Контакт

Спорт

Рашфорд донесе победа за „трите лава“ (видео)

Маркус Рашфорд постигна еден гол, кој беше доволен за 1:0 победа на Англија во пријателски меч против Швајцарија на „Кингс пауер“ стадионот во Лестер, за враќање на атмосферата во тимот на Герет Саутгејт, по поразот од 2:1 на „Вембли“ од Шпанија.
Кајл …

Објавено пред

Маркус Рашфорд постигна еден гол, кој беше доволен за 1:0 победа на Англија во пријателски меч против Швајцарија на „Кингс пауер“ стадионот во Лестер, за враќање на атмосферата во тимот на Герет Саутгејт, по поразот од 2:1 на „Вембли“ од Шпанија.

Кајл Вокер упати одлична нафрлена топка во 54. минута, и на напаѓачот на Манчестер јунајтед не му беше тешко да го совлада голманот Зомер.

Република Ирска, пак, беше на чекор до победа на гостувањето кај Полска, пред Матеуш Клих да постигне гол во 87. минута за 1:1 реми. Северна Ирска, немаше вакви проблеми и со 3:0 го „торпедираше“ Израел.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Полска – Ирска 1:1

Северна Ирска – Израел 3:0

Англија – Швајцарија 1:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Австралија опен: Поминаа Стивенс и Вознијацки, испаднаа Бертенс и Контавеит

Втората и петтата носителка Каролин Вознијацки и Слоун Стивенс, лесно ја минаа втората рунда на Австралија опен, која донесе елиминација на деветтата и 20. носителка Кики Бертенс и Анет Контевеит.
Вознијацки за само 67 минути игра успеа да ја победи со…

Објавено пред

Втората и петтата носителка, Каролин Вознијацки и Слоун Стивенс, лесно ја минаа втората рунда на Австралија опен, која донесе елиминација на деветтата и на 20. носителка, Кики Бертенс и Анет Контевеит.

Вознијацки за само 67 минути игра успеа да ја победи со 2.0 (6/1, 6/3) Швеѓанката Јохана Ларсон. Третата рунда може да донесе вистинско дерби на женскиот дел од турнирот бидејќи можен е дуел на Вознијацки и Шарапова доколку Русинката ја мине Ребека Петерсон.

foto: epa

Американката Стивенс за 90 минути игра ја совлада Унгарката Тимеа Бабош со 6/3, 6/1. Интересно, иако во првиот сет беа одиграни само девет гема, тој траеше 83 минути.

Стивенс во наредната фаза за противник ќе ја има Петра Мартиќ. Хрватката, која е 31. носителка во Мелбурн, ја победи Маркета Вондруѓова с 6/4, 7/5.

Кики Бертенс доживеа непријатно изненадување и го заврши настапот во второто коло. Подобра од Бертенс со 3/6, 6/3, 6/3 беше Анастасија Пављученкова.

Елиминација од носителките доживеа и Анет Контеваеит. Таа е поразена во два сета, 6/3, 6/3 од Алијаксандара Саснович од Белорусија.

Тежок пораз бидејќи доаѓа од 230. тенисерка на ВТА-листата претрпе Дона Векиќ од Хрватска. Векиќ загуби од домашната тенисерка Кимберли Берел со 4/6, 6/6, 1/6.

foto: epa
Прикажи повеќе...

Спорт

Дебакл на Денвер Нагетс, Вориорс се лидери на Западот (Видео)

Голден стејт Вориорс, прв пат од почетокот на сезоната се лидери во Западната конференција, во НБА лигата. Актуелните шампиони, во директната борба за првото место на табелата, ги декласираа досегашните лидери, Денвер Багетс со 142:111.
Вориорс во Денв…

Објавено пред

Голден стејт Вориорс, прв пат од почетокот на сезоната се лидери во Западната конференција, во НБА лигата. Актуелните шампиони, во директната борба за првото место на табелата, ги декласираа досегашните лидери, Денвер Багетс со 142:111.

Вориорс во Денвер го одиграа најдобриот меч од почетокот на сезоната. Стеф Кари и Клеј Томпсон само во првата четвртина постигнаа десет тројки, а по 12 минути шампионите постигнаа неверојатни 51 поени, што е апсолутен рекорд во лигата.

Нагетс тешко можеа да го следат ритамот на Вориорс. Кога шампионите ќе играат на вакво ниво не постои тим во НБА што можат да го следат нивниот ритам.Вориорс на крајот погодија 21 тројка од 39 обиди, а имаа 38 асистенции.

Клеј Томпсон и Стеф Кари постигнаа по 31 поен, а Кевин Дурент застана на бројката од 27 поени.

Кај Денвер се истакнаа Џамал Мареј со 22 поени, односно Никола Јокиќ со 17 поени, 4 скока и 8 асистенции.

Вориорс се први на Западот со 30 победи и 14 порази, а Денвер се втори со една победа помалку.

Резултати:

Индијана Пејсерс-Феникс Санс 131:97
Филадлефија ’76-Минесота Тимбервулвс 149-107
Атланта Хокс-Оклахома Тандер 142:126
Милвоки Бакс-Мајами Хит 124:86
Денвер Нагетс-Голден стејт Вориорс 111:142
ЛА Лејкерс-Чикаго Булс 107:100

Прикажи повеќе...

Спорт

АО: Испадна Андерсон, Федерер и Чилиќ се мачеа во втората рунда

Американецот Френсис Тијафо го направи првото големо изненадување на Австралија опен. Тијафо во второто коло го елиминира петтиот носител на турнирот Кевин Андерсон од Јужна Африка.
Тијафо одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата и успеа да слави …

Објавено пред

Американецот Френсис Тијафо го направи првото големо изненадување на Австралија опен. Тијафо во второто коло го елиминира петтиот носител на турнирот Кевин Андерсон од Јужна Африка.

Тијафо одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата и успеа да слави со пресврт во четири сета 6/6, 6/4, 6/4, 7/5.

foto: epa

Американецот одигра добар меч, а максимално ја искористи повредата на Јужноафриканецот, која го оневозможи да сервира со максимален интензитет.

Андерсон имаше проблем со подлактицата на десната рака.
Тијафо го оствари најдобриот свој резултат во Мелбурн, а во третата рунда ќе игра против Андреас Сепи кој беше подобар од Џордан Томпсон.

Многу труд за победа во четири сета вложи седмиот носител Марин Чилиќ од Хрватска. Чилиќ го победи Мекензи Мекдоналд од САд со 7/5, 6/7, 6/4, 6/4.

foto: epa

Добрата форма, во која се наоѓа од почетокот на годината ја потврди Чехот Томаш Бердих. Тој во три сета, 6/1, 6/3, 6/3 го победи Робин Хасе.

Бердих во третото коло ќе игра против Диего Шварцман. Аргентинецот во втората рунда го победи Денис Кудла во маратонски меч со 3:2 (6/4, 7/5, 3/6, 6/7, 6/4).

Второто коло го мина и Роџер Федерер. Иако победи со максимален резултат Швајцарецот имаше проблеми против расположениот Даниел Еванс. Федерер првите два сета ги доби во тај-брејк, а во третиот славеше 6/3.

foto: epa

Во интересен меч Стефанос Циципас успеа да го победи Виктор Троицки со 6/3, 2/6, 6/2, 7/5. Троицки во овој меч спаси 15 брејк топки, но не успеа да го добие Циципас.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија38 минути

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе...

Вести1 час

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија1 час

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет2 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет3 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион14 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион15 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања19 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура20 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Македонија22 часа

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат...

Досие