Контакт

Спорт

Премиерлигашите бараат преодниот рок да биде по старо

Летниот преоден рок оваа година во Аглија траеше до почетокот на Премиер лигата, односно до 9.август, а како сега стојат работите, клубовите подготвуваат побуна доколку, нешто не се смени за наредната година.
Англиските медуми објавија дека клубовите, …

Објавено пред

Летниот преоден рок оваа година во Англија траеше до почетокот на Премиер лигата, односно до 9 август, а како сега стојат работите, клубовите подготвуваат побуна доколку нешто не се смени за наредната година.

Англиските медиуми објавија дека клубовите не биле задоволни од она што успеале да го сработат во преодниот рок бидејќи немале доволно време за да донесат квалитетни засилувања.

Поради тоа, претставниците на клубовите кон крајот на овој месец ќе одржат состанок со челниците на Премиер лигата. На состанокот тие ќе имаат само едно барање, а тоа е преодниот рок да трае како и претходно, до 31 август.

За да ја остварат оваа намера, потребно е најпрвин најмалку еден клуб да го изнесе предлогот, а потоа најмалку 14 клуба да ја прифатат идејата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конте знае на кого ќе ги потроши парите од Икарди

Објавено пред

Интер и ПСЖ, во неделата, го заклучија трансферот на Мауро Икарди. Интер заработи 58 милиони евра од продажбата на аргентинскиот напаѓач.

Во Италија веќе знаат каде Интер ќе ги потроши парите што ги заработи од Икарди. „Газате дело Спорт“ тврди дека Интер на Бреша ќе и понуди 40 милиони евра за Сандро Тонали.

„Новиот Пирло“ е интересен за неколку врвни европски клубови, а самиот неодамна изјави дека е навивач на Интер.

Прашање е само дали претседателот на Бреша Масимо Челино ќе ја прифати оваа сума бидејќи минатиот месец порача дека Тонали може да замине само за 60 милиони евра.

Сандро Тонали сезонава во Серија А има одиграно 23 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Правда за Џорџ“ и во Бундеслигата

Објавено пред

Главна вест во САД е убиството на црномурниот Џорџ Флојд во Минеаполис од страна на полициски службеник. Убиството повторно ја актуализира темата за третманот што го имаат афро-американците од страна на полицијата. Еден од првите спортисти кој го крена гласот против таквиот третман пред четири години беше Колин Каперник.

Каперник пред четири години беше играч на Сан Франциско Фортинајнерс, во знак на протест пред почетокот на секој натпревар, додека се интонираше американската химна, тој клекнуваше на едно колено. Поради тоа тој набргу доби отказ од клубот и повеќе не успеа да најде ангажман.

Проблемот на кој укажуваше Каперник повторно се актуализира деновиве по убиството на Флојд, а овој пат се прошири и на европскиот континент.

Маркус Турам, син на легендарниот француски фудбалер Лилијан Турам, постигна два гола против Унион Берлин во победата на Борусија Менхегладбах од 4:1. Вториот гол Турам го прослави во стилот на Каперник, клекнат и со наведната глава.

Неколку часа подоцна внимание предизвика и младата ѕвезда на Борусија Дортмунд Џејдон Санчо. Тој постигна хет-трик во победата на својот тим во Падерброн од 6:1. Прославувајќи го вториот од трите гола Санчо го соблече дресот под кој имаше натпис. „Правда за Џорџ Флојд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо не уживал во игрите на Роналдо: Меси е број 1

Објавено пред

Бразилецот Роналдо Назарио да Лима избрал пет фудбалери кои ги гледал со уживање. Интересно на оваа листа го нема Кристијано Роналдо.

На врвот на листата која Роналдо ја составил за „АС“ се наоѓа Лионел Меси.

„Меси е број 1. Тоа е талент што ретко се гледа. Веројатно ќе поминат 20 или 30 години пред да се појави некој сличен на него“, рекол Роналдо и дополнил.

„Исто така сакам да ги гледам Салах, Азар, Нејмар и секако Мбапе“.

Крстијано Роналдо, фудбалер кој заедно со Меси обележа повеќе од една деценија во светскиот фудбал, го нема на оваа листа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија5 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија8 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт9 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија10 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија10 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија10 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија11 час

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија11 час

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија12 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет13 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија14 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет14 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија15 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија15 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија1 ден

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија1 ден

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија1 ден

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Досие