Контакт

Спорт

Неверојатно! Хрватите ќе играат уште едно продолжение, овојпат со Англија за најголемото финале

Француската репрезентација ќе мора да почека барем уште половина час пред да го дознае противникот во финалето на Светското првенство во Русија, откако Англија и Хрватска одиграа 1:1 во регуларните 90 минути од мечот во Москва.
Англија беше подготвена …

Објавено пред

Француската репрезентација ќе мора да почека барем уште половина час пред да го дознае противникот во финалето на Светското првенство во Русија, откако Англија и Хрватска одиграа 1:1 во регуларните 90 минути од мечот во Москва.

Англија беше подготвена да слави големо финале со лутите ривали од Франција откако дојде во водство преку фантастичниот гол од слободен удар на Киеран Трипиер уште во 5. минута од мечот, но упорните „коцкести“ успеаја да се вратат во игра преку досега незабележителниот на турнирот, Иван Перишиќ во 68. минута, кога одличната топка од Врсаљко ја смести во голот на Џордан Пикфорд.

За Хрватска ова ќе биде неверојатен трет меч во низа во нокаут фазата кој ќе се решава во продолженија – прво ја елиминираа Данска, а потоа и Русија на пенали. И Англичаните имаат „искуство“ со пенал-серијата, откако во осминафиналето првпат на еден Мундијал добија меч на ваков начин, совладувајќи ја Колумбија.

Тимот на Герет Саутгејт изгледаше сигурно во првото полувреме, елиминирајќи ги речиси сите шанси на Хрватите по раното водство, меѓутоа мечот се „сврте“ по голот на Перишиќ, кој веднаш по голот го погоди и дирекот, по што Хрватска имаше повеќе од играта.

Фото: ЕПА

Спорт

Јоги е лут: Грд фаул, можеше да му ја скрши ногата (Видео)

Објавено пред

Селекторот на Германија, Јоаким Лев, по синоќешниот контролен натпревар со Србија (1:1), бил многу лут поради грубиот старт што во финишот над Лирој Сане го направи Милан Павков.

Павков, нема по добро да го памети дебито за српската репрезентација. Тој во 93 минута доби директен црвен картон.

„Многу, многу грд фаул. Сане има среќа што не е потешко повреден. Со таков фаул се крши нога. хФала му на Бога, па не се случи нешто такво“, рекол Лев.

Неговиот колега, Младен Крастајиќ, додека на Сане му се укажуваше лекарска помош, му се извини на Лев.

„Фер натпревар, црвениот картон беше лош. Имајте разбирање и за фудбалерот, прв пат настапи за репрезентацијата, немаше намера да го повреди Сане“, рекол Крстајиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден не може сам, Ембид ги реши Селтикси, Оклахома е во криза (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Оклахома го компромитираат учеството во плејофот откако доживеаја нов пораз, четврти во низа. Измината ноќ во НБА-лигата индивидуално го обележаа Џејмс Харден од Хјустон и Џоел Ембид од Флиладелфија.

Оклахома пред неколку недели беше трета на Западот, а по најновиот пораз, се наоѓа на осмото место и до крајот на регуларниот дел од сезоната ќе води голема борба за пласман во плејофот.

Тандер, по продолжението, беше поразен од Торонто 114:123. Оклахома доживеа порази иако Расел Вестбрук одигра „страшен“ меч (42 поени, 11 скока, 6 асистенции). Пол Џорџ постигна само 19 поени, додека потфрли Стивен Адамс со четири поени.

Торонто ќе игра без првиот плејмејкер Кајл Лаури до крајот на сезоната, меѓутоа тоа не се почувствува на овој меч. Паскал Сијакам забележа 33 поени и 13 скока, а Каваи Ленард 22 поени, 10 скока и 6 асистенции.

Хјустон Рокетс падна во продолжението против Мемфис Гризлис 126:125. На франшизата од Тексас не им помогна ниту монструозната партија на Џејмс Харден (57 поени, 7 скока, 8 асистенции). Мемфис до победата ги предводеа Литванецот Јонас Валанчунас со 33 поени, 15 скока, односно Мајк Конли со 35 поени и 8 асистенции.

Филалделфија во финишот на сезоната влегува во посакуваниот ритам. Во дербито на Истокот, Фила славеше над Бостон Селтикс 118:115. Блескаше Камерунецот Џоел Ембид со 37 поени, 21 скок, 4 асистенции. Бостон ги предводеше Кајто Ирвинг со 36 поени и 9 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Милвоки Бакс 107:102
Орладно Меџик-Њу Орлеанс Пеликанс 119:96
Филалделфија-Бостон Селтикс 118:115
Њујорк Никс-Јута Џез 116:137
Чикаго Булс-Вашингтон Визардс 126:120
Мемфис Гризлис-Хјустон Рокетс 126:125
Сан Антонио Спарс-Мајами Хит 105:110
Оклахома Тандер-Торонто Репторс 114:123
Портланд Трејлблејзерс-Далас Маверикс 126:118

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве нема да играт во САД поради Роналдо

Објавено пред

Во фудбалскиот клуб Јувентус веќе размислувата за летните подготовки, а за разлика од минатата година, оваа клубот нема да патува во САД.

Минатата година Јувентус играа во Америка, во рамките на Интернационалниот куо, а оваа ќе имаат поинаква дестинација. Причина за тоа е Кристијано Роналдо, пишува „Њујорк Тајмс“.

Против Портигалецот се води постапка за силување на Кетрин Мијагра. Доколу стапне на американска почва тој може да биде уапсен и да да биде одведен на испитување.

Поради Роналдо, Јувентус во текот на летото ќе игра во Кина и Сингапур.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 минути

Прегазена жена во Аеродром

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу...

Македонија54 минути

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет1 час

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија2 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа15 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион16 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион17 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија19 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија19 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија19 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет20 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија21 час

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија21 час

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија21 час

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ21 час

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија24 часа

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Досие