Контакт

Спорт

Работнички и во Гостивар го „тепаше“ МЗТ

Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје, откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа.
Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во „Градски …

Објавено пред


Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа.

Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во „Градски парк“, беше донесена одлука да се игра во Гостивар.

Тимот на Марин Докузовски успеа да се одвои во последната четвртина која ја доби со фантастични 33:10 и сега има скор од 25-1 на првото место во Суперлигата пред МЗТ и Блокотехна, кои го делат второто коло со 19 победи.

Шоу Еванс имаше 19 поени за момците од „Градски парк“, а по 14 поени имаа Чековски и Костов, додека кај МЗТ најефикасен беше Марко Симоновски со 24 поени.

Фото: МЗТ Скопје

Домашен

(Видео) Преку „Фудбал за пријателство“ до вистинските вредности

Објавено пред

Компанијата „Гаспром“ пред фудбалерите на „Вардар“ го презентираше проектот „Фудбал за пријателство“, заедно со учесниците од Македонија. Јордан Минов од „АПРА Портер Новели“ вели дека во проектот учествуваат 211 деца од светот кои на овој начин ги презентираат вредностите на пријателството.

Тие со централата на „Гаспром“ во Москва за учесници од Македонија ги избрале Максим Цониќ за млад фудбалер и Ева Јакимовска за млад новинар.

„Целта на проектот е да се подобри младинскиот фудбал. ‘Алките за пријателство’ се главниот симбол на овој прокет. Тие имаат две бои, зелената боја е за тревата, а, пак, сината за небото. Пресреќен сум што ќе одам во Москва, едвај чекам да патувам. Шансата што ја дава ‘Гаспром’ е една во животот. Мојата цел е да станам фудбалер и да настапувам на светско првенство“, вели Цониќ, млад фудбалер кој ќе го промовира проектот „Фудбал за пријателство“.

Промовирањето на вредностите преку проектот, како и информациите за настаните што се организираат ќе го прави Ева Јакимовска. Таа вели дека стекнувањето нови пријатели, дружењето и искуствата се најважи работи кои ќе ги добие со учеството.

„Јас учествувам во проектот ‘Фудбал за пријателство’, организиран од ‘Гаспром’ заедно со ФИФА. Преку проектот ќе ги промовираме чесноста, праведноста, пријателството, традицијата, но и здравјето“, вели Јакимовска.

Спортиската Наташа Мешковска најави пред фудбалерите на Вардар дека Ева и Максим заедно со целата делегација од Македонија ќе бидат дел од отворањето на Светското првенство во Москва, а ќе го проследат и првиот натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардарци со пет играчи и со тренерот во конкуренција за тимот на сезоната!

Носителот на европската титула, РК Вардар доминира во предложениот најдобар тим за сезоната во Лигата на шампионите, во избор на ЕХФ.
Бидејќи се гласа по позиции, во игра за најдобриот тим се голманот Арпад Штербик, левото крило ТИмур Дибиров, левиот б…

Објавено пред

Носителот на европската титула, РК Вардар, доминира во предложениот најдобар тим за сезоната во Лигата на шампионите, во избор на ЕХФ.

Бидејќи се гласа по позиции, во игра за најдобриот тим се голманот Арпад Штербик, левото крило Тимур Дибиров, левиот бек Вуко Борозан, централниот бек  Лука Циндриќ и дефанзивецот Илија Абутовиќ. Во изборот, секако, е и стратегот на „црвено-црните“, Раул Гонзалес.

Гласањето за најдобриот тим во Лигата на шампионите е отворено и можете да учествувате и вие преку линкот на ЕХФ.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал го смачка Тим, следен на менито е Димитров

Рафаел Надал освои девет гема во низа за да го отвори мечот против Доминик Тим, човекот кој последен пат го победи на земјена подлога, за да влезе во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло со 6:0/6:2 победа.

Петтиот носител Тим, кој претходно двапати бил подобар од Надал на земја, доби аплаузи од публиката кога конечно освои гем во вториот сет, но не можеше да направи апсолутно ништо да го спречи Шпанецот да победи.

With today’s triumph, Nadal improves to 65-4 lifetime at #RolexMCMasters.

And 393-35 on clay.

🙌 pic.twitter.com/Q2xwjHIu4o

— Tennis TV (@TennisTV) April 19, 2018

За место во финалето и шанса да се бори за 11. титула во малото кнежевство, Надал ќе се бори со Бугаринот Григор Димитров, кој со 6:4/7:6(5) беше подобар од Давид Гофан во меч полн со грешки. Гофан водеше со 4:0 во вториот сет, но откако пропушти три сет-топки на 5:4, Димитров ја презеде контролата.

Подоцна, Марин Чилиќ ќе се судри со Кеи Нишикори, а Александер Зверев со Ришар Гаске во другите две четврт-финалиња.

Објавено пред

Рафаел Надал освои девет гема во низа за да го отвори мечот против Доминик Тим, човекот што последен пат го победи на земјена подлога, за да влезе во полуфиналето на мастерсот во Монте Карло со 6:0/6:2 победа.

Петтиот носител, Тим, кој претходно двапати бил подобар од Надал на земја, доби аплаузи од публиката кога конечно освои гем во вториот сет, но не можеше да направи апсолутно ништо да го спречи Шпанецот да победи.

За место во финалето и шанса да се бори за 11. титула во малото кнежевство, Надал ќе се бори со Бугаринот Григор Димитров, кој со 6:4/7:6(5) беше подобар од Давид Гофан во меч полн со грешки. Гофан водеше со 4:0 во вториот сет, но откако пропушти три сет-топки на 5:4, Димитров ја презеде контролата.

Подоцна, Марин Чилиќ ќе се судри со Кеи Нишикори, а Александер Зверев со Ришар Гаске во другите две четврт-финалиња.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Приведена скопјанката која пушеше марихуана на улица

Полицијата ја приведе скопјанката која пушеше марихуана на улица и снимката ја сподели на „Фејсбук“. Двајца полицајци попладнево ја лоцирале...

Македонија7 часа

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија7 часа

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија12 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија12 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија12 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија12 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија13 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија16 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет17 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија17 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија17 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија2 дена

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион2 дена

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија2 дена

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија2 дена

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет2 дена

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Досие