Контакт

Спорт

Реал добитник на трофејот „Купот на девет вредности“

Во согласност со традицијата за промовирање на деветте суштински вредности на еден од најголемите општествено одговорни проекти за деца „Фудбал за пријателство“, беше одлучено дека „Купот на девет вредности“ оваа година ќе му биде доделен на ФК „Реал М…

Објавено пред

Во согласност со традицијата за промовирање на деветте суштински вредности на еден од најголемите општествено одговорни проекти за деца „Фудбал за пријателство“, беше одлучено дека „Купот на девет вредности“ оваа година ќе му биде доделен на ФК „Реал Мадрид“ за неговите исклучително општествено одговорни политики и проекти!

По нивната официјална средба во Торино, Италија, изминатата недела, претставници на компанијата „Газпром“, основач на проектот „Фудбал за пријателство“, Руската фудбалска федерација (домаќин на Светското првенство ФИФА 2018) и меѓународните детски амбасадори на проектот од Холандија, Италија, Шпанија и од Русија, донесоа едногласна одлука за доделување на „Купот на девет вредности“ на фудбалскиот клуб „Реал Мадрид“ како прв трофеј од нивната тековна сезона. На овој начин „Лос Галактикос“ станаа дел од неверојатната приказна што го следи единствениот меѓународен спортски трофеј кој е доделен од децата – следејќи ги чекорите на други фудбалски тимови ѕвезди, како ФК „Барселона“ (Шпанија, 2015 година), ФК „Баерн“ (Германија, 2016 година) и ФК „Ал Вахда“ (Сирија, 2016 година).

Основан во 2013 година, проектот „Фудбал за пријателство“ оваа година ќе обедини деца од 211 земји и региони од целиот свет промовирајќи девет суштински вредности – пријателство, здравје, чест, праведност, посветеност, еднаквост, мир, традиција и победа. Финалните настани од проектот ќе се одржат во Москва од 8 до 15 јуни и ќе се совпаднат со Светското првенство 2018 година, на чие отворање ќе имаат можност да присуствуваат децата учесници во проектот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еден меч пресудил зошто Џерард во Ливерпул, а не во Евертон!

Објавено пред

Стивен Џерард речиси целата играчка кариера ја помина во Ливерпул, но малку недостасувало да биде поинаку. Актуелниот менаџер на шкотски Глазгов Ренџерс откри како одлучил да стане дел од „црвените“.

„Финалето од Купот меѓу Евертон и Ливерпул во 1986 година ме определи да поминам на страната на „црвените“. Евертон прв даде гол и тогаш сакав да бидам за Евертон, но резултатот се смени во 3-1 и од тогаш сум „црвен“ засекогаш“ – раскажа Џерард кој тогаш имал само 5 години.

Популарниот „Стиви Џи“ дебитираше за Ливерпул во 1998 година и со екипата стигна на кровот на Европа во 2005 година по пресвртот против Милан во Истанбул.

„Најдобрата ноќ во мојата фудбалска кариера. И наредни 50 години да го игравме истиот меч, немаше да го добиеме“ – рече Џерард.

Сепак, дамка во неговиот настап за „црвените“ е тоа што не успеа да дојде дотитула во Премиерлигата. Најблиску беше во 2014 година, но неговото „лизгање“ и контрата за Челси за погодок му го донесоа престижниот трофеј на Манчестер Сити.

„Испуштивме фантастична можност. Ја земам одговорноста за се што направив. За жал, по 38 меча, на крајот останавме кратки. И за тоа ќе жалам до крајот на животот“ – рече Џерард.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Титулата“ – најубава жена на фудбалер оди кај Унгарката Викторија Варга (фото)

Објавено пред

Унгарката Викторија Варга многумина ја сметаат за најубавата жена на еден фудбалер во светот. Еден поглед на нејзините фотографии ќе покаже дали јавноста е во право.

Викторија е во брак со италијанскиот фудбалер, Грацијано Пеле кој е екс-репрезентативец на „Азурите“. Пеле во 2016 година ги напушти редовите на премиерлигашот Саутемптон и се пресели во Кина, каде ги брани боите на Шандонг Лунинг.

И Викторија е со него, во далечната Кина.

Погледнете дел од нејзините фотографии објавени на Инстаграм:

View this post on Instagram

Color or Black&White ??? ➡️

A post shared by VIKTORIA VARGA (@vikyvarga) on Nov 2, 2019 at 4:48am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Женскиот ракомет ќе добие нов шампион – Франција ќе игра за 13. место

Објавено пред

Актуелниот светски ракометен шампион во женска конкуренција, селекцијата на Франција не ја помина групата на Светското првенство во Јапонија. Французинките денеска во последното коло од Б групата загубија од Данска со 20-18, па сега ќе разигруваат за пласман од 13. до 16 позиција на Мундијалот.

Главната пречка за денешниот неуспех на Французинките е играта во нападот, со постигнати само 18 гола. Иако светските шампионки предводени од екс-вардарките Лакрабер и Лејно важеа за главни фаворитки за одбрана на титулата, сепак неславно (со 2 победи, 2 порази и 1 нерешена) го завршија настапот во групната фаза. Кај Данките денеска најпрецизна беше Јоргенсен со 7, а во таборот на Франција на нивото беше Лакрабер со 6 гола.

Во оваа група прогрес обезбедија Данска, Германија и како првопласирана – Јужна Кореја.

Во дерби дуелот од групата А, Холандија славеше победа против фаворизираната Норвешка со 30-28. Така Холанѓанките пренесуваат 4 бода во следната фаза.

Во победничката репрезентација прво име денеска беше Абинг со 5 гола, додека кај Норвешка Офтедал мечот го заврши со 9 погодоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија2 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија4 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија4 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија6 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет7 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет7 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет8 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет8 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија8 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет8 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија8 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа19 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет23 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија1 ден

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија1 ден

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура1 ден

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Досие