Контакт

Спорт

Пандев ја предводеше Македонија до клучен триумф над Ерменија (видео)

Македонија ја забележа и втората победа во првото натпреварување од Лигата на нации на УЕФА, откако на „Филип Втори“ падна директниот конкурент за првото место во 4. група од Лига Д, Ерменија со 2:0, најмногу благодарение на капитенот Горан Пандев.
И п…

Објавено пред

Македонија ја забележа и втората победа во првото натпреварување од Лигата на нации на УЕФА, откако на „Филип Втори“ падна директниот конкурент за првото место во 4. група од Лига Д, Ерменија со 2:0, најмногу благодарение на капитенот Горан Пандев.

И покрај своите 35 години, фудбалерот на Џенова уште еднаш покажа колку значи за тимот на селекторот Игор Ангеловски, откако прво изнуди пенал за водство од 1:0 на стартот на мечот, а потоа во второто полувреме беше стрелец на вториот гол, негов 32. во дресот на националниот тим.

Македонија од почеток тргна напаѓачки во директен дуел со најголемиот ривал за првото место во групата 4 од Лигата Д, и првичниот притисок се исплатеше уште во 13. минута, кога Горан Пандев беше соборен во противничкиот шестнаесетник, а фудбалерот на Лидс, Езѓан Алиоски без проблем го совлада Аирепетјан.

Во 34. минута, специјалистот за слободни удари, Енис Барди не успеа да направи нешто повеќе од 40-тина метри, а тој го повтори тоа и во 42. минута. Македонската одбрана функционираше одлично во првото полувреме, не дозволувајќи им на гостите да направат многу шанси.

Ерменците се заканија на почетокот на второто полувреме, кога Кире Ристевски додаде до голманот Димитриевски, но топката беше пресечена, а вардарецот Тигран Барсегјан имаше совршена шанса за гол. И покрај оваа иницијатива, Македонија го удвои водството во 59. минута, кога по одличното проигрување од Александар Трајковски, Горан Пандев се најде на вистинското место за го запише својот 32. гол во националниот дрес.

Ерменија имаше уште една совршена шанса, кога Хенрик Мхитарјан во 71. минута од мечот упати опасен удар од 18-тина метри, погодувајќи го левиот дирек на Димитриевски, кој веќе беше совладан. Во 78. минута, беше ред на Македонија да се закани, овојпат преку Бобан Николов, чиј обид профуче до дирекот на ерменскиот гол.

Фото: ЕПА

Спорт

„Ножичките“ на Адуриз ја казнија Барса, Каталонците останаа и без Суарез! (видео)

Објавено пред

Барселона немаше најдобар старт на одбраната на титулата од Ла лига, откако доживеа незгоден 1:0 пораз од Атлетик Билбао со гол во финишот на мечот, а покрај тоа го загубија и Луис Суарез поради повреда.

Без Лионел Меси, кој исто така е повреден, „товарот“ беше на плеќите на Антоан Гризман, во првиот конкурентен меч за него во дресот на Блауграна, но сепак, голови на „Сан Мамес“ немаше. Суарез имаше убава шанса во првото полувреме, пред да биде повлечен од игра поради повреда на подколеницата, а и неговата замена Рафиња беше во изгледна шанса.

Второто полувреме беше малку подобро за Барселона и без Суарез во игра, но патот до голот на Унаи Симон тешко се наоѓаше, иако Иван Ракитиќ во 70. минута немаше среќа во шестнаесетникот.

Атлетик имаше три шанси преку Ињаки Вилијамс, но ниту една доволно опасна за голот на Тер Штеген, пред во 88. минута во игра на негово место да влезе 38-годишниот ветеран Ариц Адуриз и по само една минута на теренот да постигне фантастичен гол со „ножички“ за три поени за баскискиот клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Првпат од 2011 Баерн не започна сезона со победа (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен немаше најдобар старт на одбраната на титулата во Бундеслигата, откако се намачи да стигне до 2:2 реми против инспирираниот тим на Херта Берлин.

Баварците стигнаа до водство во 24. минута преку Роберт Левандовски, меѓутоа Херта успеа да направи целосен пресврт до крајот на првото полувреме. Прво, Ведад Ибишевиќ постигна интересен гол во 36. минута од мечот, за само две минути подоцна да му асистира на Марко Грујиќ за водство на гостите.

Тимот на Нико Ковач, кој загуби голем број на првотимци во текот на летото, успеа да извлече поен во 60. минута, со гол од пенал, повторно на Левандовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адетокумбо супериорен, Грција со лесна победа над Италија

Објавено пред

Јанис Адетокумбо приреди вистинско шоу пред домашната публика во Атина, за да ја предводи Грција до импресивна 83:63 победа над Италија на Акропол купот, подготвителниот турнир пред Светското првенство во Кина.

Адетокумбо имаше 18 поени и 8 скока во 19 минути на паркетот, Јоргос Принтезис додаде 12, а Ник Калтес и Јанулис Ларенѕакис имаа по 11 поени за одлична партија на тимот на селекторот Танасис Скуртопулос. Единствен проблем може да биде повредата на Костас Слукас, кој помина само две минути во игра поради повреда на потколеницата.

За Италија, Марко Белинели имаше очајна партија (0-од-8 за тројки), но со 13 поени беше најпрецизниот за „аѕурите“ пред Даниел Хакет со 12 поени и 8 скока.

Утре Грција игра со Турција, додека Италијанците ќе мораат да се соочат со силната Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ11 час

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија12 часа

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ14 часа

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија16 часа

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет16 часа

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет17 часа

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа19 часа

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион1 ден

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа1 ден

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет1 ден

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет1 ден

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет1 ден

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа1 ден

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Регион1 ден

Над 200.000 луѓе од Балканот минатата година се иселиле во ЕУ

Од Западен Балкан во земјите од ЕУ само минатата година се доселиле 228.000 луѓе, покажуваат податоците на „Евростат“. Од Србија...

Македонија1 ден

Поставени ознаки на спомениците на Александар Велики, Олимпија и Филип Втори

Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и...

Македонија2 дена

Фламинга и пингвини нови жители на скопската зоолошка

Во скопската зоолошка градина почна изградбата на живеалиште за фламинга и пингвини. Како што информираат од управата, ова живеалиште ќе...

Свет2 дена

Непалските власти ќе го наплаќаат спасувањето на планинари од Монт Еверест

Непалската влада објави нови правила за планинарите кои се искачуваат на Монт Еверест, кои уследуваат по низа несреќи што на...

Топ2 дена

Малолетничка од Хрватска почина во Куманово откако врз неа паднала статива на ракометен терен

Тринаесетгодишно девојче од Хрватска кое било на привремен престој во земјава почина во Куманово поради повреди што ги добила при...

Свет2 дена

(Видео) Руски авион принудно слета во поле, птици влегле во двата мотора

Руски патнички авион принудно слета на поле, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, откако птици влегле...

Досие