Контакт

Спорт

Пронајдена мртва поранешна олимписка и светска шампионка

Поранешната олимписка шампионка во нордиски скијање, Вибеке Скофтеруд (39) била пронајдена мртва на островот Света Хелена на југот на Норвешка.
Нејзиното исчезнување било пријавено во ноќта помеѓу саботата и неделата. Подоцна било пронајдено нејзиното …

Објавено пред

Поранешната олимписка шампионка во нордиски скијање, Вибеке Скофтеруд (39) била пронајдена мртва на островот Света Хелена на југот на Норвешка.

Нејзиното исчезнување било пријавено во ноќта помеѓу саботата и неделата. Подоцна било пронајдено нејзиното тело. Според првичните информации таа страдала на возејќи скутер на вода (џет-ски).

„Добивме тажна вест за смртта на нашата Вибеке. Беше неверојатно скијачка и прекрасна личност. Ќе ни недостига“, напишал претседателот на Скијачкиот сојуз на Норвешка, Ерик Росте.

Скофтеруд на Олимписките игри во Ванкувер, во 2010 година, освои златен медал како дел од норвешката штафета 4×5 километри. Во оваа иста дисциплина освоила златни медали на светските првенства во Оберсдорф во 2005 и Осло во 2011 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса нема грижи – тука е Ансу Фати!

Објавено пред

Тинејџерот Ансу Фати втор меч едноподруго е стрелец за Барселона, за да помогне Каталонците да ја стартуваат новата сезона со две победи во низа по проблематичното лето, за 3:0 триумф на гости кај Селта Виго.

Фати, кој постигна два гола при 4:0 победата над Вилјареал, но не беше прогласен за играч на натпреварот поради спонзорот на алкохолни пијалоци (да потсетиме дека има само 17 години), во 11. минута од мечот доби топка од Филипе Кутињо за да постигне ефектен гол.

Барса останаа со играч помалку по вториот жолт картон за Ленгле на крајот на полувремето, но во 52. минута зголемија на 2:0 откако по фантастичниот продор на Лео Меси, топката од ногата на Олаза влезе во голот на Селта, за Серхи Роберто во 95. минута да ги постави конечните 3:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зенит и Жалгирис со неверојатни пресврт победи на стартот на Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Зенит Петерсбург славеа фантастична 73:69 победа на гостувањето кај Анадолу Ефес на стартот на Евролигата, а најдраматично беше во Пиреја, каде што Олимпијакос „колабираше“ во последната четвртина за Жалгирис да стигне до драматична 68:67 победа.

Ефес и Зенит не успеаја да направат некоја значителна разлика во првите три четвртини од мечот, пред Зенит предводен од Кевин Пангос да слави во Истанбул. Канаѓанецот Пангос го заврши мечот со 23 поени и 7 асистенции, а Риверс додаде 14 поени. Кај Ефес, Мициќ имаше 17 поени, а првата ѕвезда Шејн Ларкин не настапи поради повреда.

Олимпијакос пак, имаше 11 поени предност на стартот на последната четвртина, но во неа успеа да погоди само осум поени за Жалгирис да ја „украде“ победата. Јокубаитис беше клучниот човек во финишот, кога постигна две слободни фрлања. Григонис со 15 и Ловерњ со 13 беа најдобри за Жалгирис, додека Хасна Мартин со само 12 поени беше најдобар за Олимпијакос.

ЕВРОЛИГА, 1.КОЛО

Анадолу Ефес – Зенит Петерсбург 69:73 (10:15, 16:11, 28:23, 15:24)

Олимпијакос – Жалгирис Каунас 67:68 (18:23, 19:11, 21:13, 9:21)

Макаби Тел Авив – Алба Берлин 80:73 (19:29, 30:12, 18:17, 13:15)

Барселона – ЦСКА Москва 76:66 (24:14, 17:19, 14:15, 21:18)

Валенсија – Асвел Лион 65:63 (18:17, 19:16, 13:14, 15:16)Прикажи повеќе...

Спорт

Дебитантот на Ливерпул, Вилсон трагичар во пенал-драмата со Арсенал

Објавено пред

Арсенал успеа да го исфрли Ливерпул во 1/16 финалето од Англискиот лига куп, откако по нерешените 0:0, во пенал серијата, ударот на Хери Вилсон, во својот прв старт за Ливерпул, заврши во рацете на Бернд Лено.

Во регуларните 90 минути, Арсенал имаше подобро прво полувреме, но „црвените“, предводени од новото засилување Диого Жота беа поактивни во второто, но на голот „топчиите“ го имаа супер-солидниот Бернд Лено.

Во другите два меча, премиерлигашите успеаја да загубат од второлигаши. Брентфорд, тимот кој загуби од Фулам во баражот за влез во ПЛ, со 3:0 го елиминираше лондонскиот клуб, додека Астон вила по одличниот старт на сезоната, загуби дома од Стоук со 0:1.

ЕФЛ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Брентфорд – Фулам 3:0

Астон вила – Стоук 0:1

Ливерпул – Арсенал 0:0, 4:5 пен.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се...

Свет5 часа

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет6 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија8 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа9 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија9 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион9 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет10 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет10 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија11 час

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ12 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион12 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија13 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ14 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија15 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија16 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Досие