Контакт

Спорт

Оцвирк потпиша тригодишен договор со Вардар

Надежот на словенечкиот ракомет, 20-годишниот Грегор Оцвирк е нов ракометар на Вардар, откако потпиша договор со поранешните европски шампиони.
Договорот со најдобриот стрелец на последното младинско ЕП е потпишан на две години со можност за уште една….

Објавено пред

Надежот на словенечкиот ракомет, 20-годишниот Грегор Оцвирк е нов ракометар на Вардар, откако потпиша договор со поранешните европски шампиони.

Договорот со најдобриот стрелец на последното младинско ЕП е потпишан на две години со можност за уште една. Оцвирк веќе утре ги почнува подготовките со клубот и е втор Словенец кај „црвено-црните“, по Сташ Скубе.

Тој игра на позицијата лев бек е дел од генерацијата што го освои златниот медал на последното ЕП во Словенија. Оцвирк постигна вкупно 57 гола и беше најдобра стрелец. На финалето на последното младинско ЕП, Оцвирк даде 11 гола на средбата со Франција. Беше и дел од Ол стар тимот на ЕП.

„Вардар продолжува да биде место каде ќе играат ракометари што во себе поседуваат големи квалитети. Оцвирк е играч за кој во иднина очекуваме многу да се слуша, и тоа пред сѐ позитивни работи. Веруваме дека неговата младост, талент и веќе докажан квалитет во комбинација со она што го има Вардар ќе биде добитна комбинација. Покажуваме дека работиме на создавање на тим што ќе ја продолжи победничката приказна на клубот. Веруваме дека заедно со Оцвирк ќе се радуваме на уште доста успеси“, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Серхио Рамос: Секоја победа на Шпанија ќе биде за Луис Енрике

Објавено пред

Шпанскиот капитен, Серхио Рамос прати порака за поддршка на поранешниот селектор Луис Енрике, кој вчера се повлече од репрезентацијата поради приватни причини.

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес потврди дека капитенот на репрезентацијата бил првиот кој бил информирал за одлуката Енрике да се повлече и на негово место да дојде неговиот помошник Роберт Морено. Рамос веднаш се јави на социјалните мрежи.

„Секоја победа на националниот тим ќе биде и твоја, шефе. Ја имаш поддршката од сите нас“, напиша Рамос.

Иако шпанските медиуми не објавуват каков е приватниот проблем на Енрике, поранешниот тренер на Барселона не го водеше тимот директно од март, туку само преку Морено. Тој си заминува од селекторската позиција по само 11 месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ: Не му се лутам на Кирјос, нека зборува што сака

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ вели дека не му се лути на Ник Кирјос кога минатиот месец австралискиот тенисер во контроверзно интервју влезе во директен напад на српскиот светски рекет број 1 велејќи дека тој е човек очаен да добива внимание и да биде сакан.

„Да, тој е неверојатен тенисер, шампион во спортот и сигурно ќе го помине Роџер Федерер. Но, зборуваме за човекот што една година се повлече од Австралија опен бидејќи беше премногу топло. Без разлика колку гренд слема ќе освои, никогаш нема да биде најголемиот. Играв со него двапати и ако не може да ме победи мене, не е најдобриот на светот. Тој секогаш го кажува тоа што го очекуваат од него, сака да биде сакан и никогаш не го кажува своето мислење“, изјави тогаш Кирјос.

Пред одбраната на титулата од Вимблдон, Ѓоковиќ вели дека верува оти Кирјос не е лошо момче.

„Не знам зошто Кирјос ги кажува тие работи. Дали бара внимание или има некој друг мотив. Но, очигледно сака да биде искрен и транспарентен. Го почитувам тоа, како и сечие друго мислење. Може да кажува што сака и немам проблем со тоа. Дали ми покажува ист респект како другите тенисери? Не, но тој така зборува овие денови“, вели Ѓоковиќ.

Кирјос има 2-0 скор против Ѓоковиќ победувајќи го во Акапулко и во Индијан Велс пред две години. Но, Ѓоковиќ на Вимблдон ќе оди на 16-та гренд слем титула, а Австралиецот нема пласман во полуфинале на гренд слем.

„Пред да ме критикува се сретнав со него на САД опен пред пет години надвор од терените и зборувавме. Тогаш сите го критикуваа за некои работи што ги правеше и јас му понудив да зборува со мене кога е потребно. И мене ме критикуваа така порано. Нема да губам сон поради него. Не сфаќам што се случи, но нема да му судам“, додава Србинот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Реал и Барса влегуваат во војна за Нејмар?

Објавено пред

Минатото лето преодниот рок помина во знакот на Кристијано Роналдо и неговото заминување во Јувентус, но, по сè изгледа, ова лето ќе биде во знакот на Нејмар.

Последните неколку денови многу се шпекулира за иднината на Бразилецот откако тој наводно им порачал на првите луѓе на Пари Сен-Жермен дека сака да се врати дома во Барселона, а во исто време претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Хелаифи, изјави дека кој не сака да игра во клубот, може да си замине.

Но, каде е Барселона, тука е и Реал Мадрид и според весникот „Мундо депортиво“, Флорентино Перез има намера да се бори за потписот на Бразилецот и веќе ја пратил првата понуда во Франција.

Нејмар, чиј трансфер од 222 милиона евра од 2017 останува светски рекорд, би пристигнал на „Сантијаго Бернабеу“ за сума од 130 милиони евра, а во исто време Реал би го пратил Герет Бејл или Хамес Родригез во Франција.

„Марка“, пак, вели дека и во Барселона се прават процени за тоа колку би ги чинел Нејмар кога вчера францускиот весник „Ле Паризиен“ тврдеше дека ПСЖ го процениле фудбалерот на астрономски 300 милиони евра, сума што тешко ќе се постигне. Според мадридскиот весник, претседателот Жосеп Марија Бартомеу би понудил 100 милиони евра плус двајца фудбалери по избор на ПСЖ од достапните Филипе Кутињо, Усман Дембеле, Иван Ракитиќ и Самуел Умтити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија1 час

Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата. „Денес Канада со...

Македонија3 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија3 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион4 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија15 часа

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ20 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ21 час

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет22 часа

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет22 часа

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија23 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија23 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ24 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет24 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет1 ден

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет1 ден

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија2 дена

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет2 дена

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ2 дена

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија2 дена

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Досие