Контакт

Спорт

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

По победата над Чеховски медведи, надежите во Металург беа дека Спортинг е вистинска шанса за втор триумф во Лигата на шампионите, но португалскиот шампион се покажа пресилен во Скопје и си замина со 24:31 (18:17) победа.
Момците на Данило Брестовац од…

Објавено пред

По победата над Чеховски медведи, надежите во Металург беа дека Спортинг е вистинска шанса за втор триумф во Лигата на шампионите, но португалскиот шампион се покажа пресилен во Скопје и си замина со 24:31 (18:17) победа.

Момците на Данило Брестовац одиграа борбено прво полувреме, во кое дури имаа и +3 позитива, но како многупати оваа сезона, во второто полувреме следуваше падот во играта што гостите го искористија и поведоа со 21:24 по што немаше враќање за македонскиот вицешампион.

Димитар Димитриовски со пет гола беше најефикасен за Металург, Марио Танкоски додаде четири гола, а за гостите по пет гола имаа Карлос Руесга и Педро Валдез.

Со победата Спортинг се искачи на второто место во групата Ц со идентични 10 поени како првопласираниот Бјерингбо/Силкеборг, а Металург останува на последното шесто место со 2 поена, два помалку од Бешикташ и Чеховски медведи.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 6. КОЛО 

Динамо Букурешт – Адемар Леон 35:30 (18:15)

Металург – Спортинг Лисабон 24:31 (18:17)

Спорт

Милнер: Прв пат во животот ќе навивам за Јунајтед

Објавено пред

Џејмс Милнер, има 17 годишен стаж во Премиер лигата, секогаш играл во тимови кои имаат големо ривалство со Манчестер Јунајтед, а самиот вели дека во среда ќе навива прв пат во животот за „црвените ѓаволи“.

Милнер, во кариерата играл за Лидс, Астон Вила и Манчестер сити, значи секогаш бил на спротивната страна во однос на Манчестер Јунајтед, но ред дербито на Манчестер, нема дилема за кого ќе навива.

„Прв пат во животот ќе навивам за Јунајтед, но нема да го гледам натпреварот. Мислам дека губење на енергија е да сакаш некој друг да постигнува голови. Јас лично не можам да влијаам на резултатот. Можеби и телефонот ќе го тргнам од мене, а подоцна ќе го проверам резултатот. Што ќе правам додека тие играат? Не знам, можеби ќе излезам на вечера“, рекол Милнер и дополнил.

„По тој дуел во Манчестер ќе останат до крајот уште три кола. Луѓето мислат дека за Сити последен вистински предизвик се Јунајтед, не е така. Премиер лигата е тешко натпреварување, особено кога се борите за титулата“.

Во пресрет на утрешниот натпревар Ливерпул се први на табелата со 88 бода, Манчестер сити имаат 86 бода и натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јанис ги растури Пистонс, Мичел спречи „метла“ (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс ја решија серијата против Детроит Пистонс со максимални 4-0, додека Јута Џез изборија барем уште еден натпревар против Хјустон Рокетс.

Милвоки, по 18 години успеаја да ја минат првата рунда во плејофот, победувајќи во четвртиот меч со 127:104. Бакс во наредната рунда ќе играат против Бостон Селтикс.

Во Детроит, брилијантен натпревар одигра Јанис Адетокумбо (41 поен, 9 скока, 3 асистенции, 4 блокади), Крис Мидлтон постигна 18, а Ерик Бледсо 16 поени. Реџи Џексон со 26 и Блејк Грифин со 22 поени го предводеа Детроит.

Јута Џез избегнаа „метла“ во серијата со Хјустон Рокетс. Џезерите славеа 107:91, благодарение на серијата во последната четвртина 15:1, во која 13 поени постигна Донован Мичел. На крајот Мичел имаше 31 поен (19 во последната четвртина). Џо Краудер забележа 23 поени, а Рики Рубио 18 поени и 11 асистенции.

Кај Хјстон најефикасни беа Џејмс Харден со 30 и Крис Полс со 23 поени, 8 скока и 7 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финикс Санс го отпуштиле Кокошков

Објавено пред

Игор Кокошков повеќе не е тренер на кошаркарите на Финикс Санс, објави новинарот на „ЕСПН“ Адријан Војнаровски повикувајќи се на свои извори. Кокошков, една сезона мина на клупата на тимот од Аризона.

Војнаровски пишува дека во клубот долго размислувале дали да му овозможат уште една година на тренерот, бидејќи тимот во финишот на сезоната играл добро. Новинарот заклучува дека Кокошков е „ценет тренер, одличен тактичар, но дека е жртва на промените во Финикис“.

Челниците на Финикс на местото на Кокошков ќе се обидат да го донесат помошникот во стручниот штаб на Филадлефија Монти Вилијамс, за чии услуги се заинтересирани и ЛА Лејкерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ11 час

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа14 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201915 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет16 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201917 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија19 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201919 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201920 часа

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201921 час

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет22 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ22 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 201924 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет24 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ24 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20191 ден

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20191 ден

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20191 ден

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Досие