Контакт

Спорт

Пред „Дерби д’Италија“, Роналдо се потсети на „срамотата“ од 1998 (видео)

Вечерва во Торино се игра „Дерби д’Италија“, големата пресметка меѓу Јувентус и Интер, и тоа беше доволна причина за бразилската легенда Роналдо да се потсети на „срамотното“ недоделување пенал против Јуве во 1998 година.
Пред 20 години, двата клуба бе…

Објавено пред

Вечерва во Торино се игра „Дерби д’Италија“, големата пресметка меѓу Јувентус и Интер, и тоа беше доволна причина за бразилската легенда Роналдо да се потсети на „срамотното“ недоделување пенал против Јуве во 1998 година.

Пред 20 години, двата клуба беа вклучени во борба за скудетото, но мечот имаше друг главен актер – судијата Пјеро Чекарини, кој не додели пенал кога Роналдо падна по стартот на Марк Јулијано.

„Бјанконерите“ веднаш по инцидентот поводеа со 1:0 благодарение на голот на Алесандро дел Пјеро, а потоа утнаа пенал, но ги освоија трите поени. Јуве стана шампион во Серија А, и навивачите на „бенеамата“ уште жалат за тој спорен момент. Роналдо зборуваше за ривалството во интервју за „Газета дело спорт“.

„Споредбите со Кристијано Роналдо секогаш ме смеат. Зошто? Бидејќи нема смисла, ние сме различни фудбалери, а покрај сѐ има разлика од 9 години меѓу нас. Игравме во различни ери на фудбалот, кој се менува многу бргу. Не сакам да кажам дека моето време беше потешко, но имавме различни ситуации. Јуве-Интер беше еден од тие мечеви каде што се добиваше многу повеќ од поени. Во 1998 година одевме на скудетото и сакавме да ја покажеме нашата зрелост и храброст. Поминаа 20 години, цел живот, но останува фактот дека тоа што се случи беше срамота. Го кажав тоа и тогаш, но тоа беше една поинаква ера на италијанскиот фудбал“, вели Роналдо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Икер Касиљас испрати „отровни стрели“ кон Мурињо

Голманот на Порто, Икер Касиљас, не ја пропушти можноста да го „пецне“ Жозе Мурињо, по поразот на Манчестер Јунајтед во Ливерпул (3:1). Тимот на Мурињо, во моментов се наоѓа на шестото место во Премиер лигата со 26 бода, дури 19 помалку од лидерот Ливе…

Објавено пред

Голманот на Порто, Икер Касиљас, не ја пропушти можноста да го „пецне“ Жозе Мурињо, по поразот на Манчестер Јунајтед во Ливерпул (3:1). Тимот на Мурињо, во моментов се наоѓа на шестото место во Премиер лигата со 26 бода, дури 19 помалку од лидерот Ливерул.

Манчестер Јунајтед под Мурињо успеа да собори еден негативен клупски рекорд. Јунајтед имаат најмалку бодови по првите 17 кола уште од сезоната 1900/1991.

Касиљас поради Португалецот замина од Реал Мадрид, поради што ја користи секоја можност му испрати „отровни стрели“.

„Според еден португалски медиум, играч на моја возраст од 37 години е блиску до пензија. Се согласувам, Сепак јас би ги прашал тој ист медиуми: Кога станува збор за тренерите, во кој момент станува јасно дека треба да го напуштат тимот?“, напишал на Твитер, Икер Касиљас.

Манчестер Јунајтед во Премиер лигата има седум победи, пет нерешени и седум порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Австрија го декласира најголемиот ривал Рапид (Видео)

Фудбалерите на Австрија од Виена забележаа историска победа над градскиот ривал Рапид од 6:1, во домашното првенство.
Со победата во 328. дерби на Виена, Австрија се зацврсти на петтата позиција на табелата, додека Рапид нема да влезе меѓу најдобрите ш…

Објавено пред

Фудбалерите на Австрија од Виена забележаа историска победа над градскиот ривал Рапид од 6:1, во домашното првенство.

Со победата во 328. дерби на Виена, Австрија се зацврсти на петтата позиција на табелата, додека Рапид нема да влезе меѓу најдобрите шест тима.

Еден час игра им беше доволен на играчите на Австрија за да го декласираат големиот ривал. До 30.минута немаше голови, а двата тима имаа подеднакви шанси за постигнување на гол.

Австрија потоа го отвори резултатот, Радип веднаш израмни, а катастрофата на на гостите започна кога црвен картон доби Дејан Љубичиќ во 33.минута.

До крајот на полувремето фудбалерите на Австрија постигнаа три гола и на одмор заминаа со голема предност 4:1. Во вториот дел со уште два гола Австрија ја запечати најголемата победа во дуелите со градскиот ривал.

Пред почетокот на дербито навивачите на Рапид предизвикаа привремен прекин на сообраќајот на авто-патот А23. Тие фрлале лименки, снег и пиротехника на најпрометната сообраќајница во Австрија.

На овие навивачи, кои биле нешто повеќе од сто, полицијата не им дозволила да влезат на стадионот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутгејт тренер на годината во Англија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.
Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласма…

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.

Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласман на завршниот турнир.

Поранешниот репрезентативец, селекторт на Англија стана во декември 2016 година, откако Сем Алардајс доби отказ. Претходно ја предводеше младата селекција на Англија.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток18 минути

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија1 час

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски2 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија2 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски2 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа3 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа3 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија3 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет15 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија16 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија19 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија21 час

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија23 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Досие