаесетина финалето во Лига Европа. Ова е епилогот на денешната ждрепка што се одржа во Нион, Швајцарија.
Во нокаут фазата во Лига Европа…

Објавено пред

Лацио-Севилја, Селтик-Валенсија и Галатасарај-Бенфика се нај привлечните двојки што ќе се одиграат во рамките на шеснаесетина финалето во Лига Европа. Ова е епилогот на денешната ждрепка што се одржа во Нион, Швајцарија.

Во нокаут фазата во Лига Европа, како дел од своите тимови ќе настапат тројца македонски репрезентативци: Аријан Адеми (Динамо Загреб), Елиф Елмас (Фенербахче), Стефан Ристовски (Спортинг Лисабон) и Дејан Илиев (Арсенал).

Динамо со Адеми е игра против Викторија Плзен, Спортинг на Ристовски оди на Виљареал, Елмас и Фенербахче ќе играат против Зенит, додека тимот на голманот Илиев, Арсенал, е апсолутен фаворит против БАТЕ Борисов.

Лига Европа, 1/16 финални двојки:

Викторија Плзен-Динамо Загреб
Клуб Бриж-Салцбург
Рапид Виена-Интер
Славија Прага-Генк
Краснодар-Баер Леверкузен
Цирих-Наполи
Малме-Челси
Шахтјор-Ајнтрахт Франкфурт
Селтик-Валенсија
Рен-Бетис
Олимпијакос-Динамо Киев
Лацио-Севилја
Фенербахче-Зенит
Спортинг Лисабон-Виљареал
БАТЕ Борисов-Арсенал
Галатасарај-Бенфика

Првите осмина-финални натпревари ќе се одиграат на 12. и 14. февруари, а реваншите на програмата ќе бидат на 20. и 21. февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Викиликс афера: Димитров се брани на „Фејсбук“, му извадиле стари инфомации

Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров два пати бил заштитен извор...

Македонија4 часа

(Видео) Сексуалните работници бараат декриминализација на нивната работа

Сите знаат каде можат да купат љубов, но молчат иако тоа е основно човеково право, велат сексуaлните работнички кои денеска...

Македонија6 часа

Српски медиуми: Возачот на автобусот што се преврте кај Лесковац возел со 100 километри на час

Возачот на автобусот што се преврте во Лесковац при што загинаа тројца македонски државјани е приведен, објавија српските медиуми. „Курир.рс“,...

Крвав четврток7 часа

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија8 часа

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски9 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија9 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски9 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа10 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа10 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија10 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет22 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија23 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија1 ден

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија1 ден

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија1 ден

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија1 ден

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Досие