Контакт

Спорт

РК Вардар: Стоилов, Шишкарев, Поповски и Ѓорѓески потпишаа нови договори

Капитенот Стојанче Стоилов заедно со Даниил Шишкарев, Даниел Ѓорѓески и Мартин Поповски остануваат верни на ракометниот клуб Вардар и во следните сезони.
Сите играчи беа дел од успесите на клубот во последните две сезони, во освојување на европската ти…

Објавено пред

Капитенот Стојанче Стоилов заедно со Даниил Шишкарев, Даниел Ѓорѓески и Мартин Поповски остануваат верни на ракометниот клуб Вардар и во следните сезони.

Сите играчи беа дел од успесите на клубот во последните две сезони, во освојување на европската титула и трофеите во СЕХА лигата и домашното првенство и Купот.

Уште најмалку две сезони „црвено-црниот” дрес на Вардар ќе го носат пивотменот Стојанче Стоилов и десното крило Даниил Шишкарев. Двајцата репрезентативци, едниот на Македонија а другиот на Русија се договорија со клубот за продолжување на соработката до јуни 2020 година.

Во Вардар најмалку уште една сезона ќе останат и голманот Даниел Ѓорѓески и крилото Мартин Поповски. Тие потпишаа договори до јуни 2019 година. Токму со настапите во Вардар, десното крило Мартин Поповски се избори и за репрезентативен статус во сениорскиот тим на Македонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Приоритет за Барселона е Лука Јовиќ

Објавено пред

Трансферот на напаѓачот на Ајнтрахт Франкфурт, Лука Јовиќ, во летниот преоден рок ќе биде приоритет на Барселона, објави радиото „РАЦ1“. Според овој извор веќе биле воспоставени контакти помеѓу клубот и менаџерот на српскиот репрезентативец.

Новинарот на радиото, Џерар Морено, тврди дека луѓето од Барселона, минатата недела во Милано оствариле контакт со луѓето што ја водат кариерата на Јовиќ.

Преставниците на Барселона биле задоволни од она што го виделе во Милано. Јовиќ со својот гол им овозможи на Ајнтрахт да го елиминираат Интер во осмина-финалето во Лига Европа.

Српскиот репрезентативец сезонава има постигнато 22 гола на 36 натпревари, а Барселона сака да го донесе како замена за Луис Суарез.

Сума што Барселона би требале да ја платат не е дефинирана и изнесува помеѓу 40 и 60 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Починал 27-годишниот пливач Кенет То

Објавено пред

Репрезентативецот на Австралија во пливање, Кенет То, починал на Флорида, на возраст од 27 години.

То, на Светското првенство во 2013 година освоил сребрен медал со штафетата на Австралија. То, инаку роден во Хонг Конг, за Австралија освоил шест медали на Олимписките игри за млади во 2010 година.

Од 2016 година решил да настапува за Хонг Конг, а лани на Светското првенство во кратки базени, на трката 100 метри мешано, го освоил шестото место.

На То му се слошило за време на тренингот, веднаш бил префрлен во најблиската болница каде починал. Причините за смртта не се објавени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Битадзе најдобар млад играч во АБА-лигата

Објавено пред

Центарот на Будуќност од Подгорица, Гога Битадзе е избран за најдобар млад кошаркар во АБА-лигата, оваа сезона. Грузиецот добил најмногу гласови во гласањето на тренерите, новинарите и комисијата на АБА-лигата.

Битадзе, сезоната ја започна во Мега Бемакс, а кон крајот на годината се пресели во редовите на Будуќност. Во регуларниот дел од сезоната бележел 16,3 поени, 6,4 скока и 2 блокади по натпревар.

На крајот од гласањето Ботадзе добил 42 отсто од гласовите, на второто место завршил Бориша Симаниќ од Црвена ѕвезда, а трет е играчот на Олимпија Лука Шаманиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Јакимовски: Не им се плашиме

Ексградоначалникот на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, при излез од старата во новата зграда на Кривичниот...

Македонија3 часа

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Во периодот од 2011 до 2017 година вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски  легализирале бараки...

Свет3 часа

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во...

Македонија3 часа

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари...

Свет5 часа

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет...

Крвав четврток6 часа

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил...

Македонија6 часа

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран,...

Европа8 часа

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството...

Македонија17 часа

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за...

Свет21 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ1 ден

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија1 ден

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет1 ден

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 ден

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија1 ден

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија1 ден

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ1 ден

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет1 ден

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион1 ден

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Досие