Контакт

Спорт

Нејмар: Сити ќе се шампиони во Англија, Ливерпул нема да се ниту меѓу топ 4

Нејмар, очигледно, ја следи Премиер лигата, откако како гости на на Европската покер турнеја, беше запрашан да даде мислење за англиската лига и за фаворитите.
Ѕвездата на Пари Сен-Жермен, прво не сакаше да одговори кој би бил фаворит за освојување на …

Објавено пред

Нејмар, очигледно, ја следи Премиер лигата, откако како гости на на Европската покер турнеја, беше запрашан да даде мислење за англиската лига и за фаворитите.

Ѕвездата на Пари Сен-Жермен, прво не сакаше да одговори кој би бил фаворит за освојување на титулата бидејќи тоа е „тешко прашање“, но кога од него беше побаран директен одговор, тој ги посочи актуелните шампиони, Манчестер сити.

„Многу е тешко да се даваат проценки, но мислам дека Манчестер сити ќе победат. Второто место ќе отиде кај Јунајтед, трети ќе се Челси, а четврти Тотенхем“, изјави Бразилецот.

Кога неговиот поранешен колега, Жерард Пике, кој присуствувал на интервјуто се зачудил што во топ 4 ги нема Ливерпул, Нејмар посочил дека неговата проценка е таа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Партизан победник на куп-финалето против Црвена Звезда во Ниш (видео)

Објавено пред

Кошаркарите на белградски Партизан го освоија српскиот кошаркарски куп „Куп на Радивое Кораќ“ по победата над вечниот ривал, Црвена Звезда со резултат 76:74.

Натпреварот кој се одигра во салата „Чаир“ во Ниш беше решен со слободни фрлања во последните стотинки од мечот, по што трофејот повторно е „црно-бел“.

Партизан на полувремето имаше предност од четири поени, 37-33. Сепак вистинските возбудувања дојдоа во финишот на мечот.

Партизан водеше со 74:72. Звезда израмни на 74:74.

Партизан имаше само 2 секунди за напад. Ландејл беше фаулиран со звукот на сирената, по што Партизан ги искористи „пеналите“ за нов трофеј.

Најефикасни кај Партизан беа Ренфроу и Ландејл со по 18 поени, а кај Звезда најдобар поединец беше Били Барон со 18 поени.
Погледнете го последниот напад на Партизан:

Прикажи повеќе...

Спорт

Наинголан му донесе победа на Интер на „Меаца“ против Сампдорија (видео)

Објавено пред

Милански Интер славеше победа во Серија А, совладана е екипата на Сампдорија со резултат 2-1.

Повторно пулените на тренерот Спалети се мачеа пред противничкиот гол, а овојпат како и во мечот од ЛЕ беа без услугите на Марио Икарди, тој остана на клупата за резерви.

Резултатот го отвори Данило Д’Амброзио во 73. минута. Сепак радоста на нероазурите траеше само три минути, откако Габиадини израмни на 1-1.

За победа и нови три бода во трката за место во квалификациите за ЛШ се погрижи Наинголан кој со удар по земја донесе водство од 2-1.

Со новата победа Интер останува на третата позиција на табелата, пред Милан од кого има 4 бода повеќе. Сампдорија е на средината на табелата со 33 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Герет Бејл за 100 милиони евра оди во Милан?

Објавено пред

По Пакета и Пјонтек, Милан не планира да запре со засилувањето на екипата. На лето носи ново звучно засилување, пишуваат медиумите на „Чизмата“.

„Росонерите“ сакаат идната сезона да бидат конкурентни за трофејот во Серија А, па поради ќе се обидат да дојдат до потписот на Велшанецот, Герет Бејл од Реал Мадрид.

Медиумите во Шпанија пишуваат дека Бејл летово може да го напушти Мадрид ако се најде клуб кој ќе плати 100 милиони евра за него.

Интерес за Бејл покажуваат и Челси односно Манчестер јунајтед, па летово ќе неизвесно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија4 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија8 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет10 часа

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија10 часа

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет11 час

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија1 ден

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет1 ден

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија1 ден

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија1 ден

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет1 ден

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија2 дена

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија2 дена

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија2 дена

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија2 дена

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија2 дена

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија2 дена

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Досие