Контакт

Спорт

Неверојатно! Модриќ пред 28 години чувал кози на планина! (видео)

Во хрватските медиуми се појави неверојатна снимка на која е „фатен“ Лука Модриќ, „моторот“ на хрватската репрезентација и на Реал Мадрид, како на пет години „тера“ кози на планината Велебит.
Павле Баленовиќ, поранешниот член на музичкиот бенд Плава тр…

Објавено пред

Во хрватските медиуми се појави неверојатна снимка на која е „фатен“ Лука Модриќ, „моторот“ на хрватската репрезентација и на Реал Мадрид, како на пет години „тера“ кози на планината Велебит.

Павле Баленовиќ, поранешниот член на музичкиот бенд Плава трава заборава, снимал документарен филм за волците на Велебит, кога „фатил“ кадар кој стана апсолутен хит. На падините на Велебит во близината на Задар го забележал петгодишниот Модриќ во преголема јакна како чува кози.

Откако еден коментатор на Јутјуб со чудење се запраша дали се работи за Модриќ, Баленовиќ кратко одговори: „Да, тоа е тој“. Според „Тпортал“, Баленовиќ пред речиси три децении нашол мал волк и решил да го пушти на планината Велебит, нешто што е документирано и во филм на „Би-би-си“, „Човек-волк, дневникот на Павле Баленовиќ“. Баленовиќ објаснува во коментарот.

„Од детството ме воодушевуваше природата и животните, посебно волковите. Кога почнав да патувам запознав луѓе. Семејството Модриќ беа пристојни и добри луѓе. Ги посетував кога одев да ги снимам животните и животот во планините. Така го снимав пријателот и неговиот син како ги чува козите. Наскоро, во 1990 година, војната го уништи нивниот дом и веќе не ги видов. Си заминаа како многу луѓе од тој крај. И тогаш пред неколку години добив информации кој е тоа мало дете кое помагаше. Овие снимки тој не ги виде, бидејќи сега првпат се објавуваат“, вели Баленовиќ.

Малиот Лука се гледа на снимката околу 2:30 од видеото.

Спорт

Хамилтон ја покори Германија, Фетел не ја заврши трката

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, победи на трката за Големата награда на Германија. Трката ја обележа непредвидливото време, катастрофалната грешка на Себастијан Фетел и тимските наредби.
Хамилтон победи на Хокенхајм, иако трката ја стартуваше од 14…

Објавено пред

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, победи на трката за Големата награда на Германија. Трката ја обележа непредвидливото време, катастрофалната грешка на Себастијан Фетел и тимските наредби.

Хамилтон победи на Хокенхајм, иако трката ја стартуваше од 14.позиција. Британецот, максимално го искористи добро подготвениот болид, одлично менаџираше со пневматиците, а како „шлаг“ на сето тоа дојде и грешката на Фетел.

Германецот пред домашната публика стартуваше од пол-позицијата, ја предводеше колоната пред тимскиот колега Кими Раиконен и се до 52.круг се чинеше дека Ферари ќе забележи двојна победа.

Зад болидите на Ферари, по 40.круг застанаа двајцата од Мерцедес, Ботас и Хамилтон, кои ја дочекаа тактичката грешка на конкурентите од Ферари.

Најпрвин по тимските наредби Раиконен го пропушти Фетел, а Хамилтон излезе пред Ботас. Во тие моменти започна вистинската борба на патеката, а уште поинтересна трката ја направи дождот.

Бидејќи дождот не врнеше на целата патека, тимовите решаваа дали ќе ги менуваат гумите или не.

Фетел потоа направи катастрофална грешка, излета во 13.свиок, Ботас ја презеде лидерската позиција, а кога Финецот и неговиот сонародник од Ферари, Раиконен, заминаа во боксот, Хамилтон стана нов лидер и во последните 12 круга не ја испушти предноста.

Покрај Хамилтон, Ботас и Раиконен бодови во Германија освоија уште Верстапен, Хилкенберг, Грожан, Перез, Окон, Ериксон и Хартли.

Благодарение на победата во Германија, Хамилтон се врати на челната позиција во генералниот пласман, тој има 188 бода, 17 повеќе од Фетел.

Наредната недела на програмата е трката за Големата награда на Унгарија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе има нов број

Килијан Мбапе, вундеркиндот на ПСЖ, од наредната сезона ќе носи нов број на својот грб. 19-годишниот фудбалер од доаѓањето во Париз ја задолжи „29“, а во новата сезона ќе ја носи седумката.
Кога дојде од Монако, бројот 7, беше во сопственост на Бразиле…

Објавено пред

Килијан Мбапе, вундеркиндот на ПСЖ, од наредната сезона ќе носи нов број на својот грб. 19-годишниот фудбалер од доаѓањето во Париз ја задолжи „29“, а во новата сезона ќе ја носи седумката.

Кога дојде од Монако, бројот 7, беше во сопственост на Бразилецот Лукас Моура, кој во јануари замина во Тотенхем.

Бројот 7 во ПСЖ поради тоа добива нов сопственик.

Инаку, омилен број на Мбапе е десетката, која во ПСЖ ја носи Нејмар, поради што тој се решил да го носи бројот со кој се прослави неговиот идол, Кристијано Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковачиќ побарал трансфер

Хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ побарал од Реал да биде ставен на трансфер листата. Ковачиќ три години е во Реал но не успеа да се избори за некоја позначајна улога во тимот.
Минатата сезона тој одигра само 11 натпревари во Ла Лига, а самиот з…

Објавено пред

Хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ побарал од Реал да биде ставен на трансфер листата. Ковачиќ три години е во Реал но не успеа да се избори за некоја позначајна улога во тимот.

Минатата сезона тој одигра само 11 натпревари во Ла Лига, а самиот знае дека во конкуренција на Модриќ, Крос и Каземиро и оваа сезона ќе има лимитирана минутажа.

Ковачиќ побарал од новиот тренер Хулен Лопетеги да биде ставен на трансфер листата.

Наводно Реал за Ковачиќ ќе бара обесштетување од 50 милиони евра, а според медиумите интерес веќе покажале неколку италијански тимови и Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

Венко Филипче, тендер Венко Филипче, тендер
Daily news5 часа

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка...

Економија6 часа

Немаме мандат да ја проверуваме сопственоста на компаниите, велат од Фондот за иновации

По бурните реакции во јавноста за доделените грантови, од Фондот за иновации и технолошки развој велат дека немаат мандат, ниту...

Топ7 часа

Малолетник прободен со нож во автобус на ЈСП, двајца приведени

Седумнаесетгодишно момче вчера било прободено со нож во автобус на ЈСП со број 22, во близина на Поликлиниката Ѓорче Петров....

Македонија7 часа

Фротир производи и путер меѓу грантираните од Фондот за иновации

„Нова ера во индустријата за фротир производи“ гласи името на проектот кој бил одобрен од Фондот за иновации и технолошки...

Vlada na RM Vlada na RM
Македонија9 часа

Владата објави тендер од 2,6 милиони евра за обезбедување државни објекти

За сума од приближно 2,6 милиони евра без ДДВ, Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за...

Македонија10 часа

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија10 часа

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести10 часа

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија11 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија1 ден

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија1 ден

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион1 ден

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ1 ден

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет1 ден

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Досие