Контакт

Спорт

Ридигер: Само Меси е пред Азар

Германскиот репрезентативец, Антонио Ридигер, смета дека неговиот клупски колега Еден Азар е најдобриот после Лионел Меси.
Ридигер, упатил и комплименти за тинејџерот Килијан Мбапе, но потенцирал дека тој се уште не е на нивото на најголемите светски ѕ…

Објавено пред

Германскиот репрезентативец, Антонио Ридигер, смета дека неговиот клупски колега Еден Азар е најдобриот после Лионел Меси.

Ридигер, упатил и комплименти за тинејџерот Килијан Мбапе, но потенцирал дека тој се уште не е на нивото на најголемите светски ѕвезди.

„Килијан Мбапе е неверојатни брз играч. За да го сопрете морате да делувате како тим, еден играч тешко може да се избори со него. Но за мене најдобар играч во светот е Лионел меси, а веднаш зад него е Еден Азар“, рекол Ридигер.

Германецот проговорил и за клупската сезона не криејќи дека е изненаден од добриот старт на Челси во премиер лигата.

„Искрено, изненаден сум колку добро ја започнавме сезоната, особено поради тоа што Азар и Канте ни се приклучија доцна поради обврските на Светското првенство. Импресивно стартувавме“, нагласил Ридигер.

Челси, по четири кола во премиер лигата, има исто толку победи и заедно со Ливерпул и Вотфорд го дели првото место на табелата. „Сините“, во 5.коло, ќе го пречекаат Кардиф.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Осака загуби во првиот меч по отпуштањето на тренерот, заврши во солзи!

Објавено пред

Наоми Осака призна дека огромното внимание што ѝ беше посветено по фантастичниот раст на нејзината игра, но и изненадувачката разделба со тренерот Саша Баин, биле фактор во поразот во нејзиниот прв меч по Австралија опен.

Во првиот меч како светска тенисерка број 1, Осака направи низа грешки пред да загуби со 6:3/6:3 од Французинката Кристина Младенович во првото коло на Дубаи опен. Инаку, Младенович немаше победа во 2019 пред овој турнир.

„Не можев да ги блокирам реакциите од смената на тренерот и овој меч е резултат на тоа. Сега тоа е веста и малку е тешко за мене бидејќи луѓето се ѕверат во мене и тоа не на убав начин“, изјави Осака низ солзи по мечот.

Осака во Дубаи беше придружувана од тренерот на Јапонската тениска федерација, Масаши Јошикава, кој ја познава од јуниорските денови.

„Мислам дека луѓето не сфаќаат во каква позиција сум бидејќи пред една година не бев ниту блиску до топ-10. Луѓето не ме забележуваа и тоа ми одговараше“, додава Осака.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари има моќен болид! Леклер секунда побрз од ривалите во Барселона

Објавено пред

Ферари има најбрз болид и на вториот ден од зимското тестирање во Барселона откако Шарл Леклер беше речиси секунда пред ривалите.

Леклер продолжи каде што застана Себастијан Фетел на првиот ден на „Каталуња“ поставувајќи најдобро време во првиот час на студеното утро и времето го подобруваше сè до 1:18.247 поставено претпладне. Младиот возач од Монте Карло, кој оваа година го заменува Кими Раиконен, покрај брзината, покажа и фантастична постојаност на болидот на Скудерија комплетирајќи 145 круга!

Ситуацијата да биде уште поветувачка за Ферари, второ најдобро време имаше возачот со мотор на Ферари, Кевин Магнусен во Хас (1:19.206), а трет беше уште еден возач со погон на Ферари, Антонио Џовинаци, во Алфа Ромео (1:19.312).

Лендо Норис ги постави Мекларен на четртото место пред Пјер Гасли во Ред бул. Даниел Рикардо имаше позитивен старт за Рено по слабиот прв ден, но прогресот застана кога му се откачи задното крило на главниот рамен дел и тој излета од патеката.

Светскиот шампион Мерцедес имаше уште еден тивок ден кога светскиот шампион Луис Хамилтон постави само седмо најдобро време пред дебитантот на Торо росо, Александер Албон, кој двапати се изврте во својот прв професионален Ф1-ден.

Вилијамс Ф1 повторно не беше присутн на тестирањето, но од тимот најавија дека болидот ќе биде подготвен за акција в среда.

БАРСЕЛОНА, 2. ДЕН 

1. Шарл Леклер (Ферари) 1:18.247, 145 круга

2. Кевин Магнусен (Хас) 1:19.206, 59 круга

3. Антонио Џовинаци (Алфа Ромео) 1:19.312, 86 круга

4. Лендо Норис (Мекларен) 1:19.489, 94 круга

5. Валтери Ботас (Мерцедес) 1:19.606, 67 круга

6. Александер Албон (Торо росо) 1:19.616, 120 круга

7. Пјер Гасли (Ред бул) 1:19.814, 92 круга

8. Даниел Рикардо (Рено) 1:19.886, 28 круга

9. Луис Хамилтон (Мерцедес) 1:19.928, 74 круга

10. Нико Хилкенберг (Рено) 1:20.382, 79 круга

11. Ленс Строл (Рејсинг поинт) 1:20.433, 75 круга

Прикажи повеќе...

Спорт

Просинечки не прости – без Врањеш во репрезентацијата на БиХ поради четничката тетоважа

Објавено пред

Селекторот на Босна и Херцеговина, Роберт Просинечки, потврди дека во репрезентацијата веќе ќе нема место за дефанзивецот на Андерлехт, Огњен Врањеш, поради низата скандали – од четничката тетоважа на ногата до секс-скандалот со Јелена Карлеуша.

„Тој сам себе се исфрли од репрезентацијата. Секој репрезентативец на светот, вклучувајќи ги тие на Босна и Херцеговина, мора да се докажува на теренот и надвор од него. Жал ми е, но така е. И Фудбалскиот сојуз реагира. Врањеш влезе во конфликт со навивачите, тука беа тетоважата, аферите. Така тоа не оди. Сите мораме да бидеме подредени на репрезентацијата, и државата и пласманот на Европското првенство. Такви проблеми не се потребни“, вели Просинечки.

Во 2015 година Врањеш на раката ги истетовира границите на Република Српска за што потоа се извини и ја покри тетоважата, но влезе во конфликт со навивачите на БиХ. Во септември 2018 година беше осуден на 8 месеци условна казна за предизвикување навивачко насилство додека беше во АЕК Атина, а истата година беше забележана и неговата тетоважа на четничкиот војвода Момчило Ѓујиќ на десната рака носејќи нови конфликти. Минатиот месец, пак, тој повторно беше во центар на скандал по наводната афера со српската пејачка Карлеуша, која е мажена со фудбалерот Душко Тошиќ. На Просинечки му е доста.

„Да, ќе имаме проблем поради неговото отсуство бидејќи играше многу добро во последниот период. Ќе мораме да најдеме нов десен бек“, додава Просинечки.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа2 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија3 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија4 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток6 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија6 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија6 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија7 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија8 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија9 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија9 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија10 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток10 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток10 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ11 час

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет12 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија12 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет12 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет13 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Досие