Контакт

Спорт

ПСЖ ќе мора да собере 60 милиони евра и ќе помине без казна од УЕФА

УЕФА нема да ги казни Пари Сен-Жермен за прекршување на финансискиот фер-плеј (ФФП), доколку францускиот шампион успее да собере 60 милиони евра приход до крајот на јуни.
Според УЕФА, финансиската инспекција одлучила дека ПСЖ неправилно ја пријавиле па…

Објавено пред

УЕФА нема да ги казни Пари Сен-Жермен за прекршување на финансискиот фер-плеј (ФФП), доколку францускиот шампион успее да собере 60 милиони евра приход до крајот на јуни.

Според УЕФА, финансиската инспекција одлучила дека ПСЖ неправилно ја пријавиле пазарната вредност на „неколку“ спонзорства на клубот, вклучувајќ ги договорите од Катар поврзани со сопствениците на клубот.

Иако европската куќа на фудбалот е задоволна од договорите со кои на „Паркот на принцовите“ дојдоа Нејмар и Килијан Мбапе минатата година, трансферите вредни стотина милиони евра треба да се „израмнат“ на крајот на финансиската година на 30 јуни.

ПСЖ минатото лето плати 222 милиони евра да го откупи договорот на Нејмар од Барселона, а го доби Мбапе на едногодишна позајмица, пред ова лето  да ја плати сумата од 180 милиони евра. Ова се двајцата најскапи фудбалери на светот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил и Обамејанг ја продолжија победничката низа на Арсенал (видео)

„Топчиите“ не сопираат! Тимот на Унаи Емери стигна до 3:1 победа над Лестер во последниот меч од 9. коло во Премиер лигата, откако успеа да ги сопре „лисиците“, кои опасно се заканија и поведоа по половина час игра на „Емирати“ со автоголот на Ектор Бе…

Објавено пред

„Топчиите“ не сопираат! Тимот на Унаи Емери стигна до 3:1 победа над Лестер во последниот меч од 9. коло во Премиер лигата, откако успеа да ги сопре „лисиците“, кои опасно се заканија и поведоа по половина час игра на „Емирати“ со автоголот на Ектор Белјерин.

До крајот на полувремето, Белјерин се „оправда“ за автоголот со одлично двојно проигрување со Месут Озил да израмни на 1:1, за во второто полувреме Арсенал да направи целосен пресврт.

Озил и Белјерин беа повторно на сцена во 63. минута, за со одлична акција да го пронајдат Пјер-Емерик Обамејанг за 2:1 водство, пред Обамејанг само три минути подоцна да го постигне вториот гол за 3:1 и обезбедување на победата.

Со триумфот, Арсенал ги поминаа Тотенхем на четвртото место во лигата со 21 поен, само два помалку од лидерите Манчестер сити и второпласираните Ливерпул. Лестер се на 11. место со 12 поени.

Фото: ЕПА
Прикажи повеќе...

Спорт

По заканите од Баерн, новинарите на „Тз“ се вразумија!

Минхенскиот весник „Тз“ покажа како треба исправно да се известува за формата на Баерн Минхен по „специјалната“ прес-конференција на која управата на тимот директно се закани до медиумите.

По зборовите на Карл-Хајнц Румениге и Ули Хенес, речиси секој …

Објавено пред

Минхенскиот весник „Тз“ покажа како треба исправно да се известува за формата на Баерн Минхен по „специјалната“ прес-конференција на која управата на тимот директно се закани до медиумите.

По зборовите на Карл-Хајнц Румениге и Ули Хенес, речиси секој медиум во Германија имаше свој коментар за случувањата и формата на Баерн, но минхенскиот весник „Тз“ го направи најдобриот коментар.

„По прес-конференцијата на ФЦ Баерн и победата на гости кај Волфсбург, ’тз’ го извлекува заклучокот оваа недела. ФЦ Баерн е: … super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, supergreat, great! * – * created with paste & copy.“

Челниците на Баерн со тужби им се заканија на новинарите

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо емотивен пред враќањето на „Олд Трафорд“

Кристијано Роналдо по вторпат во својата кариера ќе игра против клубот каде што го направи името, Манчестер јунајтед, откако гостува на „Олд Трафорд“ со својот Јувентус во вторник навечер.
Неговата прес-конференција во Манчестер, нормално, предизвика о…

Објавено пред

Кристијано Роналдо по вторпат во својата кариера ќе игра против клубот каде што го направи името, Манчестер јунајтед, откако гостува на „Олд Трафорд“ со својот Јувентус во вторник навечер.

Неговата прес-конференција во Манчестер, нормално, предизвика огромно внимание, прво поради тоа што Португалецот играше за „ѓаволите“ од 2003 до 2009 година, а потоа и поради обвинувањата за силување од 34-годишната Американка Катрин Мајорга.

„За мене е многу емоционално што сум повторно во Манчестер. Знам сѐ за овој тим, цела блескава историја. Освојував титули тука, купови, лиги, Лига на шампиони. Сер Алекс Фергусон е човек кого нема никогаш да го заборавам и сакам уште еднаш да му посакам брзо закрепнување. Како се споредуваат моите тимови? Јас не го правам тоа, клубовите се фантастични. Среќен сум што играв во Манчестер, Реал Мадрид и сега во Јувентус. Сега сум среќен што сум во Јувентус, што се адаптирам на нов тим и нова лига. Моите соиграчи беа прекрасни, а многу луѓе ми помогнаа“, почна Роналдо.

Неизбежни беа прашањата околу обвинувањата на Мајорга за наводното силување кое се случило во хотелската соба во Лас Вегас во 2009 година, неговата прва година во Реал Мадрид.

„Дадов изјава пред две недели и нормално нема да лажам за ситуацијата. Моите адвокати ја завршуваат работата. Јас уживам во животот и во фудбалот, а вистината секогаш излегува на прво место. Знам дека сум пример за многу млади луѓе, на и надвор од теренот. Затоа сум насмеан. Играм во фантастичен клуб, имам фантастично семејство, здрав сум. Имам сѐ. Другото не влијае на мене“, објасни Роналдо.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија5 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија8 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија8 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија9 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија10 часа

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија12 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија13 часа

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија14 часа

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток16 часа

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток16 часа

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет16 часа

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет17 часа

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Македонија18 часа

Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку социјалната мрежа „Фејсбук“  

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно...

Македонија21 час

Метју Палмер во посета на Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот...

Македонија1 ден

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион1 ден

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија2 дена

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија2 дена

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Досие