Контакт

Спорт

ПСЖ ќе мора да собере 60 милиони евра и ќе помине без казна од УЕФА

УЕФА нема да ги казни Пари Сен-Жермен за прекршување на финансискиот фер-плеј (ФФП), доколку францускиот шампион успее да собере 60 милиони евра приход до крајот на јуни.
Според УЕФА, финансиската инспекција одлучила дека ПСЖ неправилно ја пријавиле па…

Објавено пред

УЕФА нема да ги казни Пари Сен-Жермен за прекршување на финансискиот фер-плеј (ФФП), доколку францускиот шампион успее да собере 60 милиони евра приход до крајот на јуни.

Според УЕФА, финансиската инспекција одлучила дека ПСЖ неправилно ја пријавиле пазарната вредност на „неколку“ спонзорства на клубот, вклучувајќ ги договорите од Катар поврзани со сопствениците на клубот.

Иако европската куќа на фудбалот е задоволна од договорите со кои на „Паркот на принцовите“ дојдоа Нејмар и Килијан Мбапе минатата година, трансферите вредни стотина милиони евра треба да се „израмнат“ на крајот на финансиската година на 30 јуни.

ПСЖ минатото лето плати 222 милиони евра да го откупи договорот на Нејмар од Барселона, а го доби Мбапе на едногодишна позајмица, пред ова лето  да ја плати сумата од 180 милиони евра. Ова се двајцата најскапи фудбалери на светот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манџукиќ се повлече од хрватската репрезентација

По Ведран Чорлука, хрватската репрезентација загуби уште еден свој член, откако Марио Манџукиќ се прости од националниот дрес по среброто на Светското првенство во Русија.
Фудбалерот на Јувентус преку Инстаграм порача дека неговото место сега е меѓу на…

Објавено пред

По Ведран Чорлука, хрватската репрезентација загуби уште еден свој член, откако Марио Манџукиќ се прости од националниот дрес по среброто на Светското првенство во Русија.

Фудбалерот на Јувентус преку Инстаграм порача дека неговото место сега е меѓу навивачите на „коцкестите“.

„Ова ми е потешко од тоа да влезам со лизачки на противник или да спринтувам во 120. минута. Но, сепак, време е за тие зборови. Се простувам од хрватската репрезентација. Среброто ме наполни со нова енергија, но во исто време ми ја олесни оваа невозможно тешка одлука. Го доживеавме нашиот сон, направивме историски упех и ја почувствувавме љубовта на навивачите. Нема идеално време за заминување, но за мене тој момент е сега. Пред 14 години го облеков светиот дрес и работев со фантастични соиграчи, селектори, тренер и луѓе од репрезентацијата. Никој не е совршен. Промашував, губев топки и лошо додавав, но срцето го оставив на теренот. Од денеска моето место е меѓу вас, најверните навивачи на Хрватска. Ве сака Манџо“, напиша Манџукиќ.

Dragi navijači, uvijek sam više volio govoriti na terenu nego izvan njega. Stoga mi i ove riječi dolaze malo teže nego što mi je bilo uklizati protivniku ili istrčati sprint u 120. minuti. Teže, jer znam koliko radosti mi donose sva okupljanja, utakmice i pobjede. Teže, jer znam da je slušanje Lijepe naše prije utakmice najveća emocija. Teže, jer znam kakva je čast obući hrvatski dres i predstavljati svoju zemlju. Teže, jer znam da je ovo konačno i da nakon ovih riječi više nema povratka. Pa ipak, znam da je vrijeme baš za te riječi… Opraštam se od hrvatske reprezentacije. Koliko god me srebro napunilo novom energijom, ujedno mi je olakšalo ovu nemoguće tešku odluku. Doživjeli smo svoj san, napravili povijesni uspjeh i pritom osjetili nevjerojatnu ljubav navijača. Tih mjesec dana, kao i dočeci u Zagrebu, Slavonskom Brodu i cijeloj Hrvatskoj, ostat će najvažnija uspomena moje karijere. Bilo je to najljepše putovanje s reprezentacijom i najdraži povratak kući. Presretan sam, ispunjen i do neba ponosan na to srebro koje smo kovali godinama, kroz puno muke, truda, rada, razočaranja i teških trenutaka. Nema idealnog trenutka za odlazak. Da možemo, vjerujem da bismo svi nastupali za Hrvatsku dok smo živi jer većeg ponosa nema. No, osjećam da je za mene taj trenutak sada. Da sam dao najbolje od sebe, da sam dao doprinos najvećem uspjehu hrvatskog nogometa. Prije 14 godina, prvi puta sam kao juniorski reprezentativac obukao sveti dres. Od tada sam upoznao, igrao i radio s puno odličnih suigrača, izbornika, trenera i ljudi oko reprezentacije. Svi smo imali isti cilj – dati sve za uspjeh Hrvatske. Zahvaljujem svima, jer je svatko na neki način ostavio trag u mojoj karijeri. Na tom putu sa mnom su uvijek bili moji najbliži, kojima zahvaljujem na velikoj podršci. I na kraju, hvala navijačima. Nitko od nas nije savršen. Promašivao sam prilike, gubio lopte ili krivo dodavao. No, uvijek sam dao sve od sebe i ostavio srce na terenu. Hvala vam što ste to prepoznali i bili uz mene i reprezentaciju. Od danas, moje je mjesto s vama – među najvjernijim navijačima Hrvatske. Voli vas Mandžo ❤️🇭🇷 #mm17🌪

A post shared by Mario Mandžukić MM 17 (@mariomandzukic_official) on

Прикажи повеќе...

Спорт

СЕХА-лигата се проширува со Стеауа

Извршниот одбор на СЕХА Газпром лигата одлучи да ја прошири регионалната ракометна лига со уште еден 10-ти клуб, ЦСА Стеауа од Букурешт, инаку актуелни вице-шампиони на Романија.
„Многу сме задоволни што го избравме и десеттиот учесник на СЕХА-лигата. …

Објавено пред

Извршниот одбор на СЕХА Газпром лигата одлучи да ја прошири регионалната ракометна лига со уште еден 10-ти клуб, ЦСА Стеауа од Букурешт, инаку актуелни вице-шампиони на Романија.

„Многу сме задоволни што го избравме и десеттиот учесник на СЕХА-лигата. Стеауа е двократен европски шампион со богата историја и се надевам дека натпреварите во главниот град на Романија ќе привлечат многу фанови“, Михајло Михајловски, претседателот на Лигата.

Ова е осма сезона на регионалното натпреварување на кое редовни учесници се македонските Металург и Вардар, а лигата почнува на 28 август, иако распоредот уште не е утврден.

СЕХА-ЛИГА, 2018/19

Вардар (Мкд)

Металург (Мкд)

Извиѓач (БиХ)

Мешков Брест (Блр)

Нексе (Хрв)

ППД Загреб (Хрв)

Стеауа Букурешт (Ром)

Татран Прешов (Свк)

Војводина (Срб)

Железничар (Срб)

Прикажи повеќе...

Спорт

Кадетите не застануваат, ја минаа и Швајцарија!

Македонската кадетска ракометна репрезентација стигна до четвртата победа во низа на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако со 32:31 ја совлада Швајцарија за да добие најдобра позиција за полуфиналето од групата А.
Швајцарците требаа да бидат најсериозен т…

Објавено пред

Македонската кадетска ракометна репрезентација стигна до четвртата победа во низа на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако со 32:31 ја совлада Швајцарија за да добие најдобра позиција за полуфиналето од групата А.

Швајцарците требаа да бидат најсериозен тест за момците, кои имаа одличен старт на мечот и стигнаа до водство од шест разлика (13:7), пред Швајцарците да се вратат за 15:12 на полувремето. Кадетите имаа и пет гола разлика на 20 минути пред крајот на мечот, но повторно во финишот дозволија противникот да се врати со низа од 7:0 и водство од 23:21.

Сепак, со Марко Кизиќ на голот, и со одлична игра во нападот, момците пак направија пресврт за 29:27, по што го довршија мечот и со гол разлика стигнаа до четврта победа.

Кизиќ на голот имаше 12 одбрани, а во нападот најдобар беше Серафимов со 10 гола, додека Каковски имаше пет.

Пред полуфиналето, момците на селекторот Данило Брестовац во четврток играат против претпоследниот во групата, Естонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Зошто редовно се калкулира и навреме не се објавува тендер за набавка на инсулин?

Министерот за здравство, Венко Филипче, сè уште не најде долготрајно решение за проблемот со недостиг на инсулин за дијабетичарите. По...

Македонија39 минути

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките...

Македонија1 час

(Видео) Министрите сè уште немаат материјали за разрешување на Лазе Велковски

Владата сè уште не го разгледала предлогот за разрешување на директорот на Биро за јавна безбедност, Лазе Велковски. Министерот Љупчо...

Џенова, несреќа, Италија Џенова, несреќа, Италија
Европа2 часа

(Видео) Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата на мостот во Џенова

Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, кога се урна мост. Министерот за...

Економија2 часа

Четири компании со иновации изјавиле дека се поврзани со функционери

Четири од вкупно 77 компании добитници на грантови за иновации изјавиле дека во сопственичката структура имаат лице носител на јавна...

Економија4 часа

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД  по заострувањето на односите со...

Топ5 часа

Почина шестмесечно бебе во Штип

Шестмесечно бебе без знаци на живот вчера било донесено во штипската болница. На неговото тело немало траги на насилство, а...

Свет6 часа

Трамп го потпиша законот за одбранбена политика вреден 716 милијарди долари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша законот за годишната одбранбена политика, вреден 716 милијарди долари, што предвидува модернизација и...

Економија7 часа

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд...

Топ7 часа

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот...

Македонија7 часа

Владата на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на БЈБ

Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој...

Македонија22 часа

По објавата на ,,Макфакс”, Министерството за здравство уште утре ќе распише тендер за набавка на инсулин

По објавата на ,,Макфакс” за недостиг на инсулин во државата, Министерството за здравство одлучи уште утре да распише тендер за...

Економија1 ден

(Видео) Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги...

renata-jakimovic renata-jakimovic
Македонија1 ден

Дијабетичарите принудени меѓу себе да си позајмуваат инсулин бидејќи го нема во аптеките

На повидок е нова инсулинска криза во Република Македонија, дијабетичарите со месеци мака мачат да дојдат до лекот од кој...

Македонија1 ден

(Видео) Лазе Велковски останува во МВР и по евентуалното разрешување

Лазе Велковски, директор на Бирото за јавна безбедност, ќе остане во МВР, дури и ако Владата на утрешната седница го...

Регион1 ден

Ставен под контрола пожарот на грчкиот остров Евија

Ставен е под контрола шумскиот пожар што избувна вчера на грчкиот остров Евија. Поради пожарот, на островот претходно денеска беше...

Македонија1 ден

За четири дена 528 пријави од дијаспората за претстојниот референдум

На повикот на Државната изборна комисија преку интеренет-апликација, со која гласачите од дијаспората може електронски на страницата да поднесат барање...

Македонија1 ден

Претседателот на Бугарија бара анекс-договор со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека македонскиот премиер, Зоран Заев, не ѝ се извинил на соседната земја по изјавата...

Македонија1 ден

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив...

Македонија1 ден

Обвинетите во предметите на СЈО, се враќаат во обвинителни клупи

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат ексфункционерите Никола Груевски,...

Досие