Контакт

Спорт

Радичевиќ: Ќе има многу емоции, сакам полни трибини

Ракометарките на Вардар, в сабота, ќе го одиграат четврт-финалниот реванш во Лигата на шампионките, против Митјиланд. Во реваншот ракометарките на Вардар треба да го потврдат своето учество на завршиниот турнир во Будимпешта, онаму каде што беа и во пр…

Објавено пред

Ракометарките на Вардар, в сабота, ќе го одиграат четврт-финалниот реванш во Лигата на шампионките, против Митјиланд. Во реваншот ракометарките на Вардар треба да го потврдат своето учество на завршиниот турнир во Будимпешта, онаму каде што беа и во претходните четири години.

Вардарки минатата недела, во Данска, вложија многу труд за да стекнат предност над Митјиланд. Вардарки, натпреварот го решија во последната четвртина, кога ја стигнаа предноста на Митјиланд и на крајот славеа минимално 24:23.

Саботниот натпревар, исто така, ќе биде последен што овој тим ќе го одигра пред домашната публика во „Јане Сандански“. Како што е познато интернационалките, поради намалениот буџет за наредната сезона, ќе го напуштат клубот.

„Дојде и тој момент да го одиграме последниот меч за Вардар во СЦ „Јане Сандански” во овој состав. Верувам дека публиката ќе ги исполни трибините и дека ќе имаме голема поддршка на оваа средба. Сакаме на Ф4 турнирот за да го направиме оној чекор напред. Сакаме со победа да се збогуваме со натпреварите во Лигата на шампионите. Со оглед на тоа што Вардар има победа против Митјиланд сите очекуваат и на овој дуел да има победа за Вардар, а особено поради тоа што ова е последен меч во ваков состав во Скопје. Свесни сме и за тоа дека нема да биде воопшто лесно. Веруваме дека ќе можеме со победа да се најдеме на фајнл-фор турнирот. Сигурно ќе има многу емоции, но мораме да го дадеме максимумот за да дојдеме до посакуваното учество во Будимпешта. Сепак, би сакала да играме на овој дуел пред полни трибини и да уживаме”, рече капитенот на вардарки, Јованка Радичевиќ.

Натпреварот в сабота ќе започне во 17 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Три гола на Меси и бравура со пета на Суарез за триумф на Барса (видео)

Објавено пред

Барселона предводена од феноменалниот Лионел Меси дојде до убедлива победа во Ла Лига против тимот на Мајорка, со што Каталонците повторно се вратија на чело на табелата, заедно со Реал Мадрид.

Публиката на „Ноу Камп“ вечерва имаше можност да ужива во 7 гола, од кои 5 во мрежата на гостите од Мајорка. Мечот заврши со резултат 5-2, на полувреме беше 4-1.

Уште во 7. минута Гризман донесе водство од 1-0, а во 17 минута Меси со првиот од трите гола го зголеми резултатот на 2-0.

Потоа со голот на Будимир гостите намалија на 2-1, по што следуваше нов погосок на Меси за водсто од 3-1.
Во последните моменти од првото полувреме, Луис Суарез го имаше потегот на вечерта, кога атрактивно, со пета успеа да го матира противничкиот голман.

Во второто полувреме повторно Будимир намали на 4-2, а конечниот резултат го постави Меси со својот трет вечерашен погодок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве се сопна на „Олимпико“, Лацио му направи услуга и на Интер (видео)

Објавено пред

Во последниот денешен меч од 15 коло во Серија А, на „Олимпико“ во Рим Лацио со 3-1 го совлада шампионот Јувентус и му го нанесе првиот пораз во првенството. Со тоа освен што „небесно-сините“ му се доближија на само три бода до Јуве, туку и му направија услуга на Интер кој вчера одигра 0-0 со Рома, а се уште е на лидерската позиција на табелата со 2 бода пред „Старата дама“.

Јувентус одлично го почна мечот. Кристијано Роналдо во 25 минута погоди за 0-1.

Се играше со силно темпо, атипично за италијански фудбал. Кога се чинеше дека Јуве на полувреме ќе замине со минимална предноста, Луис Алберто во 45 минута погоди за 1-1 на полувреме.

Во вториот дел почна изедначено, најдобрата шанса за Јуве ја имаше Дибала во 66 минута, но Аргентинецот се сплетка пред голот на Стракоша.

Во 69 минута италијанскиот шампион остана со 10-мина на теренот. По прегледувањето на ВАР снимката, Квадрадо доби директен црвен картон за стартот со кој спречи контра на Лацио.

Лацио ја користи бројчаната предност, па српскиот интернацоналец во 74 минута ја користи заспаноста на противничката одбрана, се пробива во шеснаесетникот и прецизно бие за 2-1.

Во 79 минута Лацио доби пенал откако Шчесни го фаулираше Кореа во шеснаесетникот. Сепак Полјакот го одбрани ударот на Имобиле од белата точка и го остави својот тим во игра.

Сепак во судиското надополнување, по една брзаа контра Саиседо ги постави конечните 3-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леванте на Барди од 2:0 до 2:4 со Валенсија (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Валенсија триумфираа во градското дерби против Леванте во рамки на 16 коло на Ла лига.

Фудбалерите на Леванте, во чии редови значајна улога имаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди потполно доминираа во првото пилувреме, додека на „лилјаците“ им припадна вториот дел.

Марти Роџер го отвори резултатот во 11 минута на мечот, на асистенција токму на Барди. Истиот играч погоди за 2-0 во 20 минута, од белата точка. Пред крајот на полувремето, токму Роџер стрелаше и во сопствената мрежа за резултат 2-1 на паузата.

Во вториот дел, Валенсија заигра поангажирано, па Гамеиро, со два гола за 3 минути донесе комплетен пресврт.

На тоа се придодаде и црвениот картон на играчот на домашниот тим, Фалкон во 74 минута, по што до крајот на мечот Валенсија со голот на Феран Торес во 88 минута стави точка на возбудливиот меч.

Пред тоа, Гранада на свој терен со 3-0 слваше побада против екипата на Алавес.

Стрелци на головите за домашната екипа беа Фернандес во 48, Солдадо во 58 и Ерера во 77 минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

(Видео) Заев: Делото на Свети Климент Охридски нѐ потсетува трпеливо и мудро да се соочуваме со предизвиците

Премиерот Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската...

Македонија15 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија16 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ19 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија19 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија21 час

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија23 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ23 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет23 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет23 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет24 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 дена

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија2 дена

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија2 дена

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие