Контакт

Спорт

Надал го доби Делпо, следува мега-полуфинале со Ѓоковиќ!

Рафаел Надал ја избегна судбината на својот вечен ривал, Роџер Федерер и го совлада Хуан Мартин дел Потро во драматични пет сета со 7:5/6:7(9)/4:6/6:4/6:4 за да се пласира во полуфиналето на Вимблдон, каде што го чека уште еден стар „познаник“, Новак Ѓ…

Објавено пред

Рафаел Надал ја избегна судбината на својот вечен ривал Роџер Федерер и го совлада Хуан Мартин дел Потро во драматични пет сета со 7:5/6:7(9)/4:6/6:4/6:4 за да се пласира во полуфиналето на Вимблдон, каде што го чека уште еден стар „познаник“, Новак Ѓоковиќ.

Надал пристигна на „Ол Ингланд клубот“ без ниту еден меч на трева досега оваа сезона, откако по освојувањето на 11. титула на Ролан Гарос замина на заслужен одмор, и малкумина му даваа големи шанси во Лондон. Меѓутоа, тој успеа да се врати од 2:1 негатива против упорниот Дел Потро и по 4 часа и 48 минути да остане во игра за двојна летна гренд-слем „програма“.

Во второто полуфинале ќе игра Јужноафриканецот Кевин Андерсон, кој го елиминираше Федерер, и Американецот Џон Изнер, кој со 6:7(5)/7:6(7)/6:3/6:4 го сопре Канаѓанецот Милош Раонич.

Фото: ЕПА

Спорт

Шокантно! Неверојатен хорор судир на Ф3 трката во Макау! (видео)

Макау ГП трката од Формула 3 шампионатот е прекината, по апсолутно неверојатниот судир на Софија Флерш, која буквално со својот болид излета од патеката.
Флерш, која вози за тимот на Ван Амесрфорт, ја загуби контролата на болидот откако и се откачи трк…

Објавено пред

Макау ГП трката од Формула 3 шампионатот е прекината, по апсолутно неверојатниот судир на Софија Флерш, која буквално со својот болид излета од патеката.

Флерш, која вози за тимот на Ван Амесрфорт, ја загуби контролата на болидот откако и се откачи тркалото и излета преку возачот Шо Цубои и удри во делот за фотографите.

Засега не се јавуваат детали околу состојбата на германската тркачка, ниту на маршалите и гледачите, иако од тимот на Флерш објавија дека таа е „добро“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шеесет поени на Кемба недоволни за победа, Дончиќ го „урна“ шампионот (видео)

Кемба Вокер постигна 60 поени за домаќините Шарлот хорнетс, но тие не беа доволни за победа, откако Џими Батлер постигна тројка во последната секунда од продолжението за Филаделфија да стигне до 122:119 победа.
За Вокер, ова беше личен рекорд, рекорд з…

Објавено пред

Кемба Вокер постигна 60 поени за домаќините Шарлот хорнетс, но тие не беа доволни за победа, откако Џими Батлер постигна тројка во последната секунда од продолжението за Филаделфија да стигне до 122:119 победа.

За Вокер, ова беше личен рекорд, рекорд за Хорнетс и прв учинок со над 60 поени откако Џејмс Харден постигна 60 против Орландо минатиот јануари. Но, Хорнетси не успеаја да го „зачинат“ ова со победа – откако се вратија од 10 негатива во регуларниот дел, тие губеа со 119:114 на 1:14 пред крајот пред Вокер да погоди и Џереми Ламб со тројка да израмни на 34.7 поени до крајот.  Вили Ернангомез потоа украде едно додавање, но Батлер го блокираше Вокер, пред да ја постигне тројката.

Словенечкото „чудо“, Лука Дончиќ продолжува со фантастичната игра за Далас, предводејќи ги Маверикси до 112:109 победа над шампионите Голден Стејт со 24 поени, 4 асистенции и 9 скока. Барнс додаде 23 поени, додека за Вориорс најдобар беше Кевин Дурент со 32 поени. Ова беше прва победа на Далас над Голден Стејт по десет натпревари и четврта победа во низа за тимот.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Шарлот – Филаделфија 119:122 ОТ

Далас – Голден Стејт 112:109

Њу Орлеанс – Денвер 125:115

Орланд – Л.А. Лејкерс 130:117

Јута – Бостон 98:86

Хјустон – Сакраменто 132:112

Торонто – Чикаго 122:83

Оклахома Сити – Феникс 110:100

Л.А.Клиперс – Бруклин 127:119

Индијана – Атланта 97:89

Прикажи повеќе...

Спорт

Латвала победи во Австралија, Ожие со нова ВРЦ титула

Возачот на Тојота, Јари-Мати Латвала триумфираше на последната трка од рели ВРЦ шампионатот, Австралиското рели, но по излетувањата на Тјери Нојвил и От Танак, францускиот „доминатор“ Себастиен Ожие (М-Спорт Форд) ја запечати својата шеста светска титу…

Објавено пред

Возачот на Тојота, Јари-Мати Латвала триумфираше на последната трка од рели ВРЦ шампионатот, Австралиското рели, но по излетувањата на Тјери Нојвил и От Танак, францускиот „доминатор“ Себастиен Ожие (М-Спорт Форд) ја запечати својата шеста светска титула.

Финецот Латвала влезе на последниот ден од релито знаејќи дека најверојатно ќе мора да го препушти првото место на колегата Танак, кој се бореше за светската титула, но Естонецот се откажа на претпоследната етапа, за Латвала првпат да ја освои трката во Австралија.

Ова исто така значеше дека Ожие во својата последна сезона со М-Спорт тимот пред трансферот во Ситроен ја освојува титулата, откако Тјери Нојвил излета уште на првата етапа во неделата. На крајот, Латвала стигна до победата со 32 секунди предност пред Хајден Педон од Хјундаи и возачот на Ситроен, Мадс Остберг. Мала утеха за Тојота беше титулата кај конструкторите обезбедена со четвртото место на Есапека Лапи.

Ожие, кој имаше внимателно рели, на крајот ја освои пауер-етапата и петтото место во Австралија.

„Горд сум со тоа што успеавме со мојот тим, кој покажа дека е најдобар под притисок. Имавме фантастично време заедно и уживав во последниот обид со овој автомобил“, вели Ожие.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија2 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски3 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет4 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион4 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет5 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет21 час

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски24 часа

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски2 дена

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија2 дена

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија2 дена

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија2 дена

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Досие