Контакт

Спорт

Монако му врачи отказ на Жардим

Фудбалскиот клуб Монако, во четвртокот, потврди дека тренерот Леонардо Жардим добил отказ. Португалецот во „малото кнежевство“ пристигна во ју ни 2014 година и до оваа сезона со Монако оствари одлични резултати, а успеа да стигне и до финалето во Лигат…

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Монако, во четвртокот, потврди дека тренерот Леонардо Жардим добил отказ. Португалецот во „малото кнежевство“ пристигна во ју ни 2014 година и до оваа сезона со Монако оствари одлични резултати, а успеа да стигне и до финалето во Лигата на шампионите.

„Благодарен сум и горд што бев тренер на монако четири години. Секогаш давав се од себе и работев со голема страст, остваривме големи победи, на тоа секогаш ќе се сеќавам“, рекол Жардим.

Монако катастрофално влезе во новатат сезона, со два порази во Лигата на шампионите, а во првенството на Франција, во првите девет кола, освија само шест бода.

Јавноста шпекулира дека Жардим на клупата ќе го наследи Тијери Анри. Легендарниот напаѓач токму во Монако ја започна својата блескава кариера.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рибера за мундијалот 2019 се потпира на ексвардарците

Македонската ракометна репрезентација, која во јануари ќе е учесник на Светското првенство 2019 година во Германија и Данска се чини најтешкиот противник во групната фаза ќе го има во селекцијата на Шпанија.
Токму селекторот на шпанската селекција Жорд…

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација, која во јануари ќе биде учесник на Светското првенство 2019 година во Германија и Данска, се чини најтешкиот противник во групната фаза ќе го има во селекцијата на Шпанија.

Токму селекторот на шпанската селекција, Жорди Рибера, го објави поширокиот список со 28 ракометари на кои ќе смета на мундијалот, а на него може да се видат имињата на речиси сите ексракометари на скопски Вардар.

Рибера остави простор во репрезентацијата за незаменливиот голман Арпад Штербик, а покрај него во комбинација за настап се и Хорхе Македа, Алекс Душебаев и Жоан Кањелас.

Македонија и Шпанија својот дуел на мундијалот ќе го играат на 16. Освен Шпанија, во групата со Македонија се и селекциите на Хрватска, Исланд, Јапонија и на Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иниеста: Меси е најдобриот во историјата, но Модриќ ја заслужи „Златната топка“

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Шпанецот Андрес Иниеста се врати во татковината за време на паузата во кинескиот фудбалски шампионат. Иниеста кој скоро две децении беше дел од Барселона, од оваа сезона настапува во Кина.
Иниеста го кажа …

Објавено пред

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Шпанецот Андрес Иниеста, се врати во татковината за време на паузата во кинескиот фудбалски шампионат. Иниеста, кој речиси две децении беше дел од Барселона, од оваа сезона настапува во Кина.

Иниеста го кажа својот став за тврдењата на легендарниот Пеле дека Лео Меси не е идеален фудбалер и дека Аргентинецот не е на неговото и на нивото на Марадона, а го коментира и изборот за најдобар фудбалер на сезоната.

„Меси е најдобриот фудбалер во историјата, ги има сите рекорди, погодува со глава, со лева и со десна нога, никогаш не сум видел некој да го прави тоа што го прави тој и секоја година тој ги надминува моите очекувања. Тоа што заврши петти во изборот за ‘Златна топка’ не е навреда, иако за мене е најдобар. Не е во ред да речам дека Модриќ не заслужи да ја освои наградата, имаше одлична сезона“, рече Иниеста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бил жена, сега е маж, победи во борбата, а доби свирежи (видео)

Патрисио Мануел (33) стана првиот трансроден боксер во САД откако во мечот од супер-перо категорија го победи на поени својот противник, Уго Агилар.
Боксерот по мечот бил исвиркан од публиката во салата.
„Слушам дека некои навивачи не се среќни. Тоа е …

Објавено пред

Патрисио Мануел (33) стана првиот трансроден боксер во САД кога во мечот од супер перо категорија го победи на поени својот противник Уго Агилар.

Боксерот по мечот бил исвиркан од публиката во салата.

„Слушам дека некои навивачи не се среќни. Тоа е во ред, ќе се вратам. Тогаш ќе ги направам среќни“, изјавил Мануел по борбата.

Инаку, Патрисио бил петкратен државен шампион на САД во женска дивизија. Промената на полот ја почнал во 2013 година, а во 2012 година бил дел од пробниот олимписки тим на САФ за Игрите во Лондон во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што...

Свет2 часа

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски3 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток4 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток5 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток6 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток8 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија8 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија9 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток10 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија10 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија11 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа12 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет13 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија14 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа24 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Досие