Контакт

Спорт

ПСЖ е првиот фудбалски клуб со сопствена крипто-валута!

Францускиот шампион, Пари Сен-Жермен стана првиот фудбалски клуб кој креирал сопствена крипто-валута, по договорот со „socios.com“ онлајн-платформата.
Цената на новата валута уште не е откриена, но со неа, фановите на францускиот клуб ќе можат да бидат…

Објавено пред

Францускиот шампион, Пари Сен-Жермен стана првиот фудбалски клуб кој креирал сопствена крипто-валута, по договорот со „socios.com“ онлајн-платформата.

Цената на новата валута уште не е откриена, но со неа, фановите на францускиот клуб ќе можат да бидат вклучени во одлуките на клубот преку анкети на мобилните телефони. Во исто време, тие ќе можат да добијат пристап до награди, ексклузивни материјали и искуства. Ова е уште еден детаљ од стратегијата на клубот за подобра интеракција со своите навивачи.

„Секогаш сме меѓу првите во дигиталната иновација, така што не можевме да останеме на страна во крипто-валутите и поволностите кои ги нудат. Револуционерната технологија ќе има влијание на бизнис-стратегијата на клубот и на односите со насите навивачи“, изјави Марк Армстронг, одговорниот за спонзорства во ПСЖ.

Пари Сен-Жермен, од клуб со мала историја (формирани се во 1970 година со фузија на два локални клубови – Париз ФЦ и Стад Сен-Жермен) прераснува во вистински џин на глобалната фудбалска сцена по преземањето од страна на „Катар спортс инвестмент“ во 2011 година.

Оттогаш ПСЖ освои пет од своите седум титули во Франција, ги донесе двајцата најскапи фудбалери на светот – Нејмар од Барселона за 222 милиони евра, и Килијан Мбапе од Монако за 180 милиони евра, и оваа сезона ќе се обиде да стигне до сонот – титула од Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Федерер контра Серена: Судијата Рамос беше во право

Роџер Федерер не се согласува со Серена Вилијамс, застанувајќи во одбрана на судијата Карлос Рамос за скандалозното финале од САД опен во кое Американката се расправаше со судијата и го загуби мечот од Наоми Осака.
Американката доби прва казна откако н…

Објавено пред

Роџер Федерер не се согласува со Серена Вилијамс застанувајќи во одбрана на судијата Карлос Рамос за скандалозното финале од САД опен, во кое Американката се расправаше со судијата и го загуби мечот од Наоми Осака.

Американката доби прва казна кога нејзиниот тренер Патрик Муратоглу ѝ даваше совети од трибините, а доби уште една казна за кршење на рекетот. 23-кратната гренд слем шампионка потоа влезе во неочекувана расправија со Рамос нарекувајќи го крадец пред тој да ѝ даде трето предупредување и да ја казни со гем.

Рамос беше обвинет дека е сексист и дека не би казнил тенисер доколку го направи истото, но Федерер не се согласува со тоа.

„Тоа беше интересна ситуација и важно е да се гледа на рамноправноста во спортот. Секој судија има свој стил, како и во секој спорт. Може некој сака повеќе да внимава да нема совети од тренерите, некој сака да внимава на времето што се троши. Не верувам дека постои разлика само бидејќи некој е машко, но грешки се случуваат и тие треба да имаат свое право да го прават тоа“, вели Федерер.

Тој зборуваше на настан за фондацијата на поранешниот американски тенисер, Енди Родик, кој исто така се согласува дека сексизмот не е присутен во тенисот.

„Не треба да се заборави дека тенисот е предводник – постои еднаква распределба на наградниот фонд на речиси сите турнири. Ако сакаме да покажуваме со прст, тенисот е последен на кој треба да се покаже. Да, секогаш може да биде подобро, но во тенисот има поголема родова рамноправност од кој било друг спорт“, вели Родик.

Серена остана на своето: Бев во право!

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Барса: Заминувањето на Роналдо е лошо за Ла Лига

Претседателот на Барселона, Џосеп Марија Бартомеу, оценил дека заминувањето на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид негативно влијае врз Ла Лига. Роналдо, во летниот преоден рок, се пресели во Јувентус, што го прави овој тим еден од најсериозните кандидат…

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џосеп Марија Бартомеу, оценил дека заминувањето на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид негативно влијае врз Ла Лига. Роналдо, во летниот преоден рок, се пресели во Јувентус, што го прави овој тим еден од најсериозните кандидати за титулата во Лигата на шампионите.

„Андреа Ањели заврши одлична работа. Жал ми е што од Ла Лига, втора година по ред, заминува вистинска ѕвезда. Лани тоа беше Нејмар, сега Роналдо. Ова заминување може да има негативни последици по првенството. Не се грижам дали Реал ќе биде послаб, јас сакам најдобриот фудбале да се игра во Шпанија. Роналдо не е само засилување за Јувентус, тој го унапреди комплетниот италијански фудбал“, рекол Бартомеу.

Инаку, Кристијано Роналдо вечерва повторно ќе игра натпревар во Шпанија. Јувентус, во Лигата на шампионите, гостува во Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зорица Блажевска е нов претседател на РК Металург

Зорица Молкоска Блажевска е нов претседател на РК Металург. Блажевска, која беше генерален секретар на клубот, доаѓа на местото на Зоран Цветановски.
„Долгогодишната работа во ракометните кругови, нејзиниот ангажман и отвореноста во комуникацијата со ј…

Објавено пред

Зорица Молкоска Блажевска е нов претседател на РК Металург. Блажевска, која беше генерален секретар на клубот, доаѓа на местото на Зоран Цветановски.

„Долгогодишната работа во ракометните кругови, нејзиниот ангажман и отвореноста во комуникацијата со јавноста и со медиумите, беа доволна препорака за изборот на Блажевска на оваа функција и таа веројатно е првата жена-претседател во клубовите што настапуваат во СЕХА-лигата и во Лигата на шампионите“, стои во соопштението што клубот го објави на својата интернет страница.

Блажевска во моментот е в.д. претседател, а официјално назначување за претседател ќе се случи на следното собрание на Металург.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура8 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ10 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија11 час

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија12 часа

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет12 часа

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија13 часа

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет13 часа

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа24 часа

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет1 ден

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет1 ден

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news1 ден

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија1 ден

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија1 ден

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет1 ден

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија1 ден

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Регион1 ден

Тачи: До договор со Србија преку мирна корекција на границите

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а...

Свет2 дена

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со...

Вести2 дена

Свештеници во Германија злоставувале 3 677 деца

Главниот германски надбискуп рече дека е шокиран од извештајот за сексуално злоставување во Германија во кој се наведува дека околу...

Регион2 дена

Авион кој летал од Ниш до Базел принудно слетал поради чад во кокпитот

Авион на компанијата „Визер“ вчеравечер принудно слетал во Загреб поради чад во кокпитот, пренесува „Индекс.хр“. Летот од Ниш до Базел...

Досие