Контакт

Спорт

„Натпревар што ќе го реши победникот во групата“

Македонската фудбалска репрезентација утре против Еренија го игра првиот домашен натпревар, во Д-дивизијата, во Лига на Нации. Македонија, овој циклус на натпревари го започна со победа во Гибралтар 2:0, додека Ерменија на домашен терен го победи Лихта…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација утре против Еренија го игра првиот домашен натпревар, во Д-дивизијата, во Лига на Нации. Македонија, овој циклус на натпревари го започна со победа во Гибралтар 2:0, додека Ерменија на домашен терен го победи Лихтанштајн со 2:1. Во пресрет на пресметката со Ерменија, прес конференција одржаа селекторот, Игор Ангеловски и капитенот, Горан Пандев.

„Ова е најзначајниот натпревар за нас, сметам дека добро го анализиравме противникот и подготвени ќе влеземе во дуелот. Мене ми е важно како ќе функционира мојот тим. Ако функционираме како на претходните натпревари, не гледам причина зошто да не го добиеме овој меч. Победникот во оваа Лига Д во нашата група ќе се бара меѓу нас и Ерменија. Очекувам да забележиме позитивен резултат“, изјави Игор Ангеловски.

Важноста на овој меч, за понатамошниот развој на настаните во групата, го потенцира и капитенот Пандев. Играчот на Џенова смета дека дека утрешниот натпревар е исклучително значаен.

„Оваа пресметка е најзначајна во нашата група. Ерменија е квалитетна селекција, но ако ние бидеме на нашето ниво, ќе успееме да оствариме позитивен резултат“, изјави Пандев.

Натпреварот на стадионот „Филип Втори“ ќе започне во 18 часот.

фото: ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Најтешко им е сега да мислат на Пик Сегед

Објавено пред

Ракометарите на Вардар, в четврток, ќе го одиграат првиот од двата четврт-финални натпревари против Пик Сегед во Лигата на шампионите. Против унгарскиот тим „црвено-црните“ ќе се обидат трет пат во последните три години да се пласираат на завршниот турнир.

Вардар поседува квалитет кој е потребен за да се елиминира Пик Сегеди и покрај сите проблеми со кои клубот се соочува, особено по објавата на Сергеј Самсоненко дека ќе се повлече од клубот по завршувањето на сезоната.

Неизвесната иднина и проблемите со повредите, барем во овој момент се многу посериозни противници од тимот на Пик Сегед.

„Секаме повторно да играме на завршниот турнир. Мораме да одиграме на високо ниво, затоа што тие се добар тим. Верувам дека играчите ќе го дадат најдоброто од себе. Во мислите ни е само тој натпревар. Го познаваме Пик Сегед, силни се како тим“, рече на прес конференцијата тренерот на Вардар, Гарсија Парондо.

Капитенот на тимот, човекот со најдолг стаж во Вардар од сите играчи, Стојанче Стоилов, фаворитската улога им ја препушта на противниците, најмногу поради поголемиот избор на играчи. Тој не крие дека тешко ја примил информацијата дека Самсонеко ќе замине од Вардар.

„Сергеј не дошол лично да каже што ќе биде со Вардар наредната сезона. Треба да му бидеме благодарни за она што го направ за ракометот, за Вардар и за Македонија. Одлуката ја примив тешко, јас сум навивач на Вардар. Сепак, во овој момент во мислите ни е само Пик Сегед. Целата сезона имаме проблеми, но тоа не влијаеше врз нас. Целтата ситуација е поттик да „гинеме“ на теренот за повторно да играме на еден Ф4“, рече Стоилов.

Првиот четврт-финален меч помеѓу Вардар и Пик Сегед ќе се одигра в четврток, со почеток во 20 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сисоко ќе го пропушти првиот меч против Ајакс

Објавено пред

Фудбалерот на Тотенхем, Муса Сисоко, најверојатно ќе го пропушти првиот полуфинален меч во Лигата на шампионите против Ајакс. Натпреварот се игра на 30 април, а веќе се знае дека ќе го пропуштат Хари Кејн поради повреда и Сон Хеунг Мин поради жолти картони.

Муса Сисоко се повреди во четвртфиналниот реванш против Манчестер сити. Францускиот репрезентативец теренот го напушти во првото полувреме. Драматичниот меч заврши со победа на Манчестер сити (4:3), а поради победата од 1:0 во првиот натпревар, понатаму мина Тотенхем.

„Муса Сисоко нема да биде подготвен, можеби ќе се врати во наредните две недели. Ние се надеваме дека тој ќе се рехабилитира многу побргу. Оптимисти сме“, рекол тренерот на тимот, Маурисио Покетино.

Тотенхем вечерва ќе игра против Брајтон во Премиер лигата, а проблеми со повредите имаат голманот Иго Љорис и Хари Винкс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Млади фудбалери од ФК Вардар учесници во проектот „Фудбал за пријателство“

Објавено пред

Во рамките на почетокот на 7. сезона на меѓународниот детски општествено одговорен проект „Фудбал за пријателство“, под покровителство на компанијата „Газпром“ АД, како дел од почетокот на локалните активности поврзани со овој проект беа избрани млади амбасадори – учесници во проектот. Во годинешната сезона на проектот учество ќе земат млади фудбалери од Младинската фудбалска школа на ФК Вардар – Милош Спасовски (играч од одбрана), Борјан Томовски (играч од средина на теренот) и Лука Јаневски (голман), а заедно со нив дел од македонската делегација ќе биде и Калина Василевска (млад новинар).

Македонските учесници во годинешната сезона на проектот, како делегација од Република Северна Македонија, ќе патуваат во Мадрид (Шпанија) и ќе бидат дел од завршните активностите на „Фудбал за пријателство“: меѓународниот турнир во мешани детски тимови на пријателството, меѓународниот детски прес-центар, од кој ќе известуваат младите новинари, Школата за деветте клучни вредности на проектот и меѓународниот форум „Фудбал за пријателство“. Во рамките на овие активности македонските млади амбасадори ќе имаат можност заедно со свои врсници – деца на возраст од 12 години од земји во светот, да ги споделат своите искуства за промовирање и поттикнување мир, пријателство, еднаквост, традиција и други суштински вредности што треба да ги следиме и според кои треба да работиме, особено кога станува збор за колективните тимски напори, како фудбалот и спортот во целина.

Заедно со нив дел од делегацијата што ќе ја претставува Македонија во рамките на овој проект е и заменик-извршниот директор на ФК Вардар и директор на тренинг-кампот, г. Кирил Кироски.

„Ни претставува задоволство втора година по ред да сме дел од овој интернационален проект наменет за новите генерации во светот, кој има цел да ги поттикне младите да практикуваат спортски активности и на овој начин да шират позитивни човечки вредности помеѓу своите врсници и пошироко. Младинската фудбалска школа при ФК Вардар го поддржува и стимулира негувањето пријателство, еднаквост и мир помеѓу нејзините учесници во рамките на теренот и пошироко вложувајќи во нив и како идни професионални фудбалери и како личности – пример за другите. Верувам дека нашите млади фудбалери и оваа година ќе нè претстават во одлично светло“, изјави г. Кирил Кироски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ56 минути

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 час

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија3 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет3 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион4 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет4 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ15 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа18 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201919 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет20 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201921 час

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија23 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201923 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие