Контакт

Спорт

Мурињо му порача на Реал: Де Хеа не е на продажба

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му порача на својот поранешен клуб Реал Мадрид да „размислуваат за друг играч“ и да не се обидуваат да го донесат Давид де Хеа во Мадрид и покрај тоа што во август 2015 година, тој беше на чекор до „кралскио…

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, му порача на својот поранешен клуб Реал Мадрид да „размислуват за друг играч“ и да не се обидува да го донесе Давид де Хеа во Мадрид и покрај тоа што во август 2015 година тој беше на чекор до „кралскиот клуб“.

Реал постојано покажува интерес за шпанскиот голман, но откако пропадна неговиот трансфер во 2015, тој потпиша нов договор со „ѓаволите“ за да остане до летото 2019 година, со опција за продолжување за уште една година.

„Според мене, Давид останува во Манчестер. Не ги знам намерите на Реал Мадрид, но да бев на нивно место, би размислил за друг играч“, вели Мурињо за шпанскиот ТВ канал „Ла секста“.

Мурињо беше тренер на Реал од 2010 до 2013 година.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крвава прослава на шведската победа во Малме

Најмалку пет навивачи на шведската фудбалска репрезентација се повредени откако вооружен човек испукал 20 куршуми во едно кафуле во кое публиката ја славеше 1:0 победата над Јужна Кореја во првиот меч за „трите круни“ во Русија.
Полицијата во Малме не …

Објавено пред

Најмалку пет навивачи на шведската фудбалска репрезентација се повредени откако вооружен човек испукал 20 куршуми во едно кафуле во кое публиката ја славеше 1:0 победата над Јужна Кореја во првиот меч за „трите круни“ во Русија.

Полицијата во Малме не го открива мотивот за застрашувачкиот напад, ниту состојбата на повредените, но посочува дека не се работи за терористички напад.

„Областа е обезбедена и се вршат разговори и испитувања на тие кои се повредени и кои биле очевидци на настанот“, вели портпаролот на полицијата, Штефан Содерхолм.

Според весникот „Сидсвенскан“, тројца од повредените се во сериозна состојба. Инцидентот се случил во 18.15 часот по локално време, што значи дека мечот бил завршен и се славела победата. Во близината на кафулето имало полициска станица, така што и полицајци присуствувале на инцидентот, тврди „Сидсвенскан“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Авионот на Саудијците се запали на пат до Ростов! (видео)

Репрезентацијата на Саудиска Арабија беше потресена, но стигна во едно парче во Ростов на Дон, откако едното крило на нивниот авион се запалило на патот од Москва.
Саудијците во среда играат против Уругвај во второто коло во групата А, и фудбалерите би…

Објавено пред

Репрезентацијата на Саудиска Арабија беше потресена, но стигна во едно парче во Ростов на Дон, откако едното крило на нивниот авион се запалило на патот од Москва.

Саудијците во среда играат против Уругвај во второто коло во групата А, и фудбалерите биле вознемирени кога забележиле оган од едното крило поради „мал технички проблем“ според официјалното известување на Саудската фудбалска федерација. За среќа, немало поголема штета и авионот нормално слетал во Ростов.

„Саудиската фудбалска федерација сака да повтори дека сите наши фудбалери се безбедни по техничкиот проблем со еден од моторите на нашиот авион, кој безбедно слета на аеродромот во Ростов. Тие сега се во своите хотелски соби“, се вели во објавата на Твитер.

Саудиска Арабија го почна Мундијалот со тежок 5:0 пораз од Русија во првиот меч на Мундијалот, така што сега ќе мора да брка резултат против Уругвај ако сака да ги задржи шансите за пласман во втората рунда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн е англискиот херој за победнички старт (видео)

„Трите лава“ стигнаа до тешка, но заслужена 2:1 победа над Тунис за добар старт на Мундијалот, а прва ѕвезда беше супер-напаѓачот на Тотенхем, Хери Кејн, кој со гол во 91. минута го „реши“ победникот.
Англичаните имаа фантастичен старт на мечот, откако…

Објавено пред

„Трите лава“ стигнаа до тешка, но заслужена 2:1 победа над Тунис за добар старт на Мундијалот, а прва ѕвезда беше супер-напаѓачот на Тотенхем, Хери Кејн, кој со гол во 91. минута го „реши“ победникот.

Англичаните имаа фантастичен старт на мечот, откако уште во втората минута, по акцијата на Деле Али, Џеси Лингард упати одличен удар а тунискиот голман Хасен имаше супер-одбрана. Веќе во четвртата минута, Лингард повторно влезе во шестнаесетникот, но Рахим Стерлинг пропушти голема шанса.

Хери Кејн во деветтата минута имаше силен удар, а само минута подоцна по ударот со глава на Стоунс, Кејн конечно го најде патот во мрежата на африканскиот тим. Проблемите за Тунис се зголемија откако голманот Муез Хасан не можеше да ог продолжи натпреварот и беше заменет со Фарук Бен Мустафа. Лингард во 23. минута имаше уште една голема шанса, но шутираше премлако.

„Казната“ стигна во 31. минута, кога Кајл Вокер направи несфатлив фаул за пенал за Тунис, а Саси беше сигурен од белата точка, иако Пикфорд му го процени ударот. До крајот на полувремето, Лингард уште двапати се најде во шанса – во 42. минута остана сам пред голманот, но шутираше покрај голот, а во 44. минута го погоди дирекот.

Англичаните исто така сметаа дека двапати се оштетени за пенал во првото полувреме, меѓутоа колумбискиот судија Ролдан реши да не го консултира ВАР системот, посебно за очигледниот фаул над Кејн.

Во второто полувреме, Тунижаните малку ја вратија рамнотежата во мечот и веќе не дозволуваа толку многу шанси. Англискиот  селектор Герет Саутгејт се обиде да внесе свежина со Маркус Рашфорд и Рубен Лофтус-Чик во средината на полувремето, додека Тунис беше задоволен да го држи резултатот.

Сепак, за вистинска акција пред голот на Тунис се чекаше до 91. минута, кога по еден корнер, Кејн се најде сам пред голот и со глава елегантно стигна до победничкиот гол.

За Англија ова е клучен чекор напред кон втората рунда, посебно бидејќи Белгија со 3:0 ја совлада Панама и сега двете европски репрезентации се фаворити за првите две места. Следни за Англичаните се Панамците, додека на крај следува големата пресметка со Белгија.

Фото: ЕПАПрикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија5 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија7 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија10 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија13 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија14 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија14 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија15 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија15 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија15 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика16 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија16 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет17 часа

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет18 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие