Контакт

Спорт

Перо и Богдановиќ јадеа ќебапи, Калиниќ се чуди (видео)

Евролигата преку Твитер објави видео во кое поранешните соиграчи во Фенербахче, Богдан Богдановиќ и Перо Антиќ јадат ќебапи, уживајќи во балканскиот специјалитет и едно од најпопуларните јадења во Србија.
„Што прават овие двајца?“, коментираше нивниот …

Објавено пред

Евролигата преку Твитер објави видео во кое поранешните соиграчи во Фенербахче, Богдан Богдановиќ и Перо Антиќ јадат ќебапи, уживајќи во балканскиот специјалитет и едно од најпопуларните јадења во Србија.

„Што прават овие двајца?“, коментираше нивниот поранешен колега Никола Калиниќ.

Богдановиќ оваа сезона настапува во НБА во Сакраменто, Перо Антиќ е во Црвена звезда, а Калиниќ се надева дека со Фенер вечерва ќе ја одбрани титулата од Евролигата против големиот Реал Мадрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кадетите поразени од БиХ, уште една шанса за А-дивизија

Македонската кадетска репрезентација доживеа пораз со 97:76 (23:20, 27:30, 26:14, 19:12) од домаќините Босна и Херцеговина во полуфиналето на Европското првенство Б-дивизија, со што сега ќе треба да го добијат мечот за третото место за да се пласираат …

Објавено пред

Македонската кадетска репрезентација доживеа пораз со 97:76 (23:20, 27:30, 26:14, 19:12) од домаќините Босна и Херцеговина во полуфиналето на Европското првенство Б-дивизија, со што сега ќе треба да го добијат мечот за третото место за да се пласираат во А-дивизијата.

Момците успеаја да бидат израмнети со БиХ во текот на првото полувреме (50:50), во кое се враќаа и од негатива од десет поени разлика, но потоа следуваше лошата трета четвртина, по кој поразот беше сигурен, и неизвесна беше само разликата со која противникот ќе ја добие партијата.

Петрушевски беше најефикасен со 18 поени, Мирковски додаде 13, а Миловановиќ 12.

Во второто полуфинале во Сараево ќе играат репрезентациите на Чешка и на Русија (од 21 часот), по што нашата репрезентација ќе се сретне со поразениот за последното трето место кое ќе води во А-дивизијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Икарди се враќа и Лаутаро и Симеоне дебитанти во аргентинската репрезентација

Напаѓачите од италијанската Серија А, Лаутаро Мартинез и Џовани Симеоне се меѓу 20-те нови фудбалери во аргентинската репрезентација за пријателските мечеви против Гватемала и Колумбија, потврди Аргентинската фудбалска федерација (АФА).
Преодниот селек…

Објавено пред

Напаѓачите од италијанската Серија А, Лаутаро Мартинез и Џовани Симеоне се меѓу 20-те нови фудбалери во аргентинската репрезентација за пријателските мечеви против Гватемала и Колумбија, потврди Аргентинската фудбалска федерација (АФА).

Преодниот селектор, Лионел Скалони, реши да направи освежување на тимот, повикувајќи само 9 од 23-те фудбалери кои настапија на СП во Русија за мечевите во септември.

Мартинез, кој дојде во Интер од Расинг оваа сезона и напаѓачот на Фиорентина, Симеоне, синот на тренерот на Атлетико, Диего Симеоне, се повикани покрај Пауло Дибала, Анхел Кореа и Кристијан Павон. Мауро Икарди, кој не беше повикан од претходниот селектор Хорхе Сампаоли за СП, се враќа, но не и Гонзало Игуаин, Серхио Агуеро и Анхел ди Марија.

Од составот, секако, отсуствува и Лионел Меси, кој побара „пауза“ од националните обврски.

Помеѓу новите имиња се и Франко Мартинез, играчот од средниот ред на Севилја, како и Валтер Канеман од Гремио. Место има и за Сантијаго Аскасибар од Штутгарт и голманот на Реал Сосиедад, Херонимо Рули.

АРГЕНТИНА, НАЦИОНАЛНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Голмани: Франко Армани (Ривер), Херонимо Рули (Реал Сосиедад), Серхио Ромеро (Манчестер јунајтед).

Дефанзивци: Фабрисио Бустос (Индепендиенте), Габриел Меркадо (Севилја), Херман Пецела (Фиорентина), Рамиро Фунес Мори (Вилјареал), Алан Франко (Индепендиенте), Николас Таљафико (Ајакс), Валтер Канеман (Гремио), Леонел ди Пласидо (Ланус), Едуардо Салвио (Бенфика), Маркос Акуња (Спортинг Лисабон).

Среден ред: Леандро Паредес (Зенит), Сантијаго Аскасибар (Штутгарт), Родриго Батаља (Спортинг Лисабон), Гонзало Мартинез (Ривер), Џовани Ло Селсо (ПСЖ), Франко Серви (Бенфика), Макси Меза (Индепендиенте), Матијас Варгас (Велез), Франко Васкез (Севилја), Езекиел Паласиос (Ривер).

Напаѓачи: Анхел Кореа (Атлетико Мадрид), Лаутаро Мартинез (Интер), Мауро Икарди (Интер), Џовани Симеоне (Фиорентина), Кристијан Павон (Бока јуниорс), Пауло Дибала (Јувентус)

Прикажи повеќе...

Спорт

Фелпс: Да се спаси живот од депресија е поважно од сите мои медали

Најуспешниот олимпиец на сите времиња, поранешниот американски пливач Мајкл Фелпс вели дека за него е поважно да успее да спаси еден живот на луѓето кои страдаат од депресија, од сите медали кои ги освоил.
Фелпс, освојувачот на рекордни 23 златни медал…

Објавено пред

Најуспешниот олимпиец на сите времиња, поранешниот американски пливач Мајкл Фелпс вели дека за него е поважно да успее да спаси еден живот на луѓето кои страдаат од депресија, од сите медали кои ги освоил.

Фелпс, освојувачот на рекордни 23 златни медали на пет Олимпијади во интервју за „Си-ен-ен“ ја открива својата борба со депресијата и признава дека постоеле моменти кога не сакал да биде жив, и сака неговото искуство да помогне на другите.

„Би сакал да направам нешто, да спасам некој живот ако можам. За мене тоа е поважно од било кое злато. Јас направив некои неверојатни работи во базенот, но се мачев надвор од него. Тоа беше дел од мојот живот и понекогаш не сакав да бидам жив“, открива Фелпс.

По Олимпијадата во 2012 година во Лондон, Фелпс вели дека го допрел дното, но признава дека и неодамна имал „страшен момент“. Сепак, тој вели дека сега до крајот на животот ќе се бори со депресијата.

„Пред две три недели поминав низ доста страшен момент со депресијата. Тоа ќе продолжи да се случува во мојот живот, но колку повеќе научам за болеста, ќе поминувам полесно. Сакам да го направам мојот живот подобар учејќи ги другите како да се справат со работите околу нив. Јас најдов стабилност во мојот брак со Никол и таа ми помага во целиот живот“, вели 33-годишниот Фелпс, кој се повлече од базенот по ОИ во Рио во 2016 и веќе има две деца.

Прикажи повеќе...

Најново

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија3 часа

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Топ4 часа

Загина параглајдерист во Крушево

Параглајдерист загина денеска кај Мечкин Камен во Крушево. Повеќе детали за несреќата засега не се познати. Според информациите на полицијата,...

Македонија7 часа

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија9 часа

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија11 час

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа11 час

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет13 часа

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија13 часа

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Македонија14 часа

ДИК ќе ги разгледува трошоците за референдумот

Повеќе точки поврзани со референдумот се на дневен ред на четвртата седница што ќе ја одржи денеска Државната изборна комисија...

Топ14 часа

Запален автомобил на адвокат од Охрид

Ноќеска по полноќ бил запален автомобилот на адвокатот Мишел Наумоски од Охрид. Тој за „Макфакс“ вели дека бил паркиран на...

Дијаспора14 часа

Министерот за дијаспора од Ростуше ги повика печалбарите да гласаат на референдумот

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на печалбарската средба што се одржа во Ростуше, нагласи дека големиот број печалбари...

Свет14 часа

Американскиот Сенат донесе резолуција: Медиумите не се непријатели на народот

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата што ја предложи...

Регион15 часа

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на...

Македонија1 ден

(Видео) Шестчлено семејство моли за помош, откако гром им ја изгоре куќата

Пожар предизвикан од гром, во вторникот, без дом остави шестчлено семејство од скопското село Нова Брезница. Божин Вељановски, татко на...

Мартин Протогер, СЈО Мартин Протогер, СЈО
Македонија1 ден

Протоѓер му нарачувал на Јанакиески да им нареди на амбасадорите да одат по куќи и да собираат гласачи од дијаспората

Во кривичниот суд во Скопје, по речиси четири и пол часа, време за приговори на адвокатите на обвинетите, почна репродуцирањето...

Италија, Џенова Италија, Џенова
Европа1 ден

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во...

Македонија1 ден

Апелација на 30 август ќе одлучува за затворот на Груевски

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за...

Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО
Македонија1 ден

По еден час пауза во судењето за „Титаник“ поради мајчинските обврски на Јанкулоска

Судијата Осман Шабани, кој е судечки судија во предметот „Титаник“, пред паузата за судењето ги извести обвинетите и нивните адвокати...

Македонија1 ден

(Видео) Ефремов: Полицајците 10 години немаат нови униформи

Претседателот на синдикалната подружница при Независниот синдикат на полицијата, Мартин Ефремов, на денешната прес-конференција пред Министерството за внатрешни работи информира...

Топ2 дена

Дваесетгодишно момче почина во сообраќајна несреќа, излетало од патот и удрило во столб

Дваесетгодишно лице со иницијали М.А. почина по сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово-село Липково. Тој управувал патничко возило „форд фокус“ со кумановски...

Досие