Контакт

Спорт

Најдобриот типувач на Sport Life доби „пежо 308“

Објавено пред

Во саботата на 17 август, во Охрид, Sport Life го прогласи најдобриот од сите играчи во финалето на Типстер-купот од втората пролетна етапа и му ги врачи клучевите од главната награда – Peugeot 308. Победник е Игор Ристевски од Скопје, кој со вкупно 70.815 бода во финалето го освои првото место.

Sport Life за своите играчи и лојални членови обезбедува секогаш интересна понуда, со највисоки бонуси. Во моментот имаме над 1.000 игри и можности за добивка, а Типстер-купот е традиција која со години им дава можност на учесниците да добијат вредни награди. Оваа година доделивме два автомобила „пежо 308“ како главна награда за најдобрите типувачи, истакнуваат од Sport Life.

Втората пролетна етапа траеше четири месеци, почнувајќи на 1 февруари, па сè до 30 мај, со финале од 10 до 30 јуни. Новата сезона на Типстер-купот почнува на 1 септември 2019 година, а од Sport Life најавуваат изненадување во однос на главната награда.

Типстер-купот е натпревар како дел од програмата за лојалност и рангирање на редовните играчи на Sport Life. Со своите веќе уплатени тикети, сеедно дали се погодени или не, играчите, т.е. членовите во клубот Sport Life се натпреваруваат кој е поуспешен во типувањето.

(ПР-текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Најбогат тенисер – 80 годишен просечен играч од Романија кој има 35 деца

Објавено пред

Објавена е најновата ранг листа на најбогати во светот на тенисот.

Листата повторно ја предводи сега 80-годишниот Романец Јон Кирјак кој како просечен играч настапувал во седумдесетите години од минатиот век.

Романецот чие богатство се проценува на околу 1.1 милијарди евра во соседна Србија е познат како кум на екс-тенисерот Бобан Живоиновиќ кој е во брак со естрадната ѕвезда Лепа Брена. Интересен е податокот на Кирјак кој вели дека тој има 35 деца, а богатството го стекнал по завршувањето на тениската кариера во која успех му е освојување на турнир во Минхен 1970 година, и пехар во дубл на Ролан Гарос истата година.

Втор на новообјавената листа на најбогати тенисери е Роџер Федерер чие богатство се проценува на 450 милиони долари.

Трет на листата е Новак Ѓоковиќ со богатство од 200 милиони долари.

Листата потоа ја сочинуваат Марија Шарапова (195 милиони долари), Рафаел Надал (180 милиони долари), Серена Вилијамс (180 милиони долари), Андре Агаси (175 милиони долари), Енди Мареј (165 милиони долари), Пит Сампрас (150 милиони долари), Џон Мекинро (100 милиони долари).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лисиците“ ги изедоа „петлите“ со пресврт во второ полувреме (видео)

Објавено пред

Тотенхем водеше со 1-0 против Лестер нагости по првото полувреме. Кејн донесе водство со гол од рубриката „верувале или не“, во пад го совлада Шмајхел.

Избраниците на Покетино имаа и од водство од 0-2 во 64 минута, погоди Орие, но голот беше поништен по ВАР асистенција, во офсајд се најде Сон.

И покрај доминацијата, сепак Тотенхем со празни раце си замина од гостувањео кај Лестер, со пораз од 2-1, со пресврт во вториот дел.

„Лисиците“ дојдоа до израмнување во 69 минута, стрелец Рикардо Переира.

Победоносниот гол на „Кинг Пауер“ за големо славје на трибините беше дело на Медисон во 85 минута со прекрасен удар од над 20 метри, во долниот десен агол од голот на Лорис.

Екипата на Тотенхем 8 натпревари во низа нема победа на гости во Премиерлигата, а Лестер со новата победа моментно е втор во ПЛ со 11 бода од 6 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Формула 2 – Кореа се разбуди од кома, следува „трка со времето“

Објавено пред

Возачот на Формула 2, Хуан Мануел Кореа веќе не е во кома и сега го очекува многу ризична операција. 20-годишниот возач доживеа повреда на рбетот и скршеници на двете нозе во инцидентот на 31 август на патеката „Спа“ во кој животот го загуби неговиот француски колега, Антоан Убер.

Младиот возач се уште не ја ногата, затоа што неговите бели дробови дополнително треба да се опорават, а неговата ситуација е многу ризична откако вчера првпат по несреќата ги отвори очите.

Кореа беше ставен во вештачка кома за да се овозможи на неговите бели дробови, кои биле оштетени по несреќата, да се опорават. Пилотот претрпел четиричасовна операција на нозете во белгиски Лиеж во близина на „Спа“, но кога бил пренесен во Лондон, имал потешкотии при дишењето, по што морало да биде ставен во кома.

„Хуан Мануел Кореа веќе не е на апарати, разбуден е од индуктивна кома. Ова е навистина голема вест и ова со крупни чекори води во вистинскиот правец, но трката со времето дури сега претстои. Наш приоритет се неговите бели дробови и операција на ногата, на која се чека повеќе од две недели“ – порачаа неговите доктори.

Неговата состојба и натаму е претпазлива, но не е критична, порачаа докторите.

Кореа е роден во Еквадор, но порасна во Мајами. Моментно живее во Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван и кај нас

Земјотрес попладнево ја погоди Албанија, а беше почувствуван и во западниот дел од земјава и во Скопје. Земјотресот е со...

Топ4 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет6 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет6 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ6 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ7 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет8 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија22 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата23 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет1 ден

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 ден

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа2 дена

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет2 дена

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија2 дена

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Досие