Контакт

Спорт

Ријад Марез објави крај на кариерата!?

Во доцните вечерни часови во вторникот, на Фејсбук профилот на алжирскиот фудбалер Ријад Марез се појави шокантен статус, дека поради здравствени проблеми мора да ја заврши кариерата.
Фановите на Марез не можеле да поверуваат кога ја прочитале објавата…

Објавено пред

Во доцните вечерни часови во вторникот на фејсбук-профилот на алжирскиот фудбалер Ријад Марез се појави шокантен статус, дека поради здравствени проблеми мора да ја заврши кариерата.

Фановите на Марез не можеле да поверуваат кога ја прочитале објавата на фудбалерот, во која тој меѓу другото пишува дека по консултациите со лекарите решил да ја заврши кариерата.

„По консултации со многу лекари решив да се простам со фудбалот. Бидејќи мојата ера како фудбалер заврши, сакам да ви кажам уште нешто. Сакам да ви се заблагодарам на сите за добрината и поддршката во овој неверојатен град. Секогаш ќе бидете во моето срце.“

Многумина се сомневаат дека профилот на „Фејсбук“ на Ријад Марез бил цел на хакерски напад бидејќи на фотографиите што другите играчи од Лестер ги објавиле во вторникот се гледа дека на тренингот е присутен и Алжирецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По претераното славје, ќе му „летнеше“ главата со се капата (видео)

Објавено пред

Тенисерот Мекензи Мекдоналд, кој е 84. тенисер во светот го победи Хуан Мартин дел Потро, кој е 4. на АТП листата со 2-1 6:4, 3:6, 7:6 во четвртфиналето на турнирот во Делреј Бич.

Сепак младиот тенисер можеше да настрада при славјето на триумфот. Беше непромислен при славјето, па лесно можеше да се случи да заработи сериозна повреда на главата.

При последниот поен на мечот, Мекензи силно го удри рекетот во земја, но тој се одби кон неговата глава и помина неколку сантиметри пред неговите очи. Притоа му ја турна капата на земја.

Погледнете го потегот на тенисерот:

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер со нов четиригодишен договор за Икарди, 6.5 милиони евра по сезона

Објавено пред

Милански Интер му понудил нов договор на Мауро Икарди, информираат медиумите на „Чизмата“.

„Кориере Дело Спорт“ известува дека Интер му понудил четиригодишен договор на Аргентинецот со кој Икарди ќе заработува по 6,5 милиони по сезона, а бонусите би биле дополнителни приходи.

Фудбалерот и неговата менаџерка, сопругата Ванда Нара бараа плата од 7,5 милиони по сезона, плус бонусите.

Се уште останува нејасно како ќе се одвиваат работите на релација Интер – Икарди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендарниот Гигу си оди од Монпелје, следен предизвик му е Ним

Објавено пред

Легендарниот француски ракометен репрезентативец, Мишел Гигу (37) на залезот на кариерата реши да ја смени средината.

Капитенот на сеуште актуелниот европски ракометен шампион, Монпелје во следната сезона ќе ги брани боите на клубот Ним во првата француска лига. Тој потпиша двегодишен договор за клубот од централна Франција.

Според информациите, Гигу нема намера да се откаже од местото во репрезентацијата на „триколорите“, па со игрите во новиот клуб сака да се наметне кај селекторот Динар, пред се за Олимписките игри во Токио.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

(Видео) Мицкоски: Осудениците од Диво Насеље се закануваат и напаѓаат за Заев побрзо да ги пушти од затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во однос на заканите од кумановската група упатени до поранешни функционери од партијата изјави дека...

Регион1 час

(Видео) Силно невреме го погоди Балканот: Летаат контејнери, паѓаат дрва, хаос во сообраќајот

Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора беа погодени од силна бура која предизвика проблеми. Во делови на Далмација дува...

Македонија2 часа

(Видео) Бејли пред истекот на мандатот: Ги сакам луѓето, не го сакам воздухот

Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото...

Топ3 часа

Прегазена жена на улица во Скопје, возачот е непознат

(Фото: Илустрација) Седумдесет и двегодишна жена почина по удар од автомобил во Скопје. Како што соопшти полицијата, вчера во жената...

Топ3 часа

Aвтомобил се преврте во река, потешко повредени три млади лица

Утрово по полноќ, на крстосницата од регионалниот пат Куманово-Свети Николе се преврте патничко возило управувано од 26-годишно лице од Скопје....

Свет3 часа

Tрамп ќе стави вето на резолуцијата за блокада на вонредната состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека ќе стави вето на резолуцијата која би го блокирала неговото прогласување на вонредна...

Македонија6 часа

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Крвав четврток19 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Свет21 час

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ22 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија23 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата23 часа

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија23 часа

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија1 ден

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 ден

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија1 ден

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија1 ден

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија1 ден

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија1 ден

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Досие