Контакт

Спорт

Рефлекторите за малку ќе го „заслепеа“ Ѓоковиќ, Серена „маршира“ во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ немаше најдобар меч, но на крајот го доби својот прв меч против талентираниот Канаѓанец Денис Шаповалов со 6:3/6:4/4:6/6:0 во третото коло на Австралија опен, за пред него да е уште еден од „новата генерација“ во тенисот, Русинот Данил Ме…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ немаше најдобар меч, но на крајот го доби својот прв меч против талентираниот Канаѓанец Денис Шаповалов со 6:3/6:4/4:6/6:0 во третото коло на Австралија опен, за пред него да е уште еден од „новата генерација“ во тенисот, Русинот Данил Медеведев, кој го елиминираше Давид Гофан.

Светскиот број 1 изгледаше дека е на пат до рутинска победа откако водеше со 2:0 во сетови и 4:2 во третиот, но кога се вклучија рефлекторите на стадионот загуби четири гема во низа и беше очигледно дека му пречеше и публиката, која застана на страна на младиот тенисер.

Меѓутоа, со искуството зад себе, Србинот бргу ја врати смиреноста и го „збриша“ 19-годишниот Шаповалов во последниот сет, кој иако несомнено има талент не беше доволно постојан.

И Серена Вилијамс останува на добар пат до осма титула од Мелбурн, откако ја декласираше талентираната Украинка Дајана Јастремска со 6:2/6:1, додека Наоми Осака и Елина Свитолина „преживеаја“ во тешки мечеви.

37-годишната Серена загуби само девет гема во трите меча досега на „Мелбурн парк“ и ја очекува дуел со постарата сестра Венус или светската тенисерка број 1, Симона Халеп за местово четврт-финалето.

„Одам меч по меч и го давам максимумот. Тоа е единственото што го можам досега. Јастремска беше одлична, и излезе да игра. Таа има само 18 години и беше подготвена за тенис на највисоко ниво“, изјави Серена.

Фото: ЕПА

АВСТРАЛИЈА ОПЕН, 3.КОЛО

МАЖИ

Ѓоковиќ (Срб) – Шаповалов (Кан) 6:3/6:4/4:6/6:0

Медведев (Рус) – Гофан (Бел) 6:2/7:6(3)/6:3

Нишикори (Јап) – Соуса (Пор) 7:6(6)/6:1/6:2

Карењо-Буста (Шпа) – Фоњини (Ита) 6:2/6:4/2:6/6:4

Раонич (Кан) – Ербер (Фра) 6:4/6:4/7:6(6)

ЖЕНИ

С.Вилијамс (САД) – Јастремска (Укр) 6:2/6:1

Осака (Јап) – Хсиех (Тјв) 5:7/6:4/6:1

Свитолина (Укр) – Жанг (Кин) 4:6/6:4/7:5

Севастова (Лет) – Ванг (Кин) 6:3/6:3

Киз (САД) – Мертенс (Бел) 6:3/6:2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Гринвуд за победа на Јунајтед,  реми за Партизан, понижување за Менхенгладбах (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер.

„Ѓаволите“ на „Олд Трафорд“ се мачеа со Астана, пред во 73. минута, 17-годишниот Мејсон Гринвуд да го постигне првиот гол за сениорскиот тим за победа на тимот на Оле Гунар Солскјер. Во истата група, Партизан го играше последниот меч под „казна“ на УЕФА, но на трибините имаше 20.000 деца кои го видеа тимот на Саво Милошевиќ како стигнува до 2:2 реми со АЗ Алкмар.

Во Менхенгладбах, пак, се случи вистинско чудо откако тимот на Волфсбергер во својот прв настап во големите европски натпреварувања стигна до неверојатна 4:0 победа обезбедена со дури три гола во првото полувреме. Во истата група, Рома немаше проблеми и со 4:0 го совлада турски Башакшехир.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Порто – Јанг бојс 2:1

Глазгов Ренџерс – Феенорд 1:0

ГРУПА Х

Еспањол – Ференцварош 1:1

Лудогорец – ЦСКА Москва 5:1

ГРУПА И

Гент – Сент-Етјен 3:2

Волфсбург – Олександрија 3:1

ГРУПА Ј

Рома – Башакшехир 4:0

Борусија Менхенгладбах – Волфсбергер 0:4

ГРУПА К

Слован Братислава – Бешикташ 4:2

Вулверхемптон – Брага 0:1

ГРУПА Л

Манчестер јунајтед – Астана 1:0

Партизан – АЗ Алкмар 2:2

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – АСТАНА

РОМА – БАШАКШЕХИР

БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ – ВОЛФСБЕРГЕР

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Арсенал со победа во Франкфурт, Лацио загуби во Романија (видео)

Објавено пред

Арсенал стигна до убедлива 3:0 победа на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првото коло од Лига Европа, додека Лацио по поразот во Серија А од СПАЛ доживеа уште еден „кикс“ губејќи со 2:1 на гостувањето кај ЦФР Клуж во Романија.

„Топчиите“ дојдоа во водство преку одбиениот удар на Џо Вилкок во 38. минута од мечот, а откако Ајнтрахт останаа со играч помалку по вториот жолт картон на Доминик Хор во 79. минута, успеаја уште двапати да ја затресат мрежата на домаќините – Букајо Сака во 85. минута и Пјер-Емерик Обамејанг во 88. минута.

Жалењето на Симоне Инзаги дека нивната група во Лига Европа наликува на група од Лигата на шампионите се оствари со незгоден пораз од 2:1 од Клуж, иако „лацијалите“ дојдоа во водство преку Бастос во 25. минута. Деач од пенал израмни на 1:1 пред крајот на полувремето, пред Омрани во 75. минута да ги постави конечните 2:1.

Севилја стигна до убедлива 3:0 победа на гости кај Карабаг со головите на Чичарито, Ел Хадади и Торес, додека Хетафе со 1:0 го победи Трабзонспор.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

АПОЕЛ – Дуделанж 3:4

Карабаг – Севилја 0:3

ГРУПА Б

Динамо Киев – Малме 1:0

Копенхаген – Лугано 1:0

ГРУПА Ц

Базел – Краснодар 5:0

Хетафе – Трабзонспор 1:0

ГРУПА Д

ЛАСК Линц – Розенборг 1:0

ПСВ Ајндховен – Спортинг Лисабон 3:2

ГРУПА Е

ЦФР Клуж – Лацио 2:1

Рен – Селтик 1:1

ГРУПА Ф

Ајнтрахт Франкфурт – Арсенал 0:3

Стандард Лиеж – Гимараеш 2:0

АЈНТРАХТ – АРСЕНАЛ

ЦФР КЛУЖ – ЛАЦИО

КАРАБАГ – СЕВИЛЈА

ПСВ АЈНДХОВЕН – СПОРТИНГ

ДИНАМО КИЕВ – МАЛМЕ

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои на 18 години ќе заработува 150.000 фунти неделно

Објавено пред

Калам Хадсон-Одои го продолжи договорот со Челси најмалку до 2024 година, откако се договори со директорот на клубот, Марина Грановскаја за зголемувањето на неделната плата на фантастични 150.000 фунти.

18-годишниот Хадсон-Одои беше мета на многу шпекулации за заминување од „Стемфорд бриџ“, откако Баерн Минхен минатиот јануари имаа четири обиди да го донесат англискиот талент.

„Чувството е прекрасно. Долго време се чекаше на договорот, но сега сите сме задоволни. Јас сум фудбалер на Челси од мојата осма година и секогаш знаев дека ова е вистински тим за мене. Сакам да освојуваме многу трофеи заедно“, вели тинејџерот.

Грановскаја, пак, вели дека договорот на Хадсон-Одои е вистински пример за тоа како Челси сакаат да ги заддржат своите најдобри млади фудбалери и бргу да ги интегрираат во првиот тим.

„Калам минатата сезона го докажа својот талент и сега сите сме возбудени од неговиот раст во следните години. Со овој потпис, тренерот Френк Лампард има уште еден голем талент на располагање“, вели Грановскаја.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа12 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет14 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија19 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија20 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија20 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион21 час

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ21 час

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија22 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ22 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет23 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет23 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет23 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија24 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија1 ден

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт2 дена

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија2 дена

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Досие