Контакт

Спорт

Ракометарите СП ќе го отворат против Јапонија

Организаторите на Светското првенство во ракомет, во средата, ги објавија сатниците по кои ќе се играат натпреварите во Данска и Германија.
Македонија се наоѓа во Б-групата заедно со Шпанија, Исланд, Хрватска, Бахреин и Јапонија. Избраниците на селекто…

Објавено пред

Организаторите на Светското првенство во ракомет, во средата, ги објавија сатниците по кои ќе се играат натпреварите во Данска и Германија.

Македонија се наоѓа во Б-групата заедно со Шпанија, Исланд, Хрватска, Бахреин и Јапонија. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес против Јапонија ќе ги отворат натпреварите во групата.

Според распоредот Македонија и Јапонија ќе играат на 11.јануари 2019 година во 15:30 часот.

Македонските ракометари потоа ќе имаат слободен ден, а на 13.јануари од 14 часот втор противник ќе им биде Бахреин.

Наредниот ден Македонија ќе игра против Хрватска од 18 часот, по што повторно следува ден за одмор. Последните два натпревари во Б-групата, Македонија ќе ги одигра на 16.јануари од 20:30 часот против Шпанија, односно на 17.јануари против Исланд во 18 часот.

Сите натпревари во групата Македонија ќе ги игра во Минхен.

Инаку, Светското првенство ќе биде отворено во Берлин на 10.јануари, со како што веќе се нарекува историскиот дуел на Германија против обединетата репрезентација на Кореја.

Нокаут-фазата ќе се игра од 19. до 23.јануари, потоа следуваат полу-финалните натпревари (25јануари) и големото финале (27.јануари).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Англичаните ги „закопаа“ Хрватите, Једвај од херој до трагичар

Англија и следната година ќе игра во елитната А лига од Лигата на нации на УЕФА, откако во драматичен меч на Вембли со пресврт стигна до 2:1 победа над Хрватска и ги прати светските вице-шампиони во Лига Б следната сезона.
По првото полувреме, во кое А…

Објавено пред

Англија и следната година ќе игра во елитната А лига од Лигата на нации на УЕФА, откако во драматичен меч на Вембли со пресврт стигна до 2:1 победа над Хрватска и ги прати светските вице-шампиони во Лига Б следната сезона.

По првото полувреме, во кое Англичанците доминираа и во поседот на топката и во шансите, но не успеаја да стигнат до гол, Андреј Крамариќ во 57. минута со фантастичен „слалом“ ја зашемети англиската одбрана и го совлада Џордан Пикфорд.

Џеси Лингард во 78. минута по две пропуштени шанси на Хрватите, ја казнува грешката на Тин Једвај, човекот кој донесе победа против Шпанија во претходниот меч, за да израмни на 1:1. Во 85. минута, Једвај повторно промашува цела топка по изведување на аут, а Кејн со одличен потег им носи на „трите лава“ победа и прво место во групата 4, пред Шпанците и Хрватите.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Довициозо победи на хаотичното финале во Валенсија

Возачот на Дукати, Андреа Довициозо стигна до победа на дождливото финале на сезоната во Валенсија, во кое многу возачи беа „жртви“ на излетувања и судири.
Довициозо го помина лидерот Алекс Ринс двапати – еднаш пред 40-минутната пауза поради силниот до…

Објавено пред

Возачот на Дукати, Андреа Довициозо стигна до победа на дождливото финале на сезоната во Валенсија, во кое многу возачи беа „жртви“ на излетувања и судири.

Довициозо го помина лидерот Алекс Ринс двапати – еднаш пред 40-минутната пауза поради силниот дожд и еднаш по паузата за да стигне до својата четврта победа оваа сезона. Зад него, Валентино Роси со доцен пад од третото место го обезбеди првиот подиум за КТМ преку Пол Еспархаро на третото место.

Трката започна според планот и покрај силниот дожд, но освојувачот на пол-позицијата Маверик Вињалес не успеа да го задржи водството паѓајќи зад Ринс и Довициозо. Мотоциклите на Јамаха немаа доволно сили за борба за првото место и Довициозо беше втор зад Ринс, кој се одвои на четири секунди.

Тогаш условите почнаа да се влошуваат и возачите почнаа со падови – Данило Петручи, Џек Милер, Микеле Пиро и светскиот шампион Марк Маркез заедно со Андреа Јаноне. Кога паднаа Вињалес и Франко Морбидели, дојдоа црвените знамиња и се задржа распоредот од 13-тиот круг.

По рестартот Ринс остана на првото место, но во следниот круг беше поминат од Довициозо, а двајцата се одвоија од Роси. На крајот по падот на Роси, распоредот беше овој: Довициозо, Ринс, Еспархаро, Микеле Пиро, додека Дани Педроза својата последна Мото ГП трка ја заврши на петтото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хиршер продолжи каде што застана – победа пред Кристоферсен на слаломот во Леви (видео)

Австрискиот скијачки ас Марсел Хиршер со победа ја отвори новата сезона од Светскиот куп во алпско скијање, откако постави две најдобри времиња на слаломот во Леви, Финска.
Седумкратниот шампион во генерален пласман од Светскиот куп, двапати беше побрз…

Објавено пред

Австрискиот скијачки ас Марсел Хиршер со победа ја отвори новата сезона од Светскиот куп во алпско скијање, откако постави две најдобри времиња на слаломот во Леви, Финска.

Седумкратниот шампион во генерален пласман од Светскиот куп, двапати беше побрз од својот ривал Хенрик Кристоферсен, кој заврши како втор со 0.09 секунди послабо време, додека третото место го освои олимпискиот шампион, Швеѓанецот Андре Мирер со 1.4 секунди послабо време. Хиршер и Кристоферсен се 1-2 во дисциплината во последните три сезони.

Минатогодишниот победник, Германецот Феликс Нојројтер ја пропушти трката откако го скрши десниот палец на тренинг во петокот.

За триумфот на трката над Арктичкиот круг во Лапонија, покрај фотографијата со Дедо Мраз, Хиршер доби и мал ирвас на подарок.

Ова беше прва трка од новата сезона откако велеслаломот во австрискиот Зелден беше откажан во октомври поради силен снег. Сега следува уште мала пауза, пред на крајот на месецот на календарот да се брзинските трки во Канада и САД.

Фото: ЕПА

New season and the duel between Marcel Hirscher and Henrik Kristoffersen is still tight, once again Hirscher was the fastest, but only with 0.09 sec https://t.co/3VYfM8dQTT pic.twitter.com/m5YkUrjf14

— Skisport365.com (@skisport365) November 18, 2018

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Протестот пред Собранието почна со македонската химна во изведба на Игор Дурловски

Протестот пред Собранието против уставните измени и промена на името почна со македонската химна пуштена на звучници, а во изведба...

Вести2 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија3 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет5 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија6 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски7 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет7 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион8 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет9 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет1 ден

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски1 ден

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски2 дена

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Досие