Контакт

Спорт

Нејмар асистираше, Ришарлисон погодуваше (Видео)

Фудбалската репрезентација на Бразил, во пријателски натпревар одигран во Вашингтон, го победи Ел Салвадор со 5:0.
Апсолутните фаворити на овој натпревар, многу бргу го отворија резултатот. Во четвртата минута Нејмар погоди од пенал, а девет минути под…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Бразил, во пријателски натпревар одигран во Вашингтон, го победи Ел Салвадор со 5:0.

Апсолутните фаворити на овој натпревар, многу бргу го отворија резултатот. Во четвртата минута Нејмар погоди од пенал, а девет минути подоцна му асистираше на Ришарлисон кој постигна преубав гол. По половина час игра Нејмар повторно беше асистент, а голот го постигна Фелипе Кутињо.

foto: epa

Второто полувреме со гол го отвори Ришарлисон во 50.минута, а точка на натпреварот стави Маркињос во последната минута, асистент повторно беше Нејмар.

Инаку, напаѓачот на Евертон Ришарлисон, во саботата дебитираше за Бразил, откако одигра 15 минути САД, а против Ел Салвадор тој ги постигна своите први голови во националниот тим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Легендите на Селтик и Јунајтед одиграа меч за Лајам Милер (галерија+видео)

Животот на трагично починатиот поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, Лајам Милер беше одбележан со меч на легендите на Манчестер јунајтед и Селтик на „Парк Уи Чаоим“ во Корк, Ирска.
Милер, кој имаше 22 настапи за Јунајтед од 2004 до 2006, почина од…

Објавено пред

Животот на трагично починатиот поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, Лајам Милер, беше одбележан со меч на легендите на Манчестер јунајтед и Селтик на „Парк Уи Чаоим“ во Корк, Ирска.

Милер, кој имаше 22 настапи за Јунајтед од 2004 до 2006, почина од рак на панкреасот на 36 години во февруари оваа година.

Рој Кин беше менаџер на комбинираниот тим на Јунајтед за кој играа Рајан Гигс, Пол Скокс и Гери Невил, додека за комбинираниот тим на Селтик и Република Ирска играа имиња како Роби Кин и Дамиен Даф.

Јунајтед поведоа преку Денис Ирвин и Луис Саха, пред Роби Кин и Колин Хили да израмнат за Селтик. „Црвените“, сепак, беа победници на крај, откако Дион Даблин го постигна победничкиот гол во пенал-серијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА планира пенали и во мечевите по групи на СП во 2022!

Новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино повторно се обидува да направи „чудо“ на Светското првенство во Катар во 2022 година со план за зголемување на турнирот на 48 нации и воведување на изведување на пенали во натпреварите по групи кои ќе завршат …

Објавено пред

Новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино повторно се обидува да направи „чудо“ на Светското првенство во Катар во 2022 година со план за зголемување на турнирот на 48 нации и воведување на изведување на пенали во натпреварите по групи кои ќе завршат нерешено.

Инфантино планира со помош на јужноамериканските федерации да го зголеми турнирот од 32 на 48 учесници, кои би биле извлечени во 16 групи по три, од кои првите две репрезентации по групите би влегле во нокаут-фазата од 32 нации. Според сегашниот план, СП во 2026 година во САД, Канада и Мексико е првиот Мундијал со 48 репрезентации.

Еден проблем во овој план со групи по три нации е тоа што последниот меч од групите би можел да биде „наместен“ ако на двете репрезентации им е потребен само поен. Слична ситуација се случи на СП во Русија – во мечот Данска-Франција 0:0. Поради ова, ФИФА планира секое реми на овој мундијал да завршува со пенали по 90 минути без продолжение.

Друг проблем на Инфантино се резервираните 28 дена за СП во Катар во 2022 година – почеток на 21 ноември и крај на 18 декември, и секој план за продолжување на турнирот ќе биде осуден од големите европски клубови.

Овој хаос со големите планови на Инфантино ќе биде конечно разрешен следниот месец, кога во Кигали, Руанда се одржува состанокот на Советот на ФИФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо, дефинитивно, нема да добие отказ

Извршниот потпретседател на Манчестер јунајтед, Ед Вудвард не планира да го отпушти Жозе Мурињо по потпросечниот старт на новата сезона, барајќи од акционерите на клубот да ја „погледат пошироката слика“.
Јунајтед во саботата повторно разочараа со 1:1 …

Објавено пред

Извршниот потпретседател на Манчестер јунајтед, Ед Вудвард, не планира да го отпушти Жозе Мурињо по потпросечниот старт на новата сезона барајќи од акционерите на клубот да ја „погледат пошироката слика“.

Јунајтед во саботата повторно разочара со 1:1 ремито со Вулверхемптон за да освои 10 од можните 18 поени во Премиер лигата со порази против Брајтон и Тотенхем. Но, Вудвард смета дека не се потребни брзи и непромислени реакции.

„Лесно е да се фатиш во флуктуациите на натпреварите во сезоната, но треба да се направи чекор назад и да се погледне пошироката слика. Ние сме најголемиот спортски тим на светот според бројот на фановите и знаеме дека тоа е позиција што бара постојан напор и инвестиции. Нашиот борд, нашите инвеститори и сите во клубот следат што се случува на теренот и што треба да се направи за да се освојуваат титули. Тоа е една од причините поради кои го ангажиравме Жозе Мурињо и веќе имаме три титули со него“, вели Вудвард.

Ова доаѓа откако клубот имаше рекорден приход во 12-те месеци до 30 јуни 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион4 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија6 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија7 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток8 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток8 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ9 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток10 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story11 час

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток11 час

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион12 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија13 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет13 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет13 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ13 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет17 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт1 ден

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија1 ден

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија1 ден

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Досие