Контакт

Спорт

Милан го најдоа „човекот“ – Гатузо останува до 2021 година

Милан официјално потврдија дека Џенаро Гатузо потпишал нов договор, со што ќе остане на чело на „росонерите“ барем до 2021 година.
Поранешниот фудбалер на клубот го замени Винченцо Монтела на „жешката“ клупа и направи мал пресврт во формата на клубот. …

Објавено пред

Милан официјално потврдија дека Џенаро Гатузо потпишал нов договор, со што ќе остане на чело на „росонерите“ барем до 2021 година.

Поранешниот фудбалер на клубот го замени Винченцо Монтела на „жешката“ клупа и направи мал пресврт во формата на клубот.  Попладнево клубот потврди дека Рино потпишал договор со клубот за да остане како постојан лидер на тимот.

„Пристигна моментот во кој можеме да потврдиме дека Рино Гатузо останува наш тренер во следнтие три години. Ова беше една од најлесните одлуки кои ги направивме, откако во последните месеци тој заврши фантастична работа. Со Рино одиме на долгорочен проект во Милан. Моја е вината што толку долго се чекаше за потврда, бидејќи јас постојано патував некаде“, изјави генералниот директор на клубот, Марко Фасоне.

Се верува дека Гатузо ќе добие околу 2 милиони евра по сезона.

„Благодарен сум на можноста да покажам што умеам. Без Марко Фасоне и спортскиот директор Масимилијано Мирабели немаше да бидам тука, на клупата на славен тим како Милан. Се надевам дека наскоро ќе го вратиме Милан на високото место кое го заслужува“, изјави Гатузо.

Спорт

Меѓународниот турнир во забрзан шах Алкалоид 2019 со рекорден број учесници

Објавено пред

Традиционалниот отворен меѓународен турнир во забрзан шах (популарно рапид) Алкалоид 2019 оваа година со нов рекорден број од 168 учесници од шест држави, од кои 32 со меѓународни титули, а покрај нив и голем број шахисти аматери и вљубеници во оваа игра.

Со освоени осум поени (седум победи и две реми) на врвот на турнирската табела се најдоа двајца велемајстори. По дополнителниот критериум, првото место му припадна на македонскиот репрезентативец ВМ Кирил Георгиев, а второто на ВМ Бобан Богосављевиќ од Србија. Зад нив следи група од 6 шахисти со по 7 поени ( од 9 партии), која ја предводеа членовите на ШК Алкалоид ИМ Филип Панчевски, ИМ Дејан Стојановски и ФМ Тони Лазов, потоа ВМ Горан Тодоровиќ од Србија, ИМ Никола Николовски (ШК Гамбит Ассеко) и ФМ Марио Ливаја од Србија.

На турнирот земаа учество и 39 јуниори до 18 години, од кои посебно се истакна 14годишните Стојан Велкоски од ШК Алкалоид и Ташев Александар од Бугарија со освоени 6 поени.

Најуспешна шахистка беше македонската репрезентативка и членка на ШК Алкалоид ФИДЕ Мајсторот Моника Стојковска со 5 поени.

Турнирот, кој се одржува осма година по ред, помина во беспрекорна организација, препознатливата позитивна, фер атмосфера, покрај со признак на шаховски празник кој ги следи настаните во организација на ШК Алкалоид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одлични партии на Јокиќ и Богдан, Лејкерс не запира (видео)

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс забележаа нова победа во НБА-лигата. „Езерџиите“ предводени од своите супер ѕвезди Леброн Џејмс и Ентони Дејвис победија во Атланта. Во ноќта што измина одлични изданија имаа Србите Богдан Богдановиќ и Никола Јокиќ, односно Црногорецот Никола Вучевиќ.

Лејкерси против еден од најлошите тимови во лигата мораа да одиграат максимално сериозно за да забележат победа 101:96 над Атланта Хокс. Леброн Џејмс натпреварот во Атланта го заврши со 32 поени, 13 скока и седум асистенции, а Ентони Дејвис забележа 27 поени и 13 скока. Кај домашниот тим се истакна талентираниот плејмејкер Тре Јанг со 30 поени.

Лејкерс со скор од 24 победи и три порази заедно со Милвоки Бакс е лидер во НБА-лигата.

Деневер Нагетс имаше предност и од 20 поени против Њујорк Никс, но на крајот извојуваа тешка победа 111:105.

Српскиот центар Никола Јокиќ го предводеше Денвер до 19 победа во сезоната со 25 поени, 10 скока и пет асистенции. Ова беше шестиот меч во низа со дабл-дабл учинок за Јокиќ.

Неговиот сонародник Богдан Богдановиќ имаше речси перфектен шут во победата на Сакраменто над Голден стејт 100:79. Богдановиќ мечот го заврши со 25 поени (9/11 шут од поле, 4/5 тројки).

Орландо во Њу Орлеанс ги декласира Пеликанс со 130:119. Во тимот на Орландо по 20-дневната пауза се врати Никола Вучевиќ со учинок од 20 поени и девет скока. Интересно, Вучевиќ беше еден од осумтемина играчи на Орландо со двоцифрен број поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Љунберг: Треба да ме сменат

Објавено пред

Арсенал вчера без да пружат отпор беа поразени од Манчестер сити (0:3). Привремениот тренер, Фреди Љунберг, на прес-конференцијата по мечот упатил јаса порака до челниците на клубот.

„И претходно им кажав дека мора да донесат некаква одлука. Јас и моите соработници сме тука да помогнеме колку што можеме, но време е некој да повлече потег бидејќи ова му штети на клубот. Ако треба да ме сменат нека го направат тоа, време е да дознаеме на што сме. Пер Мертесакер е тренер во академијата, тој сега во исто време е на две работни места. За мене е голема чест што сум на оваа позиција, но не знам уште колку ќе можеме вака. Час поскоро мора нешто да се направи“, рекол Љунберг.

Арсенал пред нешто помалку од еден месец му врачија отказ на Унаи Емери, но се чини дека во клубот нема јасна визија што треба да се прави понатаму.

Како наследници на Емери се споменуваат Масимилијано Алегри, Карло Анлелоти и Маурсио Покетино меѓутоа ова се само новинарски шпекулации, досега никој од челниците не проговорил околу името на новиот тренер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 минути

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија15 минути

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија2 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детално урбанистичкиот план кој, како што велат, може да...

Свет2 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет3 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет3 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија15 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ19 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија20 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет22 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Досие