Контакт

Спорт

Нејмар пак го смени имиџот, но тренираше само 15 минути

Засега, Светското првенство не оди според плановите на Нејмар и бразилската фудбалска репрезентација. По тешкото 1:1 реми со Швајцарија во кое Нејмар беше фаулиран дури 10 пати, тој го пропушти понеделничкиот тренинг на „селесао“, за во вторникот да из…

Објавено пред

Засега, Светското првенство не оди според плановите на Нејмар и бразилската фудбалска репрезентација. По тешкото 1:1 реми со Швајцарија во кое Нејмар беше фаулиран дури 10 пати, тој го пропушти понеделничкиот тренинг на „селесао“, за во вторникот да издржи само 15 минути со проблеми со скочниот зглоб.

Иако ова дефинитивно не значи ништо, бидејќи уште трае опоравувањето од тешкиот дуел со Швајцарија, фановите се загрижени.

Ѕвездата на Пари Сен-Жермен во Русија исто така предизвика внимание со својата невообичаена „шпагети“ фризура, која беше предмет на потсмев во неговата татковина и на целиот Интернет, но, во вторникот повторно изненади со нова посета. Очигледно критиките го натерале да го посети фризерот. Останува да се види дали на вториот меч, против Костарика в петок (14.00) ќе има сосема трета фризура.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бразил е светски шампион, ако се гледаат само пријателските натпревари

Бразил е светски шампион, ако се земат предвид само пријателските натпревари каде Кариоките се феноменални.
Бразил досега одигра 9 пријателски средби со исто толку победи, на кои постигна дури 20 гола, а не прими ниту еден.
Еве ги резултатите на сите 9…

Објавено пред

Бразил е светски шампион, ако се земат предвид само пријателските натпревари каде Кариоките се феноменални.
Бразил досега одигра 9 пријателски средби со исто толку победи, на кои постигна дури 20 гола, а не прими ниту еден.

Еве ги резултатите на сите 9 пријателски средби:
Бразил – Русија (3:0),
Бразил – Германија (1:0),
Бразил – Хрватска (2:0),
Бразил – Австрија (3:0),
Бразил – САД (2:0),
Бразил – Ел Салвадор (5:0),
Бразил – Саудиска Арабија (2:0),
Бразил – Аргентина (1:0) и ноќеска
Бразил – Уругвај (1:0).

На Светското првенство во Русија Бразилците беа елиминирани во четвртфиналето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах по голот во 90. минута се извинуваше на девојче кое остана без напишана домашна работа (видео)

„Салах, те молам дај гол. Сакам да одам дома, затоа што имам домашна работа”.
Ова вчера се појави на транспарентот кој в раце го држеше девојче на трибините на стадионот во Египет, на мечот меѓу домашната селекција и Тунис (3:2) во рамки на квал…

Објавено пред

„Салах, те молам дај гол. Сакам да одам дома, затоа што имам домашна работа”.

Ова вчера се појави на транспарентот кој в раце го држеше девојче на трибините на стадионот во Египет, на мечот меѓу домашната селекција и Тунис (3:2) во рамки на квалификациите на афричкиот Куп на нации.

Мохамед Салах го реши мечот со гол во 90. минута, по што го видел транспарентот на Твитер и експресно одговорил:

„Навистина се обидував да те пуштам да си одиш порано дома. Жал ми е што те задржав до последната минута. Се надевам дека утре твојот учител ќе ја разбере ситуацијата” – напиша Салах.

Прикажи повеќе...

Спорт

Распад систем во Монако, Фалкао си оди во Реал Мадрид?

Тимот на новиот тренер, Тиери Анри, француски Монако се повеќе и повеќе тоне на табелата во Лига 1 во Франција (Монако е претпоследен со само 7 бода на 13 меча), а тешка сезона фудбалерите од Кнежевството играат и во Лигата на шампиони (по 4 кола само …

Објавено пред

Тимот на новиот тренер, Тиери Анри, француски Монако се повеќе и повеќе тоне на табелата во Лига 1 во Франција (Монако е претпоследен со само 7 бода на 13 меча), а тешка сезона фудбалерите од Кнежевството играат и во Лигата на шампиони (по 4 кола само 1 бод и дури 10 примени голови).

Најверојатно голгетерот Радамел Фалкао ќе биде првиот што ќе си замине од Монако, и тоа најверојатно уште во јануари.
Монако кој веќе размислува за опстанок, сака да се ослободи од играчот затоа што цената на Колумбиецот е убедливо највисока за разлика од другите фудбалери во клубот.

Угледната „Марка“ информира дека клубот веќе исконтактирал со Реал Мадрид и го понудиле играчот. Доколку се обвистини трансферот на Фалкао во Мадрид, Карим Бензема би добил екстра засилување во нападот на Реал.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски57 минути

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 часа

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија3 часа

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија3 часа

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија4 часа

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate6 часа

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести6 часа

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести7 часа

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски19 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија24 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија1 ден

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија1 ден

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски1 ден

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски1 ден

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија1 ден

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет1 ден

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Бегството на Груевски1 ден

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Бегството на Груевски1 ден

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски1 ден

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток1 ден

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Досие