Контакт

Спорт

Нејмар бил горд на соиграчите

ПСЖ два пати загуби од мадридски Реал со што ги заврши настапите во Лигата на шампионите. Елиминацијата во осмина-финалето во Лигата на шампионите е доволна сезоната во ПСЖ да биде прогласена за неуспешна.
Катарските сопственици вложуваат многу пари, ц…

Објавено пред

ПСЖ двапати загуби од мадридски Реал со што ги заврши настапите во Лигата на шампионите. Елиминацијата во осмина-финалето во Лигата на шампионите е доволна сезоната во ПСЖ да биде прогласена за неуспешна.

Катарските сопственици вложуваат многу пари, целта е да се освои Лигата на шампионите, но ПСЖ најчесто патот во ова натпреварување го завршува во осмина-финалето.

За да стигнат до овој пехар, летото газдите вложија рекордни 222 милиони евра за да го донесат Нејмар, но Бразилецот поради повреда го пропушти не само овој натпревар туку нема да биде во тимот и за сите други натпревари до крајот на сезоната.

Јавноста со нетрпение го чекаше неговиот коментар по натпреварот на „Паркот на принцовите“, кој со 2:1 му припадна на Реал.

„Тажен сум поради поразот, а уште потажен сум бидејќи не можев да бидам на теренот за да им помогнам на соиграчите. Сепак, горд сум бидејќи гинеа по теренот. Им честитам на сите“, со пораката „Напред Париз (Allez Paris).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Марка“ на насловната му пресуди на Бејл

Објавено пред

Герет Бејл се наоѓа под жестоки критики од шпанската јавност, особено од делот кој навива за Реал Мадрид. Провокацијата упатена кон клубот по пласманот на Велс на ЕВРО 2020 нема никогаш да му ја заборават и прашање е само кога Бејл ќе го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

Герет Бејл пред целиот стадион и милиониски аудиториум славеше со знаме на Велс на кое пишуваше: „Велс. Голф. Мадрид“.

Тој алудира на изјавата на поранешниот фудбалер на Реал Предраг Мијатовиќ дека тоа бил редоследот на приоритети во животот на Бејл.

Велшанецот не крие дека сака да го напушти Реал, а по оваа провокација сигурно е дека клубот ќе му го овозможи тоа.

Во кампањата за „бркање“ на Бејл од клубот се вклучи и „Марка“, влијателен медиуми наклонет кон Реал.

„Без почит. Погрешен. Неблагодарен“, стои на насловната страница на „Марка“ во која се анализира однесувањето на Бејл.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балканците растураат во НБА лигата (Видео)

Објавено пред

Блескава вечер на паркетите во НБА лигата има тројца играчи од Балканот: Лука Дончиќ, Никола Јокиќ и Бојан Богдановиќ.

Далас Маверикс ги декласираа Голден стејт Вориорс 142:94. Дончиќ за 25 минути и 30 секунди забележа трипл-дал од 35 поени, 10 скока и 11 асистенции. Тој е играч што најбргу забележал трипл-дабл со преку 30 поени во историјата на лигата.

Денвер Нагетс во дербито на Западот забележаа победа 105:95 над Хјустон Рокетс. До победата ги предводеше Никола Јокиќ со 27 поени, 12 скока и четири асистенции за 32 минути игра.

Деневер ја прекинаа серијата од осум победи во која беа Хјустон и ја прекинаа серијата од 21 натпревар на кој Рокетс постигнувале најмалку 100 поени.

Бојан Богдановиќ беше најефикасен на натпреварот помеѓу Јута Џез и Минесота Тимбервулвс. Хрватскиот репрезентативец ја предводеше Јута со 30 поени, четири скока и три асистенции до победата 103:95.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенер доживеа „катастрофа“ во Барселона, Обрадовиќ ги „молеше“ своите играчи (видео)

Објавено пред

Фенербахче загуби со огромни 89:63 (25:15, 19:15, 23:10, 22:23) на гостувањето кај Барселона за да го има својот најлош старт на една сезона од Евролигата (2-7 скор и претпоследно место пред новакот Зенит), но изгледа тренерот Жељко Обрадовиќ веќе нема нерви да ги „кара“ своите кошаркари и наместо тоа на тајмаут ги „молеше“ да играат малку одбрана.

Кори Хигинс постигна 13 од своите 22 поени во првата четвртина, за Барса да води од почеток до крај за убедлива победа со која тимот на Светислав Пешиќ има 7-2 скор. Алекс Абринес имаше 15 поени, Кајл Кјурик додаде 11, а Адам Ханга 10 во едностран меч, во кој Фенербахче во првото полувреме уфрлија само 20 поени.

Ова секако не наиде на добра реакција на тренерот на Фенер, и така нервозниот Жељко Обрадовиќ, кој за време на еден тајмаут, саркастично ги молеше своите кошаркари да играат малку одбрана.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Барселона – Фенербахче 89:63 (25:15, 19:15, 23:10, 22:23)

Басконија – ЦСКА Москва 80:70 (24:19, 21:13, 17:17, 18:11)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија2 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија2 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија2 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет3 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет3 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија3 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија16 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија19 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа21 час

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија22 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија23 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија24 часа

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 ден

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа1 ден

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Досие