Контакт

Спорт

Многу драма, за Гризман да каже дека останува во Атлетико

Антоан Гризман направи вистинска драма, откако на посебен ТВ-програм на шпанската „Мовистар“ објави дека дефинитивно останува во Атлетико Мадрид и покрај желбата на Барселона да го донесе во своите редови.
Во специјален ТВ-програм со наслов „Одлука“, ш…

Објавено пред

Антоан Гризман направи вистинска драма, откако на посебен ТВ-програм на шпанската „Мовистар“ објави дека дефинитивно останува во Атлетико Мадрид и покрај желбата на Барселона да го донесе во своите редови.

Во специјален ТВ-програм со наслов „Одлука“, што според многумина е само бледа копија на објавата на Леброн Џејмс за трансфер во Мајами хит во 2010 година, Гризман имаше две снимени верзии (едната со останува, другата со заминува).

На крајот, одлуката беше доста едноставна и Гризман ја објави на Твитер со порака: „Мои навивачи, мој клуб, мој дом“. Документарниот филм започна со најавата дека Гризман мора да направи голема одлука, по што неговата сестра, која му е и агент, му ги објаснува опциите.

„Решив да останам“, е конечната изјава на Гризман.

Бизарниот „пи ар“ пристап за одредувањето на иднината на напаѓачот кој Диего Симеоне го направи еден од најдобрите во Европа, налути многу фанови кои сметаат дека се работи за лоша „копија“ на славната одлука на Леброн од пред осум години.

Атлетико претходно признаа дека ќе направат сѐ да му „угодат“ на Гризман, носејќи го неговиот сонародник Томас Лемар од Монако, и најавувајќи нови засилувања на клубот.

На крајот, сагата која траеше речиси цела година заврши и фановите на „јорганџиите“ можат да здивнат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Руни се збогуваше со Англија, Германците убедливи против Русија (видео)

Вејн Руни го одигра својот 120. и последен меч во дресот на англиската репрезентација, откако влезе како замена во второто полувреме на пријателскиот меч со САД, кој „трите лава“ го добија со 3:0.
Џеси Лингард постигна одличен гол од далеку за водство,…

Објавено пред

Вејн Руни го одигра својот 120. и последен меч во дресот на англиската репрезентација, откако влезе како замена во второто полувреме на пријателскиот меч со САД, кој „трите лава“ го добија со 3:0.

Џеси Лингард постигна одличен гол од далеку за водство, Трент Александер-Арнолд доби одлична асистенција од Санчо за 2:0, пред Калам Вилсон во своето деби да го постигне првиот гол за добар тест пред клучниот меч со Хрватска во Лигата на нации.

И Германците се „тестираа“ во четвртокот, на пријателски меч со Русија на „Ред бул арената“ во Лајпциг, стигнувајќи до убедлива 3:0 победа над Русија. Лирој Сане, Никлас Зуле и Серж Гнабри постигнаа голови во интересното прво полувреме, пред Јоаким Лев да експериментира со составот во второто.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Израел – Гватемала 7:0

Ирска – Северна Ирска 0:0

Германија – Русија 3:0

Англија – САД 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер убедливо до полуфиналето, го „избегна“ Новак?

Роџер Федерер со убедливи 6:4/6:3 го победи јужноафриканскиот ривал Кевин Андерсон за пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе му се приклучи токму Андерсон, кој ги доби претходните два меча.
Швајцарецот го започна турнирот со шок…

Објавено пред

Роџер Федерер со убедливи 6:4/6:3 го победи јужноафриканскиот ривал Кевин Андерсон за пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе му се приклучи токму Андерсон, кој ги доби претходните два меча.

Швајцарецот го започна турнирот со шокантен пораз од Кеи Нишикори, меѓутоа откако Доминик Тим го „нокаутираше“ Нишикори во попладневниот меч, на Федерер му беа потребни само шест освоени гема за пласман. Наместо тоа, Федерер во 16-тиот настап на завршниот годишен турнир по 15 пат се пласираше во полуфиналето со победа и со освоено прво место во групите (по 14. пат).

Ова исто така беше слатка одмазда за Федерер, откако Андерсон го елиминираше во четврт-финалето на Вимблдон оваа година во својата најдобра сезона во кариерата.

Првото место исто така најверојатно значи избегнување на Новак Ѓоковиќ во полуфиналето, бидејќи светскиот број 1 е прв во другата група со две победи, иако шанси за прво место имаат и Марин Чилиќ и Александер Зверев, ако Ѓоковиќ случајно загуби од Џон Изнер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватите со драматична победа над Шпанија, Батшуаи ги „крена“ Белгијците (видео)

Актуелниот светски вице-шампион Хрватска успеа делумно да се одмазди на Шпанија за понижувачкиот 6:0 пораз во Лигата на нации, откако со гол во 93. минута со 3:2 ја сруши „Фуријата“ на преполниот „Максимир“.
Ова е прва победа за „коцкестите“ по Светско…

Објавено пред

Актуелниот светски вице-шампион Хрватска успеа делумно да се одмазди на Шпанија за понижувачкиот 6:0 пораз во Лигата на нации, откако со гол во 93. минута со 3:2 ја сруши „Фуријата“ на преполниот „Максимир“.

Ова е прва победа за „коцкестите“ по Светското првенство во Русија, и доаѓа во вистински момент за тие да го задржат темпото со Англија, која сега има идентичен број на поени со нив. Белгија пак, инспирирана од Мичи Батшуаи со 2:0 го совлада Исланд за да го задржи совршениот скор на „ѓаволите“.

„Коцкестите“ дојдоа во водство во 58. минута по грешката на одбраната на Шпанија, и Иван Перишиќ одлично го пронајде Андреј Крамариќ, и фудбалерот на Хофенхајм без мака го совлада Де Хеа. Само две минути подоцна Шпанија израмни преку Дани Себалјос, но Хрватска пак дојде во водство во 69. минута со голот на Тин Једвај.

Ново израмнување за Шпанија обезбеди капитенот Серхио Рамос од пенал во 78. минута, откако претходно Анте Ребиќ пропушти стоотстотна шанса, меѓутоа драмата остана во финишот на мечот, кога младиот Једвај го постигна својот втор гол за „делириум“ во Загреб.

ЛИГА НА НАЦИИ, 5.КОЛО

ЛИГА А, ГРУПА 2

Белгија – Исланд 2:0

Табела: Белгија 9, Швајцарија 6, Исланд 0

ЛИГА А, ГРУПА 4

Хрватска – Шпанија 3:2

Табела: Шпанија 6, Англија 4, Хрватска 4

ЛИГА Б, ГРУПА 3

Австрија – Босна и Херцеговина 0:0

Табела: БиХ 10, Австрија 4, С.Ирска 0

ЛИГА Ц, ГРУПА 2

Грција – Финска 1:0

Унгарија – Естонија 2:0

Табела: Финска 12, Грција 9, Унгарија 7, Естонија 1

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Андора – Грузија 1:1

Табела: Грузија 13, Казахстан 6, Летонија 3, Андора 3

ЛИГА Д, ГРУПА 2

Луксембург – Белорусија 0:2

Сан Марино – Молдавија 0:1

Табела: Белорусија 11, Луксембург 9, Молдавија 8, Сан Марино 0

ХРВАТСКА – ШПАНИЈА

БЕЛГИЈА – ИСЛАНД

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија12 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија13 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија15 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија16 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија16 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија16 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија18 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија18 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија19 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија19 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија19 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток20 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток20 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија21 час

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа22 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија23 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија23 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија2 дена

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Досие