Контакт

Спорт

Млади фудбалери од ФК Вардар учесници во проектот „Фудбал за пријателство“

Објавено пред

Во рамките на почетокот на 7. сезона на меѓународниот детски општествено одговорен проект „Фудбал за пријателство“, под покровителство на компанијата „Газпром“ АД, како дел од почетокот на локалните активности поврзани со овој проект беа избрани млади амбасадори – учесници во проектот. Во годинешната сезона на проектот учество ќе земат млади фудбалери од Младинската фудбалска школа на ФК Вардар – Милош Спасовски (играч од одбрана), Борјан Томовски (играч од средина на теренот) и Лука Јаневски (голман), а заедно со нив дел од македонската делегација ќе биде и Калина Василевска (млад новинар).

Македонските учесници во годинешната сезона на проектот, како делегација од Република Северна Македонија, ќе патуваат во Мадрид (Шпанија) и ќе бидат дел од завршните активностите на „Фудбал за пријателство“: меѓународниот турнир во мешани детски тимови на пријателството, меѓународниот детски прес-центар, од кој ќе известуваат младите новинари, Школата за деветте клучни вредности на проектот и меѓународниот форум „Фудбал за пријателство“. Во рамките на овие активности македонските млади амбасадори ќе имаат можност заедно со свои врсници – деца на возраст од 12 години од земји во светот, да ги споделат своите искуства за промовирање и поттикнување мир, пријателство, еднаквост, традиција и други суштински вредности што треба да ги следиме и според кои треба да работиме, особено кога станува збор за колективните тимски напори, како фудбалот и спортот во целина.

Заедно со нив дел од делегацијата што ќе ја претставува Македонија во рамките на овој проект е и заменик-извршниот директор на ФК Вардар и директор на тренинг-кампот, г. Кирил Кироски.

„Ни претставува задоволство втора година по ред да сме дел од овој интернационален проект наменет за новите генерации во светот, кој има цел да ги поттикне младите да практикуваат спортски активности и на овој начин да шират позитивни човечки вредности помеѓу своите врсници и пошироко. Младинската фудбалска школа при ФК Вардар го поддржува и стимулира негувањето пријателство, еднаквост и мир помеѓу нејзините учесници во рамките на теренот и пошироко вложувајќи во нив и како идни професионални фудбалери и како личности – пример за другите. Верувам дека нашите млади фудбалери и оваа година ќе нè претстават во одлично светло“, изјави г. Кирил Кироски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Откажани се трките во Британија и Австралија

Објавено пред

Мото ГП трките на патеките во Силверстон и Филип ајленд нема да се возат оваа година. Денес е соопштено дека се откажаните Големите награди на Велика Британија и Австралија.

„Светската автомобилска индустрија и Дорна со жалење објавуваат дека коронавирусот предизвика промени во календарот на натпреварувањето и дека имаме обврска да ги откажеме овие два настани“.

Трката за Големата награда на Велика Британија требаше да се вози од 28 до 30 август на патеката Силверстон. Прв пат по 70 години во Британија нема да се вози Мото ГП трка. Исто така е откажан и британскиот Куп на таленти.

Трката на Големата награда на Австралија на патеката Филип ајленд во календарот е закажана за 25 октомври. Годинава и оваа трка нема да се вози.

Прикажи повеќе...

Спорт

Завршниот турнир во ЛШ ќе се игра во Германија

Објавено пред

УЕФА не отстапува од планот да ја заврши сезоната во Лигата на шампионите. Сезоната ќе продолжи во август кога треба да се одиграат сите преостанати натпревари, а за завршницата е предвидено да се игра фајналфор-турнир.

Европската куќа на фудбалот планира Лигата на шампионите да продолжи на 7 и 8 август со осминафиналните реванши Јувентус – Лион, Манчестер сити – Реал Мадрид, Баерн Минхен – Челси и Барселона – Наполи.

Четвртфиналните натпревари на програмата треба да бидат на 13 и 14 август и тие би се играле на неутрални терени.

Завршниот турнир на четири екипи би се одиграл кон крајот на август.

Домаќин би требало да биде Истанбул, но, според шпекулациите, УЕФА размислува завршниот турнир да го премести во Германија.

Бундеслигата меѓу првите продолжи по паузата и покажа дека организациски може да се справи со предизвиците.

Овие информации УЕФА би требало да ги потврди на наредната седница на извршниот одбор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Прв пат во 124 години маратонот во Бостон

Објавено пред

Еден од најпознатите маратони во светот, Бостон маратон, нема да се трча оваа година. Поради коронавирусот трката која требаше да се одржи во април најпрвин беше одложена за септември, а сега дефинитивно е откажана. Ова значи дека прв пат во 124 годишната историја маратонот во Бостон нема да се одржи.

Организаторите на маратонот објавија дека наместо трка ќе има „виртуелен настан“, а сите кои ќе потврдат дека истрчале 42 километри ќе добијат медал.

„Бидејќи во септември нема да можеме да го донесеме светот во Бостон, планираме на светот да му го донесеме Бостон за историскиот 124 маратон“, рекол извршниот директор на маратонот Том Грилк.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Македонија58 минути

Американски воени авиони со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

Американската поддршка на нашата земја продолжува со несмален интензитет и по влезот во НАТО. Околу 11.20 часот два авиони на...

Свет2 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион3 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет3 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа3 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет3 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија4 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија17 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион17 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ19 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија22 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија23 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија23 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија23 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија1 ден

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Досие