Контакт

Спорт

Рубијалес: Ла Лига нема да се игра во САД

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Мануел Рибијалес, повторил дека е против плановите натпревари од Ла Лига да се играат во други држави.
Инаку, претседателот на Ла Лига Хавиер Тебас се закани дека на суд ќе се бори за правото натпрева…

Објавено пред

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Мануел Рибијалес, повторил дека е против плановите натпревари од Ла Лига да се играат во други држави.

Инаку, претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, се закани дека на суд ќе се бори за правото натпревари од Ла Лига да може да се играат во странство кога со спонзрите се договорил еден меч да се игра во САД.

„Челниците на натпреварувањето барале одобрувања од надлежните тела, но никој не им одговори потврдно. ФИФА и Инфантино се против, УЕФА не кажа ништо, КОНКАКАФ не го коментираа целиот случај, исто како и САД. Сите тие нјпрвин треба да потврдат дека го поддржуваат планот, па поради тоа не верувам дека тој ќе може да биде реализиран. Не го поддржуваме овој потег кој ќе ја наруши рамнотежата и нема да биде фер“, рекол Рубијалес.

Според плановите на првиот човек на Ла Лига, Тебас, во јануари Барселона и Џирона својот натпревар требаа да го одиграат во Мајами, САД.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Даниел Малдини даде гол за Милан, тато го гледаше од трибините (видео)

Објавено пред

Синот на Паоло Малдини, 17-годишниот Даниел даде гол за младинскиот тим на Милан (Примавера), додека неговиот татко, сега спортски директор на клубот го следеше од трибините.

Со број 10 на грбот и играјќи напред, додека неговиот татко беше „шеф“ во одбраната, тинејџерот постигна убав гол, а неговиот татко збунето гледаше од трибините.

Даниел е најмлад син на Паоло и четврт Малдини кој играл за Милан – по неговиот татко, неговиот дедо Чезаре и неговиот постар брат Кристијан, кој сега игра во Серија Ц за тимот на Фано. 22-годишниот Кристијан Малдини немаше официјален настап за Милан и Даниел се надева дека нема да ја повтори оваа судбина, откако клубот наводно сака да му даде нов договор со што ќе го обврзе далеку од сегашниот краен рок во 2021 година.

Неодамна, Сер Алекс Фергусон  изјави дека кога се обидел да го донесе Паоло во Манчестер јунајтед, неговиот татко, покојниот Чезаре му одговорил кратко: „Мојот дедо е Милан, мојот татко е Милан, јас сум Милан и мојот син е Милан. Заборави!“. Паоло Малдини играше три децении кај „росонерите“ и освои 26 трофеи со нив.

https://topsport.mk/fudbal/shto-mu-kazhal-chezare-maldini-na-ferguson-koga-se-obidel-da-go-donese-paolo/
Прикажи повеќе...

Спорт

Никој не се повредува како Вермален

Објавено пред

Каталонскиот весник „Спорт“ во денешното издание носи една интересна анализа, која се однесува на бројот на повредите што во кариерата ги доживеал играчот на Барселона, Томас Вермален.

Статистиката на весникот покажува дека Вермален во досегашната кариера, поради повреди, пропуштил 240 натпревари.

Од моментот кога Белгиецот наполнил 20 години, па до денес, тој се соочил со 27 различни повреди. Прв пат тој бил повреден во февруари 2007 година, кога пропуштил десет натпревари.

Во дресот на Барселона, Вермален од 2014 година со денес пропуштил 104 натпревари, од 2009 до 2014 не настапил на 88 натпревари за Арсенал, во сезоната 2016/2017 поради повреда отсуствува на 17 натпревари додека бил член на Рома, а во Ајакс од 2003 до 2009 година не играл на 31 натпревар.

Вермален беше во тимот на Барселона во саботата против Валјадолид (1:0), а наредниот ден клубот објави дека тој ја обновил повредата на бутниот мускул, на десната нога.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајнтрахт не добиле никаква понуда за Јовиќ

Објавено пред

Спортскиот директор на Ајнтрахт од Франкфурт, Фреди Бобиќ, истакнал дека во клубот не пристигнала никаква понуда за Лука Јовиќ.

Бројни се шпекулациите, каде ќе ја продолжи кариерата српскиот репрезентативец, откако Ајнтрахт ќе го откупат неговиот договор од Бенфика.

Наводно најсериозни кандидати за неговиот потпис се шпанските великани Реал и Барселона.

Медиумите шпекулираат дека Јовиќ ги договорил личните услови со Барселона, а дека Реал биле подготвени да понудат повеќе пари за трансферот.

„Немаме никаква понуда, тоа е факт“, рекол Бобиќ за „Скај Спорт“.

Спортскиот директор на Ајнтрахт потврдил дека клубот ќе ја искористи опцијата за да го откупи договорот на Јовиќ од Бенфика.

„Една работа е јасна. Ние ќе ја искористиме можноста да го откупиме неговиот договор, а потоа ќе се обидеме да го натераме да остане кај нас. Тоа е нашата цел.Ќе видиме што ќе биде на крајот. Целата ова приказна ме тера да се смејам“, рекол Бобиќ.

Јовиќ со 14 гола сезонава е најдобар стрелец во Бундес лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија44 минути

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија1 час

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Македонија2 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ2 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија3 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија4 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија5 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет7 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет7 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет8 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет9 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет9 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија18 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија21 час

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија23 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија1 ден

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Досие