Контакт

Спорт

Нема бунт во тимот, сите Шпанци посакуваат успех во Русија

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубиалес, рекол дека во редовите на националниот тим не се случил никаков бунт, поради отказот што му беше врачен на селекторот Хулен Лопетеги.
Шпанските репрезентативци веќе одработија тренинг со нов…

Објавено пред

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубијалес, рекол дека во редовите на националниот тим не се случил никаков бунт поради отказот што му беше врачен на селекторот Хулен Лопетеги.

Шпанските репрезентативци веќе одработија тренинг со новиот селектор, Фернандо Јеро, кој до вчера беше спортски директор на репрезентацијата.

Веднаш кога Лопетеги доби отказ, одредени медиуми шпекулираа дека некои од играчите не се согласуваат со неговата смена.

Рубијалес ги негира ваквите шпекулации и потенцира дека играчите имаат желба да направат голем резултат на СП.

foto: epa

„Ги разгледав сите опции, ги слушнав сите предлози, а одлуката е само моја. Играчите се подготвени да направат голем резултат во Русија и во тимот нема никаков бунт. Играчите работат добро. Фудбалерите на Јеро му посакаа добредојде и му порачаа дека до смрт ќе бидат со него. Исто така, тие ќе бидат со капитенот Серхио Рамос“, рекол Рубијалес.

Како Шпанците ќе се снајдат во оваа ситуација, ќе покаже веќе првиот меч што ќе го одиграат в петок од 20 часот против Португалија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПЛ: Сити без милост за Хадерсфилд, Ватфорд го освои Барнли (видео)

Манчестер сити сериозно влезе во одбраната на титулата од Премиер лигата, откако во второт коло од новиот шампионат со 6:1 го „прегази“ тимот на Хадерсфилд, предводени од Серхио Агуеро, кој се „почести“ со хет-трик.
Шоуто започна во 25. минута, кога Аг…

Објавено пред

Манчестер сити сериозно влезе во одбраната на титулата од Премиер лигата, откако во второт коло од новиот шампионат со 6:1 го „прегази“ тимот на Хадерсфилд, предводени од Серхио Агуеро, кој се „почести“ со хет-трик.

Шоуто започна во 25. минута, кога Агуеро доби една долга топка од голманот Едерсон, ја „смеша“ одбраната на гостите, и постигна ефектен гол. Дека нема шега со тимот на Пеп, Хадерсфилд дозна во следните 10 минути, по кои веќе беше 3:0. Прво, Габриел Жесус успеа да се снајде убаво на работ на шестнаесетникот во 31. минута, за Агуеро да искористи уште една „климава“ реакција на одбраната за во 35. минута да зголеми на 3:0.

Словенецот Јон Станкович пред крајот на полувремето им даде надеж на гостите дека нема да доживеат катастрофа, меѓутоа Давид Силва во својот 250. настап во Премиер лигата, со неговиот син Матео на трибините постигна фантастичен гол од слободен удар во 48. минута, пред Агуеро да го комплетира хет-трикот во 75. минута по одличното нафрлање на Бенжамин Менди. Мизеријата за Хадерсфилд продолжи во 85. минута, кога Конголо си постигна автогол.

До втора победа во второто коло во ПЛ, стигна и тимот на Ватфорд, откако успеа со 3:1 да победи на тешкото гостување кај Барнли.

Фото: ЕПА

Прекрасно фото! Давид Силва со својот син Матео

Прикажи повеќе...

Спорт

ТЦР Европа: Таси ги изненади фаворитите, Македонците незабележителни (видео)

Унгарецот Атила Таси стана осмиот различни победник во ТЦР Европа шампионатот со победа на втората трка во Асен, Холандија, додека македонските тркачи Игор Стефановски-Иџе и Виктор Давидовски немаа најдобар викенд. Подиумот го комплетираа Микел Азкона …

Објавено пред

Унгарецот Атила Таси стана осмиот различни победник во ТЦР Европа шампионатот со победа на втората трка во Асен, Холандија, додека македонските тркачи Игор Стефановски-Иџе и Виктор Давидовски немаа најдобар викенд. Подиумот го комплетираа Микел Азкона и Душан Борковиќ

Стефановски наиде на проблеми по само неколку кривини поради проблеми со својот автомобил, додека Давидовски беше само 15.

Победникот од саботната трка, Унгарецот Даниел Наѓ не ја заврши трката поради проблеми со моторот, по што Србинот Борковиќ остана лидер во генерален пласман со 134 поени, само два пред Шпанецот Азкона, додека Наѓ сега заостанува 20 поени. Таси е четврти со 39 поени заостанување.

Претпоследната станица на ТЦР Европа шампионатот е на легендарната патека Монца во Италија на 22 и 23 септември, по што следува финалето во Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

ТЦР Европа: Таси ги изненади фаворитите, Македонците незабележителни (видео)

Унгарецот Атила Таси стана осмиот различни победник во ТЦР Европа шампионатот со победа на втората трка во Асен, Холандија, додека македонските тркачи Игор Стефановски-Иџе и Виктор Давидовски немаа најдобар викенд. Подиумот го комплетираа Микел Азкона …

Објавено пред

Унгарецот Атила Таси стана осмиот различни победник во ТЦР Европа шампионатот со победа на втората трка во Асен, Холандија, додека македонските тркачи Игор Стефановски-Иџе и Виктор Давидовски немаа најдобар викенд. Подиумот го комплетираа Микел Азкона и Душан Борковиќ

Стефановски наиде на проблеми по само неколку кривини поради проблеми со својот автомобил, додека Давидовски беше само 15.

Победникот од саботната трка, Унгарецот Даниел Наѓ не ја заврши трката поради проблеми со моторот, по што Србинот Борковиќ остана лидер во генерален пласман со 134 поени, само два пред Шпанецот Азкона, додека Наѓ сега заостанува 20 поени. Таси е четврти со 39 поени заостанување.

Претпоследната станица на ТЦР Европа шампионатот е на легендарната патека Монца во Италија на 22 и 23 септември, по што следува финалето во Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 часа

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по рихтер го погоди Фиџи

Силен земјотрес со јачина од 8,2 степени според рихтеровата скала е регистриран во реонот на Фиџи, соопшти Геофизичкиот институт на...

Европа6 часа

(Фото и Видео) Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа во Полска

Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа што се случила доцна синоќа во југоисточниот дел на...

Европа7 часа

Матарела бара гаранции дека сите патишта во земјата се безбедни

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела побарал гаранции од надлежните дека сите национални патишта се безбедни. Ваквото барање на Матарела следува по...

Економија7 часа

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет7 часа

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија8 часа

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет9 часа

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Македонија1 ден

Кривична против двајца малолетници за палењето на палмата пред „Жан Митрев“

Против две лица на возраст од 17 години, поднесена е кривична пријава поради палењето на палмата пред клиниката „Жан Митрев“,...

Македонија1 ден

На воениот стадион во Скопје изложба на оружје и воена опрема на АРМ

По повод одбележувањето на Денот на АРМ, денеска, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, од 10 до 14...

Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ
Македонија1 ден

Претежно сончево време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми. Вредноста на УВ-индексот ќе...

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија2 дена

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Вести2 дена

Присуството на Путин на свадбата на министерката ги скара политичарите во Австрија

Очекуваното присуство на рускиот претседател, Владимир Путин, на свадбата на шефицата на австриската дипломатија, Карин Кнајсл, им создава проблеми на...

Македонија2 дена

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија2 дена

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија2 дена

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа2 дена

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет2 дена

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија2 дена

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Досие