Контакт

Спорт

На свештеник од СПЦ не му било дозволено да го посети Ѓоковиќ за Божик

Објавено пред

Српската православна црква (СПЦ) објави соопштение во кое истакнува дека австралиските власти го одбиле барањето православниот свештеник од Мелбурн, Милорад Лончар, да го посети Новак Ѓоковиќ во хотелот за мигранти, денеска кога православните христијани го прославуваат Божик.

„Би сакале да ја информираме јавноста дека денеска, на денот кога српските православни верници го празнуваат благословениот празник Рождество Христово, со благослов на Неговото Високо првосвештенство епископ Силуан, поглавар на соборниот храм Света Троица во Мелбурн, протојерејот Милорад Лончар, по побарана дозвола за посета на Новак Ѓоковиќ, е одбен со образложение дека никој не смее да влезе во објектот кој е притвор за мигранти, поради важечките ковид-рестрикции. Известени сме дека за никој од притворените не се дозволени верски посети од јули 2021 година“, се наведува во соопштението на Црквата во кое се додава дека нема посебен простор, нема оддел, а за жал не е направен напор да се обезбеди место во рамките на миграцискиот прифатен центар каде што би можеле да се вршат посети од ваков вид.

Австралиско-новозеландската митрополија на СПЦ го осудува, како што велат од таму, кршењето на човековите и верските права, како и третманот на сите оние кои се притворени во приифатниот центар.

Вечерва во знак на молитвена поддршка ќе се одржи молебен пред прифатилиштето во кое во притвор е и Новак Ѓоковиќ, додаваат од Црквата.

Откако на светскиот рекет број еден му беше одбиена визата и му беше забранет влез во Австралија за да се натпреварува на првиот Гренд слем сезонава, неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ вчера одржа прес-конференција.

За денеска се најавени нови протести во Белград, а навивачите на Ѓоковиќ се собираат пред хотелот во Мелбурн каде е затворен српскиот тенисер.

Во меѓувреме, за прв пат откако пристигна во Австралија, тенисерот објави нешто на социјалните мрежи.

Ѓоковиќ на Инстаграм им го честиташе Божик на православните верници: „Мир Божји. Христос се роди. Среќен Божик. Божјата љубов нека ве крепи и исполни“, напиша тој.

Само неколку минути подоцна, тенисерот објави ново стори: „Благодарам на моето семејство, Србија и на сите добри луѓе ширум светот кои ми испраќаат поддршка. Ти благодарам мили Боже за здравјето“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Лошо го советував Бензема, требаше да молчам“

Објавено пред

Реал Мадрид, во неделата, во 92.минута избегна пораз од Елче. „Кралскиот клуб“ и покрај доминацијата на теренот успеа да избори само реми со аутсајдерот.

Најдобрата шанса за Реал ја имаше Карим Бензема. Францускиот репрезентативец, при резултат 0:0, не реализираше пенал. Вината за промашениот пенал ја презел тренерот Карло Анчелоти, смета дека погрешно го советувал.

„Моја грешка е промашениот пенал. Му кажав на Бензема дека противниците ги анализираат неговите пенали и дека би требало да ја смени страната. Го направи тоа и промаши. Требаше да молчам“, рекол Анчелоти.

Бензема е најдобар стрелец во Ла Лига со 17 постигнати голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марсијал се пресели на „Рамон Санчез Писхуан“

Објавено пред

Ентони Марсијал, до крајот на сезоната, ќе игра како позајмен играч од Манчестер јунајтед во Севилја. Повремениот репрезентативец на Франција, на дресот ќе го носи бројот 22.

Марсијал, во 2015 година, стана најскапиот играч до 20 години, во историјата на фудбалот. Манчестер јунајтед за неговиот трансфер од Монако издвоија фиксни 50.000.000 евра. Монако заработи и две третини од предвидениот бонус од 30.000.000 евра, то значи дека досега Јунајтед за Марсијал платиле 70.000.000 евра.

Марсијал на „Олд Традфорд“ не ги оправда очекувањата. Низ годините се мачеше со повредите и во ниту еден момент не ја „најде“ формата од Монако која им го препорача на „црвените ѓаволи“.

Реши да се пресели во Севилја, со цел да ја оживее кариерата. Клубот од „Рамон Санчез Писхуан“, нема да издвои ниту цент за позајмицата. Клубовите се договориле, Севилја во целост да ја преземе плата на Марсијал. До крајот на сезоната тој треба да инкасира помеѓу 6.000.000 и 8.000.000 евра.

Во договорот на Марсијал не постои откупна клаузула, што значи дека тој по завршувањето на сезоната мора да се врати во Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл и Лион го договориле трансферот на Гимараеш

Објавено пред

Њукасл јунајтед, во наредните 48 часа ќе го комплетира трансферот на Брунио Гимараеш од Олимпик Лион. Французите ја прифатиле 40.000.000 евра за Бразилецот. Њукасл за овој трансфер ја доби трката со Арсенал.

Бруино Гимараеш има 24 години, во Лион пристигна во 202 година од Атлетико Паранаенсе. Бразилскиот репрезентативец ќе стане второто најскапо засилување во историјата на клубот.

Пред нешто повеќе од три години, Њукасл на Хофенхајм им платија 44.000.000 евра за Жоелингтон.

Медиумите пишуваат дека, Гимараеш во Њукасл ќе добие неделна плата од 220.000 евра, што е за четири пати повеќе од она што го заработувал во Лион.

Бруно Гимараеш ќе биде третото засилување за Њукасл во зимскиот преоден рок. Претходно клубот се засили со Киран Трипие од Атлетико Мадрид за 15.000.000 евра и Крис Вуд од Барнли за 30.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ42 минути

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Топ1 час

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет4 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија4 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет4 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет5 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет5 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион17 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион18 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија20 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет20 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија21 час

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа23 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија24 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија1 ден

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија1 ден

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија1 ден

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Досие