Контакт

Спорт

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал Мадрид стигна до третата титула во низа во Лигата на шампионите, а ги предводеше и Хрватска до историското сребро на СП во Рус…

Објавено пред

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал Мадрид стигна до третата титула во низа во Лигата на шампионите, а ги предводеше и Хрватска до историското сребро на СП во Русија, каде што ја доби „златната топка“  како најдобар фудбалер на турнирот.

Модриќ ги совлада својот поранешен клупски колега Кристијано Роналдо (кој не беше присутен на изборот во Лондон), како и Мохамед Салах, египетскиот „фараон“ на фудбалот, кој како „утешна“ награда си замина дома со „Пушкаш“ наградата за најдобар гол во сезоната.

„Вистинска чест и прекрасно чувство е да се стои тука со овој неверојатен трофеј. Прво сакам да им честитам на Мохамед и Кристијано и сигурен сум дека повторно ќе се борат за овој трофеј. Наградата не е само моја, туку и на моите соиграчи од Реал Мадрид и хрватската репрезентација. Без моите тренери немаше да го освојам ова, без моето семејство немаше да бидам фудбалерот кој сум денеска. Би сакал да го споменам мојот фудбалски идол и капитенот на тимот од 1998 година, Звонимир Бобан, кој секогаш ми е инспирација. Оваа награда покажува дека можеш на врвот со напорна работа и посветеност. Соништата се остваруваат“, изјави Модриќ.

33-годишниот Хрват, со ова ги обедини титулите на ФИФА и УЕФА, која претходно го прогласи за најдобар европски фудбалер, и сега влегува како голем фаворит и во изборот за најпрестижната награда „Балон д’ор“ на „Франс фудбал“.

Спорт

Џенова најде лек за Јувентус (Видео)

Џенова чии дрес го носи македонскиот репрезентативец Горан Пандев е првата екипа која сезонава успеа да не загуби од Јувентус. На дебито на новиот тренер Ивица Јуриќ, Џенова во Торино одигра 1:1 против фаворизираниот Јувентус.
„Старата дама“ го имаше н…

Објавено пред

Џенова чии дрес го носи македонскиот репрезентативец Горан Пандев е првата екипа која сезонава успеа да не загуби од Јувентус. На дебито на новиот тренер Ивица Јуриќ, Џенова во Торино одигра 1:1 против фаворизираниот Јувентус.

„Старата дама“ го имаше натпреварот под контрола, имаше и водство од 18.минута кога со многу среќа погоди Кристијано Роналдо меѓутоа гостите од Џенова го шокираа Торино со голот на Дание Беса во 67.минута.

foto: epa

Горан Пандев ги одигра последните минути од овој натпревар, тој го замени Куаме во 85.минута, а четири минути подоцна доби жолт картон.

Јувентус по девет кола има 25 бода и ќе остане лидер на табелата додека Џенова го освои 13.бод и се наоѓа на 13.место.

Нов рекорд на Роналдо (Видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити го декласира Барнли, Њукасл се уште е без победа (Видео)

Манчесер сити во деветтото коло запиша уште една убедлива победа. „Граѓаните“ со пет гола го испратија Барнли. Колото го обележа триумфот на Вотфорд кај Вулверхемптон и првиот триумф сезонава на Кардиф.
Манчестер сити и по деветтото коло ќе остане на ч…

Објавено пред

Манчесер сити во деветтото коло запиша уште една убедлива победа. „Граѓаните“ со пет гола го испратија Барнли. Колото го обележа триумфот на Вотфорд кај Вулверхемптон и првиот триумф сезонава на Кардиф.

Манчестер сити и по деветтото коло ќе остане на челната позиција во Премиер лигата, благодарение на добрата гол разлика. Избраниците на Пеп Гвардиола со 5:0 го поразија Барнли. Четири гола „граѓаните“ постигнаа во вториот дел, откако по првите 45 минути водеа 1:0 со голот на Агуеро. Во вториот дел голови постигнаа Бернардо Силва, Фернандињо, Марез и Сане.

Кардиф во дуелот со Фулам го запиша првиот триумф во новата сезона. Гостите водеа со голот на Ширле во 11.минуа, потоа Марфи и Рид за пет минути направија пресврт, а Сесињон израмни на 2:2. Во вториот дел најпрвин Петерсон, а потоа и Херис се погрижија бодовите да останат во Кардиф.

Њукасл се уште е без триумф и на овој тим му престои тешка борба за опстанок во лигата. Кајал со голот во 29.минута му ги донесе бодови на Брајтон.

Мини-кризата ја преброди Тотенхем. Екипата на тренерот Маурисио Покетино, забележа победа во малото лондонско дерби над Вест Хем. Решавачкиот момент на мечот се случи во 44.минута кога ламела го постигна единствениот гол.

Вотфорд за нецели 120 секунди го шокираше Вулверхемптон. Головите во триумфот 2:0 ги постигнаа Капуе во 20. и Переира во 21.минута.

Без голови заврши мечот помеѓу Борнмут и Саутемптон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед водеше, Баркли спречи пораз на Челси (Видео)

Челси и Манчестер јунајтед одиграа драматично дерби кое заврши без победник 2:2. Челси имаше предност, потоа Марсијал со два гола направи пресврт, а бод за „сините“ обезбеди Баркли со голот во 96.минута.
Рос Баркли не му дозволи на Манчестер јунајтед к…

Објавено пред

Челси и Манчестер јунајтед одиграа драматично дерби кое заврши без победник 2:2. Челси имаше предност, потоа Марсијал со два гола направи пресврт, а бод за „сините“ обезбеди Баркли со голот во 96.минута.

Рос Баркли не му дозволи на Манчестер јунајтед кого го предводи Жозе Мурињо, инаку најуспешниот тренер во историјата на Челси, да го забележи првиот триумф на „Стенфорд Бриџ“ уште од 2012 година.

Челси играше добро во првиот дел, а за таквата игра „сините“ беа наградени со еден гол. Антонио Ридигер го совлада Де Хеа во 21. минута. Јунајтед играше поактивно во второто полувреме, кога успеа да направи пресврт со головите на Марсијал. Повремениот француски репрезентативец го совлада Кепа Аризабалага најпрвин во 55., а потоа и во 73.минута.

Во самиот финиш, во 96.минута, по една голема мешаница Баркли го постави конечниот резултат. Израмнувачкиот гол мина во сенка на инцидентот што се случи крај теренот, бидејќи Мурињо испровоциран од дофрлањата од еден човек од струшниот штаб на Челси тргна физички да се пресмета со него.

Челси и по девет кола остана непоразен во Премиер лигата. „Сините“ имаат 21 бод. Од друга страна има седум бода помалку.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

(Видео) Протести во Лондон против брегзит, граѓаните бараат нов референдум

Во центарот на Лондон, денеска беше одржан протестен марш на кој имаше повеќе од сто илјади луѓе, кои се против...

Македонија3 часа

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија3 часа

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Регион4 часа

Турција: Нема да дозволиме затајување на резултатите од истрагата за Кашоги

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) соопшти дека Анкара „никогаш не ќе дозволи затајување на резултатите од истрагата”...

Македонија5 часа

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија6 часа

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија11 час

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија11 час

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија11 час

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија13 часа

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија22 часа

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Македонија22 часа

Левицата: Ништо не е готово, борбата продолжува!

По изгласувањето на уставните измени во Собранието, се огласи и Левицата. Од таму реагираат дека сите пратеници го изгубиле легитимитетот...

Македонија22 часа

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, Зоран Заев!

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, го поздрави гласањето во македонскиот парламент и му честита на премиерот Зоран Заев за гласањето со...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Денес напишавме историја што ќе ја раскажуваат идните генерации

Денес е историски ден, заедно напишавме историја, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата што ја одржа откако Собранието ја изгласа одлуката...

Македонија23 часа

Четворица обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за уставните измени

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставните измени. „За“ гласаа и обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

(Видео) Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

ВМРО-ДПМНЕ избра борба против неодоговорната власт, рече вечерва генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев, на прес-конференција. Тој нагласи дека...

Македонија1 ден

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на...

Македонија1 ден

Груевски за 8 дена ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен...

Досие