Контакт

Спорт

Парична и условна затворска казна за Мурињо

Менаџерoт на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, ја признал вината за затајување на данок во Шпанија, во периодот кога бил тренер на Реал Мадрид. Претходно, пред судот, поради затајување на данок, се најдоа Лионел Меси, Нејмар, Кристијано Роналдо, Алексис…

Објавено пред

Менаџерoт на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, ја признал вината за затајување на данок во Шпанија, во периодот кога бил тренер на Реал Мадрид. Претходно, пред судот, поради затајување на данок, се најдоа Лионел Меси, Нејмар, Кристијано Роналдо, Алексис Санчез и уште неколку познати фудбалери.

Мурињо, сакајќи да избегне понатамошно судење, веднаш ја признал вината. Шпанските власти го обвиниле Португалецот дека избегнал да плати данок во износ од 3,3 милиони евра.

Откако ја признал вината, судот одредил, дека Мурињо мора да плати обесштетување од 669.323 евра. Исто така судот му определил условна затворка казна во време траење од една година.

Истрагата против Мурињо, шпанските даночни власти ја покренаа пред една година, кога откриле дека тренерот не платил данок на комерцијалните права во 2011 и 2012 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бонучи: Да ги одбив Реал Мадрид

Објавено пред

Леонардо Бонучи играчот на Јувентус, признал дека претходно во кариерата го одбил повикот на Реал Мадрид.

„Дали е вистина дека си го одбил Реал? Да, Реал ги следеше моите игри и јас сум горд поради тоа. Задоволство е да се знае дека тоа било така“, одговорил на прашањето на „АС“, Бонучи.

Исто така тој уште еднаш повторил колку е воодушевен од Кристијано Роналдо.

„Веднаш се стави во функција на тимот, воодушевен сум од начинот на кој што работи. Секој ден пред и после тренинг ќе го најдете во теретана“.

Бонучи и Јувентус утре ќе му гостуваат на Атлетико во првиот осмина-финален меч во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Индонезија се кандидираше за организација на ОИ во 2032 година

Објавено пред

Индонезија е земја кандидат за организација на Олимписките игри во 2032 година, соопшти заменикот на претседателот на Олимпискиот комитет на Индонезија, Мудај Маданг.

Претседателот на државата, Џоко Видодо, во август минатата година ги објави плановите за кандидатурата, откако претходно градовите Џакарта и Палембанг беа успешни организатори на Игрита на Азија.

Кандидатура за ОИ во 2032 наводно ќе понесе и Индија, а најавена и заедничка кандидатура на Северна и Јужна Кореја.

Исто така интерес за организација на Игрите покажале Австралија и Русија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Менаџерот на Сала жестоко го нападна „Кардиф Сити“

Објавено пред

„Кардиф Сити“ ја изненади јавноста со објавата дека не сака да го плати обесштетувањето за Емилијано Сала. Кардиф го купи Аргентинецот од „Нант“ за 17 милиони евра, што е клупски трансфер-рекорд. За жал, Сала загина во авионска несреќа на 21 јануари кога беше на пат кон Кардиф, каде што требаше да им се приклучи на новите соиграчи.

Клубот нема намера да го исплати „Нант“, иако Сала потпиша договор со „Кардиф“ и се фотографираше во дресот на „Кардиф“.

Карди и сопственикот Винсент Тан се обидуваат да докажат менаџерот на фудбалерот, Вили Меккеј, ги измамил и ги натерал да го реализираат овој трансфер. Тие тврдат дека доколку го сакаат Сала во своите редови ќе мора веднаш да реагираат бидејќи за него биле заинтересирани уште неколку екипи (Вулверхемптон, Кристал Палас, Фулам и Барнли)

Вчера, „Кардиф„ преку медиумите упати апел до овие тимови и побараа помош за да докажеле дека четирите клуба не покажувале интерес за Сала.

„Мојата совест е чиста. Не можам да поверувам што се обидуваат да направат Тан и неговите луѓе. Кардиф со овие тврдења не ја покажува класата на клуб што игра во Премиер лигата. Се обидуваат да ме претстават како измамник и да ми ја уништат кариерата. Летовите за Сала беа договорени во Кардиф, зошто не ја кажат вистината. Решија мене да ме жртвуваат, но јас нема лесно да се предадам“, рекол Меккеј.

Тан и Кардиф се надеваат на некаква помош од тимовите, но сето тоа ќе мора да го докажат низ судска постапка бидејќи од „Нант“ најавија дека ќе тужат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека е сè законски,...

Македонија38 минути

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија1 час

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија2 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток2 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток2 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ3 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет4 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија4 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет4 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет5 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет6 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет7 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ17 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија18 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија18 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија20 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија21 час

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија21 час

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Досие