Контакт

Спорт

Ристовска се договори со Крим

Сара Ристовска од наредната сезона ќе ги брани боите на шампионот на Словенија, Крим Меркатор.
Клубот на социјалните мрежи го потврди трансферот на најдобрата македонска ракометарка. Ристовска со Крим договорила двегодишна соработка.
Крим ќе биде првот…

Објавено пред

Сара Ристовска од наредната сезона ќе ги брани боите на шампионот на Словенија, Крим Меркатор.

Клубот на социјалните мрежи го потврди трансферот на најдобрата македонска ракометарка. Ристовска со Крим договорила двегодишна соработка.

Крим ќе биде првото интернационално искуство за Ристовска. Претходно таа играше во Металург.

Ристовска е уште една од ракометарките на Вардар што го напушта клубот по завршувањето на сезоната, откако кон крајот на годината раководството соопшти дека во новата сезона клубот ќе влезе со значително намален буџет и поинакви планови.

Нови клубови веќе најдоа Амадин Лејно, Александра Ларабер, Андреа Лекиќ, Јованка Радичевиќ, Драгана Цвијиќ, Андреа Пенезиќ, Барбара Лазовиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Морача“ збесна! Будуќност успеа да го победи Реал Мадрид!

Црногорскиот шампион од АБА-лигата во својата деби сезона во европската елита успеа да го направи најголемото остварување, победувајќи ги актуелните шампиони од Евролигата, Реал Мадрид со импресивни 73:60.
Досега, евролигашкото искуство беше „пресилно“…

Објавено пред

Црногорскиот шампион од АБА-лигата во својата деби сезона во европската елита успеа да го направи најголемото остварување, победувајќи ги актуелните шампиони од Евролигата, Реал Мадрид со импресивни 73:60.

Досега, евролигашкото искуство беше „пресилно“ за Будуќност, откако пред овој меч во 18 кола имаа само пет победи, но за триумфот во „Морача“ ќе се зборува надолго.

Најзаслужни за „трансот“ во „Морача“ беа Коти Кларк со 12 поени и 12 скока, Норис Кол со 14 поени, и Гога Битадзе со 13 поени. Уште поимпресивно, Будуќност водеше од почеток до крај на мечот, и во секој момент имаа одговор за играта на „кралевите“, каде што Серхио Љуљ беше најефикасен со 10 поени.

ЕВРОЛИГА, 19.КОЛО

Анадолу Ефес – Дарушафака 82:68 (21:14, 24:11, 21:20, 16:23)

Будуќност – Реал Мадрид 73:60 (19:15, 17:13, 20:20, 17:12)

Жалгирис Каунас – Панатинаикос 82:69 (13:19, 20:18, 19:14, 30:18)

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола го брани менторот: Сите шпионираат! Клоп: Биелса не е во право!

Менаџерот на англискиот шампион, Пеп Гвардиола смета дека тренерот на Лидс јунајтед и негов ментор, Марсело Биелса само покажал дека се подготвува за меч како никој друг тренер, бранејќи го во скандалот со шпиунирање во англискиот фудбал.
Пред петочнат…

Објавено пред

Менаџерот на англискиот шампион, Пеп Гвардиола, смета дека тренерот на Лидс јунајтед и негов ментор, Марсело Биелса, само покажал дека се подготвува за меч како никој друг тренер, бранејќи го во скандалот со шпионирање во англискиот фудбал.

Пред петочната 2:0 победа над Дерби каунти во англиската втора лига, Биелса призна дека го пратил човекот со двоглед кој беше уапсен како го набљудува тренингот на ривалите. Според многумина, ова е прекршување на правилата и фер-плејот, а Биелса е под истрага на Фудбалската асоцијација. Гвардиола, кој честопати го посочува 63-годишниот Биелса како ментор, смета дека во другите земји вакви работи се „вообичаени“.

„Почитта останува иста. Тој беше јасен во својот став. Ако му се восхитував претходно, зошто сега би го сменил тоа. Но, го сфаќам и Френк Лампард, тренерот на Дерби. Ниту еден друг тренер не собира толку информации за секој меч, за секој фудбалер како Биелса. Тој е уникатен. Дали сум го правел и јас тоа? Во другите земји тоа е нормална работа. Кога бев тренер на Баерн Минхен имаше луѓе на малиот рид со камери кои гледаа што правиме. Тоа е дел од културата, но во Англија е поинаку“, вели Гвардиола.

Со него не се согласува Германецот Јирген Клоп, тренерот на Ливерпул, клуб кој со посебни огради го има заградено тренинг-центарот во Мелвуд далеку од очите на јавноста.

„Што мислите зошто има ограда? Не се работи за сите сесии, но пред мечот, кога се работи за тактиката, не треба да го гледа никој. Можам да сфатам зошто ги сака информациите, сите ги сакаме, но треба да прифатиме дека нема да ги добиеме. Но, тоа е мое мислење. Неговата презентација беше импресивна и нема сомнеж дека е фантастичен тренер кој добро се подготвува, но не треба да е така“, објаснува Клоп.

„Лудакот“ Биелса призна: Ги шпиунирав сите тимови во Чемпионшип! (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан дале понуда за Пјатек, од него зависи „судбината“ на Игуаин и Мората

Првите луѓе на Милан се сретнале со своите колеги од Џенова и со агентот на Кшиштоф Пјатек и дале своја понуда за договор кој го чека „пола Европа“ – со неговото доаѓање на „Сан Сиро“ ќе се ослободи пат Гонзало Игуаин да замине во Челси, а Алваро…

Објавено пред

Првите луѓе на Милан се сретнале со своите колеги од Џенова и со агентот на Кшиштоф Пјатек и дале своја понуда за договор кој го чека „пола Европа“ – со неговото доаѓање на „Сан Сиро“ ќе се ослободи пат Гонзало Игуаин да замине во Челси, а Алваро Мората да замине во Атлетико Мадрид.

Повеќе италијански медиуми потврдија дека директорот на „росонерите“, Леонардо се сретнал вечрва со спортскиот директор на Џенова, Џорџо Перинети и со агентот на напаѓачот. Понудата е Полјакот да дојде на заем во Милано со обврска да биде откупен за 40 милиони евра, плус бонуси за перформанси. Пјатек би добивал 2 милиони евра годишна плата со договор до јуни 2023 година.

Кога Милан ќе го добие потписот на Полјакот, тие ќе го ослободат Игуаин по само шест месеци откако дојде од Јувентус, кои пак, веднаш ќе го предадат на Челси на заем со опција за купување за 36 милиони евра, иако постои опција и тој да остане позајмен фудбалер уште една година. По ова, Челси нема да имаат проблем да го продадат Мората на Атлетико Мадрид, откако Шпанецот веќе се договори со клубот од детството.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Истражувања6 часа

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија7 часа

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија8 часа

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ9 часа

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија10 часа

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија11 час

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Македонија11 час

Камчев со Јанакиески: „Шефе, со дупоиве што ги обори Центар, шо стана“?

Во кривичниот суд во Скопје се одржа рочиштето за предметот на СЈО ,,Насилство во Општина Центар“. На денешното судење беа...

Македонија13 часа

„Јадеше гулаш во Унгарија, а?” – Јанакиески се пошегува со посетителот на Груевски

Пред почетокот на денешното рочиште на судењето за насилството пред Општина Центар, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, го...

Македонија13 часа

Владата: Законот за јазиците не воведува целосна двојазичност

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. Македонскиот јазик со кирилското писмо...

Свет13 часа

В недела целосно затемнување на Месечината, ќе трае еден час

Месечината, Земјата и Сонцето за време на викендов ќе бидат во иста линија кога се очекува целосно затемнување на Месечината,...

Свет16 часа

Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната...

Свет17 часа

Најмалку еден убиен и еден повреден во пукање во Хјустон

Една жена била застрелана на паркингот на една црква во Хјустон, Тексас во четвртокот, а уште едно лице било рането,...

Македонија1 ден

Оливер Андонов учествуваше во сообраќајка, има повредени

Ексминистерот за внатрешни работи и поранешен директор на ЈП „Јасен”, Оливер Андонов, учествувал во сообраќајна несреќа што се случила попладнево...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски и коалициските партнери бараат предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по состанокот со лидерите на политичките партии коишто се дел од коалицијата „За подобра Македонија“, ја...

Македонија1 ден

По скратена постапка донесен Законот за спречување на корупцијата

Со 81 глас „за“, попладнево во Собранието по скратена постапка беше донесен Законот за спречување на корупцијата и судир на...

Регион1 ден

Путин: Последните потези на Приштина предизвикуваат загриженост

Рускиот претседател, Владимир Путин, за време на престојот во Белград изјави дека рускиот став по прашањето за Косово е познат....

Регион1 ден

Грчката влада печати копии од преспанскиот договор за граѓаните

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет...

Македонија1 ден

Алатката за потрошените пари на министрите работеше само три месеци

Ја промовираа во март 2018 година, а работеше до мај 2018 година. Алатката за отчетност на трошоците на министрите и...

Македонија1 ден

(Видео) ДУИ очекува СДСМ да си стои на договорот за заеднички кандидат за претседател

Коалциониот партнер на СДСМ, ДУИ, очекува СДСМ да си стои на договреното и на претседателските избори да излезат со консензуален...

Uncategorized1 ден

(Видео) Османи: Двоглавиот орел значи јас сум Албанец, а не порака за голема Албанија

Вицепремиерот Бујар Османи вели дека веќе е почната примената на Законот за употреба на јазиците и дека тој лично денеска...

Досие