Контакт

Спорт

Неверојатен меч во Германија – ВАР додели пенал откако играчите заминаа на одмор (видео)

Видео-системот за помош на судиите (ВАР) предизвика нови контроверзи во Германија, откако судијата Гвидо Винкман доби совет да досуди пенал за Мајнц против Фрајбург откако повеќето играчи се упатија во соблекувалната на полувремето.
Во клучната пресмет…

Објавено пред


Видео-системот за помош на судиите (ВАР) предизвика нови контроверзи во Германија, откако судијата Гвидо Винкман доби совет да досуди пенал за Мајнц против Фрајбург откако повеќето играчи се упатија во соблекувалната на полувремето.

Во клучната пресметка за опстанок на двата тима, Винкман го заврши полувремето со резултат 0:0, меѓутоа по советувањето со ВАР по инцидентот во шестнаесетникот на Фрајбург беше досуден пенал. Дефанзивецот на Фрајбург, Марк-Оливер Кемф ја блокирал топката со својата рака и Мајнц доби пенал, кој сега мораше да чека да го изведе додека голманот на Фрајбург, Александер Швволов не се врати на теренот.

Пабло де Бласис во 52. минута од првото полувреме го совлада и донесе водство на Мајнц од 1:0. Мајнц постигна уште еден гол во второто полувреме повторно преку Де Бласис во 72. минута за да ги помине Фрајбург на табелата. Двата тима имаат по 30 поени, но Мајнц е на 16. место (кое носи опстанок), а Фрајбург е 17-ти (пат во втората Бундеслига).

Ова не беше единствениот бизарен момент на мечот, откако на полувремето навивачите на Мајнц го „нападнаа“ теренот со тоалет хартија во протестот за понеделничките мечеви во Бундеслигата, нешто што речиси сите навивачи го мразат во Германија.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Спорт

Сериозен напад пред „Енфилд“, судири на навивачите (видео)

Полицијата во Ливерпул потврди дека истражува сериозен напад на човек пред стадионот „Енфилд“, кој се случил пред полуфиналниот дуел меѓу Ливерпул и Рома, кој домашните го добија со 5:2
Инцидентот се случил околу 20.35 часот по македонско време пред па…

Објавено пред

Полицијата во Ливерпул потврди дека истражува сериозен напад на човек пред стадионот „Енфилд“, кој се случил пред полуфиналниот дуел меѓу Ливерпул и Рома, кој домашните го добија со 5:2

Инцидентот се случил околу 20.35 часот по македонско време пред пабот „Алберт“, откако пред стартот на мечот имаше судири на навивачите на Ливерпул и Рома. Околу 80-тина навивачи на Рома се упатиле кон стадионот преку споредна улица во која се наоѓале голем број на навивачи на Ливерпул.

Еден навивач се гледа неподвижен на патот, а снимките на „Би-би-си“ покажуваат уште еден навивач како носи чекан.

Покрај ова, имаше и напад на „Коп“, каде што навивачи на Рома нападнале домашни фанови.

Салах и Ливерпул ја „газеа“, но не ја „убија“ римската „волчица“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах и Ливерпул ја „газеа“, но не ја „убија“ римската „волчица“ (видео)

Мохамед Салах брилјираше против својот поранешен тим, за да постигне два гола и да додаде уште две аситенции во брилијантната 5:2 победа на Ливерпул над Рома во првиот меч од првото полуфинале од Лигата на шампионите, откако по убедливите 5:0, италијан…

Објавено пред

Мохамед Салах брилјираше против својот поранешен тим, за да постигне два гола и да додаде уште две аситенции во брилијантната 5:2 победа на Ливерпул над Рома во првиот меч од првото полуфинале од Лигата на шампионите, откако по убедливите 5:0, италијанскиот тим се врати со два гола во завршницата да им даде на своите фанови надеж дека е можно ново „чудо“ во Рим.

Сигурно немаше навивач на „волчицата“ кој не зажали зошто го продадоа Египќанецот на „Црвените“ во мачните 90 минути за нив на „Енфилд“, од кои Салах одигра 75 и беше едноставно фантастичен, а напаѓачкиот фудбал на Јирген Клоп придонесе Рома да нема одговор на нападите на Салах и Фирмино.

Рома дури го отвори мечот подобро, обидувајќи се во неколку наврати да го совлада Кариус, од кои ударот на Александар Коларов беше најзначителниот момент. Но, тогаш на сцена стапи Салах со фантастичен гол во 36. минута од мечот, кој не го прослави во знак на почит кон неговиот поранешен тим. До крајот на полувремето, тој додаде уште еден по добрата асистенција на Роберто Фирмино.

Ако Рома се надеваше на пресврт во второто полувреме, сите „бродови потонаа“ во 15-тина минути во второто. Салах прво го најде Садио Мане во 56. минута, а потоа му „врати“ на Фирмино во 62. минута за 4:0, за „петардата“ да ја комплетира повторно Фирмино во 69. минута.

Некоја мала надеж на „волчицата“ за домашниот меч им даде Един Џеко, со голот во 81. минута, по што Диего Пероти намали на 5:2 од белата точка во 85. минута, за одеднаш на Рома да им биде потребна победа од „само“ 3:0 или било која победа со четири гола разлика за да во големото финале во Киев.

Ако Рома успеа да се врати од 4:1 во мечот со моќната Барселона и да го елиминира тимот предводен од Лионел Меси, ништо не ги спречува да се обидат да го направат тоа на преполниот „Олимпико“. Никој не е луд да ја отпише Рома, сигурно не и Јирген Клоп. Остануваат уште 90 минути борба.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ниту во Штутгарт не и „тргна“ на Шарапова

Стартот на сезоната на земја за Марија Шарапова не помина најдобро откако таа загуби во три сета од Французинката Каролине Гарсија во првото коло на Порше ГП турнирот во Штутгарт.
Гарсија се врати по тесниот трет сет за да победи со 3:6/7:6(4)/6:4 во м…

Објавено пред

Стартот на сезоната на земја за Марија Шарапова не помина најдобро откако таа загуби во три сета од Французинката Каролине Гарсија во првото коло на Порше ГП турнирот во Штутгарт.

Гарсија се врати по тесниот трет сет за да победи со 3:6/7:6(4)/6:4 во меч кој траеше 2 часа и 44 минути за нејзина прва победа над поранешната светска тенисерка број 1 во петтиот обид.

„Беше многу тесно и знаев дека таа ќе се бори до крајот на мечот“, вели шестата носителка Гарсија, која спаси две меч-топки во вториот сет.

Шарапова, која лани се врати на тенисот по 15-месечната допинг-суспензија на истиот турнир, на кој главен спонзор е нејзиниот личен спонзор „Порше“, го освои лесно првиот сет, но 31-годишната ветеранка не успеа да се спаси од четврти пораз во низа.

Петкратната гренд слем шампионка ќе испадне од топ 50 само вторпат во својата кариера, откако нема победа од второто коло на Австралија опен, каде што ги победи Татјана Марија и Анастасија Севастова пред да загуби од Анџелике Кербер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Грчкото МНР: Хан да не дава погрешна слика за преговорите за името

Грчкото Министерство за надворешни работи преку соопштение го повика еврокомесарот Јоханес Хан да не создава погрешна слика за спорот за...

Македонија11 час

(Видео) Заев не верува дека спорот за името ќе се реши за две недели

Посакувам, но не верувам, дека спорот за името со Грција ќе биде решен за две недели, изјави премиерот Зоран Заев...

Македонија12 часа

(Видео) Формирана групата „Охрид“ за интеграција на Македонија во НАТО

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, лорд Џорџ Робертсон, изјави дека е составена...

Македонија12 часа

(Видео) Робертсон: Македонија во 2001 беше пред распад, но сега е пред портите на ЕУ и НАТО

Последен пат во Скопје давав изјава пред 17 години, но тогаш бев присутен во државата во време на криза, а...

Македонија13 часа

Хан: Решение за спорот меѓу Македонија и Грција за 15 дена

Спорот меѓу Македонија и Грција би можел да се реши во следните 15 дена, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан...

Македонија16 часа

(Видео) Сервер: Можеби звучи болно, но македонскиот пат за НАТО и ЕУ минува преку Атина

Познавачот на Балканот, Даниел Сервер, на седницата на Комисијата за eвропски прашања пред присутните истакна дека САД сака сите земји...

Македонија16 часа

(Видео) Тунтев: Неизвесно е дали ќе има решение за проблемот со Грција

Во Македонија се вратија надежта и перспективата за развивање општество, вели координаторот на СДСМ, Томислав Тунтев, според кого извештајот од...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Преговорите за членство во ЕУ ќе ги водат најдобрите луѓе од институциите

Премиерот Зоран Заев преку седницата на Комисијата за европски прашања вели дека по одлуката за почнување преговори за членство во...

Македонија17 часа

(Видео) Жбогар до политичарите: Интеграцијата во ЕУ не е техничка вежба со мапи

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, смета дека извештајот го потврдил напредокот на Договорот од Пржино, како и...

Македонија17 часа

(Видео) Груби: Свесни сме дека годинава нема да станеме дел од ЕУ и НАТО

Свесни сме дека оваа година нема да станеме дел од ЕУ и НАТО, но треба да почнеме преговори, истакна Артан...

Свет18 часа

(Видео) Напаѓачот од Торонто барал од полицајците да го застрелаат за време на апсењето

Агентите кои го истражуваат нападот со комбе во Торонто, во кој во понеделникот беа убиени 10, а повредени 15 лица,...

СЈО18 часа

(Видео) Тачи и Мијалков се сретнаа во судница

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот прв човек на тајната служба Сашо Мијалков се сретнаа во судницата на кривичниот...

Македонија19 часа

Заев домаќин на поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе престојува во Скопје. Делегацијата...

Свет20 часа

Уапсен напаѓачот кој прегази десет луѓе во Торонто

Возачот кој со комбе прегази десетмина пешаци во Торонто е приведен. Според последните информации, станува збор за 25-годишниот Алек Минасиан....

Македонија21 час

Димитров ќе се обрати на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ќе има обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на...

Македонија2 дена

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија2 дена

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија2 дена

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија2 дена

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија2 дена

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Досие