Контакт

Спорт

Реал Мадрид со вкупни 10-1 го прескокна нисколигашот Мелиља во Купот на Кралот (видео)

По двата меча во Купот на кралот, „Кралскиот клуб“ Реал Мадрид до врв ја наполни мрежата на нисколигашот Мелиња и со вкупен резултат од 10-1 успеа да влезе во осминафиналето на ова натпреварување.
Во натпреварот кој заврши предмалку, Реал Мадрид со ис…

Објавено пред

По двата меча во Купот на кралот, Реал Мадрид до врв ја наполни мрежата на нисколигашот Мелиња и со вкупен резултат од 10-1 успеа да влезе во осминафиналето на ова натпреварување.

Во натпреварот што заврши предмалку, Реал Мадрид со испретурен состав, го почести нисколигашот со 6 гола на „Бернабеу“, конечни 6:1, во првиот меч 0:4.

Во првото полувреме воведните два гола беа дело на Асенсио, а за 3:0 на полувремето се погрижи Санчез.

Во второто полувреме Иско двапати прецизно стрелаше, додека Жуниор Винициус постигна еден гол.

Гостите својот почесен гол во двомечот против гигантот го постигнаа во 81. минута, од пенал.

Спорт

ПСЖ на Реал без Мбапе и Нејмар

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Томас Тухел, нема да може да смета на услугите на Килијан Мбапе и Нејмар за дуелот со Реал Мадрид во Лигата на шампионите.

Како што пренесуваат француските медиуми, Мбапе не успеал да се рехабилитира од повредата, а Нејмар е суспендиран.

Мбапе се повреди пред три недели против Тулуз, тој почнал да тренира, меѓутоа Тухел и нема да ризикува со него сè додека целосно не задрави.

Нејмар нема да игра поради суспензијата што УЕФА му ја изрече по мечот со Манчестер јунатед одигран во осмина-финалето минатата сезона. По реваншот во Париз и шокантиот пораз на ПСЖ (1-3), Нејмар на социјалните мрежи невкусно го коментирал судењето на Дамир Скомина.

Бразилецот, покрај дуелот со Реал, поради суспензијата, ќе ги пропушти и натпреварите што Пари Сен-Жермен ќе ги одигра со Галатасарј и Клуб Бриж.

Дербито во А-групата во Лигата на шампионите, ПСЖ-Реал Мадрид, ќе се одигра в среда од 21 часот во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар: Сакав да си одам, повеќе да не зборуваме на таа тема

Објавено пред

Сагата околу заминувањето на Нејмар од Пари Сен Жермен траеше неколку месеци, на крајот тој остана во Париз, а во саботата го одигра првиот меч во новата сезона, на кој сос спектакуларни ножички им ја донесе победата на „светците“.

„Сите знаеја дека сакав да си одам. Јас тоа и го кажав јасно. Не сакам сега да влегувам во детали. Тоа би можело да има влијание во клубот“, рекол Бразилецот кој потенцирал дека е максимално посветен на својата работа.

„Желбата да заминам беше моја и само моја, никогаш не беше поврзана со клубот, навивачите…Се надевам дека последен пат говорам на темава оваа сезона“, заклучил Нејмар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците му нудат пасош на Ансу Фати

Објавено пред

Почетокот на новата сезона во Шпанија му припаѓа на тинејџерот од Барселона, Ансу Фати. 16 годишникот е производ на фудбалската школа на Барселона „Ла Масија“. Досега настапил на три натпревари и има постигнато два гола.

Добрите настапи на талентираниот фудбалер ги забележале во Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Челниците на ова организација ќе се обдат да го убедат Фати да настапува за нивниот национален тим.

Фати е од Гвинеја Бисао, во Шпанија пристигнал на шест годишна возраст, а во академијата на Барселона е од 2012 година. Се уште нема настап за ниту еден национален тим.

Тим-менаџерот на Шпанија, Роберто Морено, рекол дека во Сојузот работат на „случајот Фати“ и очекувал наскоро тинејџерот да дебитира за некога од шпанските национални селекции.

Интересно дека Фати има право да настапува и за Португалија, доколку се реши за нешто такво. Португалија на жителите на Гвинеја Бисао м нуди државјанство.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија2 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија2 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион3 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ3 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет3 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет4 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион14 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион16 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија18 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија22 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија23 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет24 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 дена

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт2 дена

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа2 дена

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Досие