Контакт

Спорт

Најсилната лига на светот се сели на „Арена спорт“

Објавено пред

„Телеком Србија“ и „Арена чанелс груп“ (Arena Channels Group) објавија шестгодишен договор со Премиер лигата. Така, оваа српска компанија и нејзината медиумска куќа станаа сопственици на правата на овие натпревари од сезоната 2022/2023 за територијата на сите поранешни југословенски држави.

„’Телеком Србија’, лидер во областа на телекомуникациите и мултимедија во овој дел на Европа, цврсто стои зад ‘Арена чанелс груп’. Ние веруваме дека ова е голема победа за сите нас. Премиер лигата е врв на светскиот фудбал и голема привилегија е да ја имаме како дел од понудата. Задоволство е што, конечно, можеме да ја додадеме Премиер лигата на големиот список на деловни партнери и пријатели“, рече директорот на „Арена чанелс груп“, Небојша Жугиќ.

Пол Молнар, шеф на секторот за медиуми во Премиер лигата, рече:

„Премиер лигата со задоволство објавува ново партнерство со ‘Телеком Србија’. Каналите ‘Арена спорт’ обезбедуваат врвна спортска содржина и ќе бидат одлично место за Премиер лигата. Благодарение на овој договор навивачите на Балканот може да очекуваат повеќе преноси во живо од натпревари од кога и да било порано“.

Почнувајќи од сезоната 2022/2023, Премиер лигата ќе има невидено присуство во регионот со преноси во живо од сите 380 натпревари.

Досега повеќе од 10 години натпреварите на најгледаната лига во светот – англиската Премиер лига, се емитуваa на „Спорт клуб“ (Sport Club), кој е во сопственост на „Јунајтед медијa“.

(ПР-текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сити се „созедоа“ против Вајкомб, рутина за Ливерпул

Објавено пред

Манчестер сити, очекувано, се пласираа во осминафиналето на Англискиот Лига куп, победувајќи го третолигашот Вајкомб вондерерс со 6:1, и покрај тоа што гостите шокантно дојдоа во водство и ги намачија во првите 20-тина минути од мечот.

И Ливерпул ја оправдаа фаворитската улога со 3:0 победа кај Норич, како и Брентфорд, кои со 7:0 ги „прегазија“ Олдам и Барнли, кои со 4:1 беа подобри од Рочдејл.

Но, дел од премиерлигашите не го преживаа првиот тест – Вотфорд успеа дома да загуби со 1:3 од Стоук сити, додека Евертон во пенал драма, успеа да загуби од Квинс Парк Ренџерс по 2:2 ремито по 90 минути.

ЕФЛ ЛИГА КУП, 1.КОЛО

Брентфорд – Олдам 7:0

Барнли – Рочдејл 4:1

Фулам – Лидс 0:0, 5:6 пен.

Манчестер сити – Вајкомб 6:1

Норич – Ливерпул 0:3

Престон – Челтенам 3:1

Квинс Парк Ренџерс – Евертон 2:2, 8:7 пен.

Шефилд јунајтед – Саутемптон 2:2, 2:4 пен.

Вотфорд – Стоук сити 1:3

Виган – Сандерленд 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Луд пресврт на Интер кај Фиорентина за прво место на табелата

Објавено пред

Фиорентина одигра доминанто прво полувреме за да има 1:0 водство против шампионот Интер, но потоа доживеа неверојатен пресврт во кој „нераѕурите“ за три минути ги обезбедија трите поени и првото место на табелата.

Рикардо Сотил ги донесе Виола во водство на „Артемио Франки“ во 23. минута за да ја круниса одличната игра, меѓутоа второто полувреме целосно му припадна на гостинскиот клуб. Матео Дармијан во 52. минута успеа да израмни на 1:1, пред Един Џеко да ја продолжи одличната форма со гол по обидот на Хакан Чалханоглу, а Иван Перишиќ во 87. минута ја потврди четвртата победа во пет меча за тимот на Симоне Инзаги.

Аталанта, пак, конечно, сврза две победи во низа оваа сезона, победувајќи ги Сасуоло со 2:1. Робин Госенс уште во третата минута ги донесе „Ла деа“ во водство, пред Давиде Запакоста да го постигне првиот гол за тимот во 37. минута. Гостите се заканија со камбек преку Доменико Берарди во 44. минута.

СЕРИЈА А, 5.КОЛО

Фиорентина – Интер 1:3

Аталанта – Сасуоло 2:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез пак спасител на Атлетико кај Хетафе

Објавено пред

Хетафе останува на последното место во шпанската Ла лига со шест порази во низа, откако дозволија да пропуштат 1:0 водство против шампионот Атлетико Мадрид во последните десетина минути од мечот, благодарение на фантастичниот Луис Суарез.

Хетафе немаа дадено гол против Атлетико во претходните 20 меѓусебни дуели, и последен пат го најдоа патот до мрежата на „рохибланкос“ во далечниот ноември 2011 година. Херој на Хетафе беше српскиот дефанзивец Стефан Митровиќ, кој покрај тоа што постигна гол во 45. минута од мечот, успеа да го заддржи на дистанца напаѓачкото дуо на Атлетико, Луис Суарез и Антоан Гризман во првото полувреме.

Сепак, Карлес Алена доби заслужен црвен картон во 74. минута за да ги остави домаќините во тешка позиција, и само четири минути подоцна Суарез стрелаше за израмнување за тимот на Диего Симеоне. Во 91. минута, Суарез, како мноногу пати минатата сезона, беше одлучувачкиот играч за големи три поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија10 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет10 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет11 час

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион11 час

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија13 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија13 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион15 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија16 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија18 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија19 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет19 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион20 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет20 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија20 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија2 дена

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија2 дена

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие