Контакт

Спорт

„Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

Јапонија имаше совршен старт на Светското првенство во Русија, откако со 2:1 ја совладаа фаворизираната Колумбија, која на стартот остана со играч помалку по бизарниот црвен картон на Карлос Санчез.
И под новиот селектор Акира Нишино, Јапонија ја преки…

Објавено пред

Јапонија имаше совршен старт на Светското првенство во Русија, откако со 2:1 ја совладаа фаворизираната Колумбија, која на стартот остана со играч помалку по бизарниот црвен картон на Карлос Санчез.

И под новиот селектор Акира Нишино, Јапонија ја прекина низата на лоши пријателски натпревари со победа која може да значи втора рунда во израмнетата група со Полска и Сенегал.

Клучниот момент на мечот се случи уште во третата минута, кога Осако успеа да избега на колумбиската одбрана и по ударот од десетина метри реагираше голманот Оспина, по што одбиената топка ја исфрли со раце Карлос Санчез за да добие црвен картон. Кагава беше сигурен од белата точка за водство на Јапонија по само пет минути.

Ова беше прв црвен картон на СП во Русија и по само 2 минути и 58 секунди игра втор најбрз црвен картон во историјата на Мундијалите.

Колумбија, и покрај ова, се созеде и имаше повеќе од играта до крајот на полувремето, со две добри шанси на Фалкао и притисокот се исплатеше кога во 39. минута, со одличен трик-слободен удар, Хуан Квинтеро го најде патот до голот на Кавашима.

Јапонија имаше подобар старт на второто полувреме, со две шанси на Осако и Инуи во првите десет минути, додека Колумбија се обиде да внесе свежост со влегувањето на ѕвездата на Баерн Минхен, Хамес Родригес.  Осако во 73. минута го постигна првиот гол за Јапонија по изведен корнер во историјата на Мундијалите за да донесе славна победа на „самураите“.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луис Енрике ја презеде шпанската репрезентација

Луис Енрике, во четвртокот, официјално стана селектор на фудбалската репрезентација на Шпанија. Поранешниот тренер на Рома, Селта и Барселона, потпишал две годишен договор.
Шпанија за време на Светското првенство мина низ еден турбулентен период, Хулен…

Објавено пред

Луис Енрике во четвртокот официјално стана селектор на фудбалската репрезентација на Шпанија. Поранешниот тренер на Рома, Селта и на Барселона, потпишал двегодишен договор.

Шпанија за време на Светското првенство мина низ еден турбулентен период, Хулен Лопетеги два дена пред почетокот на шампионатот доби отказ поради што тимот го водеше спортскиот директор Фернандо Јеро.

Шпанија настапот на Светското првенство го заврши со поразот на пенали од Русија во осмина-финалето.

По завршувањето на Светското првенство, Јеро повтори дека нема намера повеќе да биде селектор, па Сојузот од неколкуте кандидати се реши за трофејниот тренер на Барселона, Луис Енрике.

На својата промоција тој најпрвин им се заблагодарил на челниците за укажаната доверба, а потоа најавил на што ќе посвети најмногу внимание.

„Нема да има никаква револуција, туку ќе има еволуција. Нема драстично да ја менуваме играта, туку ќе гледам да ја унапредиме. Тоа веќе го направив во голем клуб каков што е Барслеона. Постојат аспекти во играта кои може подобро да се одработат. Ќе анализираме сè она што го работеа Лопетеги и Јеро и ќе продолжиме по тој пат“, рекол Енрике.

„Постојат моменти кога треба да бидете благ, но и моменти кога треба да покажете став. Со секој играч тоа е поинаку. Сакам кога имам близок однос со фудбалерите, кога можеме да се договараме. Меѓутоа, досега не сум разговарал со никого. Направив список од 70 фудбалери и детаљно ќе го анализирам“.

Запрашан дали е против Реал Мадрид и неговите фудбалери бидејќи бил тренер на Барселона, Луис Енрике одговорил:

„Не сум против никого. Јас сум селектор на Шпанија и тоа ме прави горд. Сакам да го претставам шпанскиот фудбал на најдобар можен начин“, завршил Енрике.

Прикажи повеќе...

Спорт

Илчо Ѓорѓиоски повеќе не е претседател на ФФМ, ќе работи во УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) остана без претседател откако досегашниот прв човек, Илчо Ѓорѓиоски, ја напушти функцијата. Ѓорѓиоски, заминувањето од функцијата го објави преку писмено соопштение, објавено на интернет страницата на ФФМ.
Прв…

Објавено пред

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) остана без претседател кога досегашниот прв човек, Илчо Ѓорѓиоски, ја напушти функцијата. Ѓорѓиоски заминувањето од функцијата го објави преку писмено соопштение, објавено на интернет-страницата на ФФМ.

Ѓорѓиоски прв човек на ФФМ беше шест години, а како најголем успех во својот мандат ќе биде запаметен пласманот на репрезентацијата до 21 година на завршниот турнир на Европското првенство.

Како што објави сега веќе поранешниот претседател, негово следно работно место ќе биде во седиштето на УЕФА, во Нион.

Во целост во го пренесуваме писмото на Ѓорѓиоски.

„Не е едноставно во ваков момент да донесам ваква тешка одлука, но отсекогаш сум повикувал на одговорност пред демагогија.

Мојот следен предизвик и одговорност е УЕФА. Од седиштето на европскиот фудбал, искрено и мотивирано, чесно и одговорно, ќе продолжам да го давам мојот придонес во фудбалот.

Како претседател на Фудбалската федерација на Македонија го регенериравме крвотокот на македонскиот фудбал и уверен сум дека тој пат мора да се продолжи.

Со фудбалски речник, во овие шест години имавме препознатлива игра, ред и дисциплина, борбен дух и глад за победи. И посед и напад и градење наместо разграбување.

Велат – тивката вода брег рони. Многу одамна јас тоа го сфатив во буквална смисла на зборот. На тој начин работев и се однесував и како фудбалер, и како тренер и како претседател на Фудбалската федерација на Македонија. За мене, тоа секогаш ќе биде и исправно и правилно.

Тој начин на работа ни донесе пласман на Европското првенство, најголеми успеси со младинските национални категории, враќање на довербата во А-репрезентацијата и пласман на ФИФА-листата, кој ќе бележи само напредок, изградба на еден од најмодерните тренинг-центри на Балканот, инфраструктурно подобрување на стадионите во Македонија, континуирана едукација на тренерите и професионални договори за сите селектори во националните тимови, создавање Академија во ранг на најдобрите во Европа, организација на најголемиот спортски настан во македонската историја – Супер купот Скопје 2017.

Ако пред неколку години буквално молевме некој од авторитетите на УЕФА или ФИФА да ни даде поддршка или да стапне на нашиот тревник, денеска со сите нив сме на иста маса и носиме важни одлуки. Се гордеам на сето тоа.

Нема да бидам искрен ако не истакнам дека финансиското работење е голем успех на Федерацијата. Убеден сум дека А-репрезентацијата преку Лига на нациите ќе обезбеди место на Европското првенство, а неминовен ќе биде напредокот, можеби и до 30. место на фамозната листа на ФИФА. На селекторот, на капитенот Пандев и на соиграчите им посакувам среќа и успех.

Кога ќе ги разгледаме  извештаите од работата на Управниот одбор и телата на Федерацијата, станува јасно колку голем е обемот на активности на ФФМ. Од стручно селективни процеси до организација на многубројни натпреварувања и натпревари на македонските репрезентации. Оваа Федерација секој ден се грижи за одржување на македонскиот фудбал, а сето тоа немаше и нема да биде можно без одличната и внимателна работа на поединците во многуте тела и оддели во Федерацијата, а секако тоа се однесува и на сите клубови и општински фудбалски сојузи.

На сите што додоа свој придонес во нашата заедничка работа во Фудбалската федерација на Македонија им се заблагодарувам и од срце им честитам на оствареното.

Би сакал да упатам голема благодарност до Управниот одбор на ФФМ, општинските фудбалски сојузи, вработените во администрацијата на ФФМ, до соработниците, медиумите и фудбалското семејство, кои дадоа свој придонес во реализацијата на голем број проекти.

Во изминатата година некои го чистеа здравото од нездравото ткиво во нашиот спорт и тука запираат спортските вредности.

На крајот, можам да ги поднесам сите навреди, сите лаги и невистини што за мене ги ширеа некои од луѓето што 20 години го уништуваа македонскиот фудбал. Можам да поднесам сѐ бидејќи сум чист и ништо кон никого не должам. Должност на секој од нас е да се бори на идните генерации да им ги покажеме вистинскиот пат и правите вредности.

Ни треба радост и барем некаков оптимизам.

За тоа ќе продолжам да се борам.

И сосема е соодветно моето минато во македонскиот фудбал и мојата иднина во европскиот фудбал да ги раздвојам и сооединам на местото од кое се гради иднината на модерниот фудбал“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радески ги пропушта дуелите со Шериф

Шкендија ќе биде значително ослабена во дуелите со молдавски Шериф, во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Двомечот со Шериф поради повреда ќе го пропушти напаѓачот Марјан Радески, објави македонскиот првак на својата интернет страница…

Објавено пред

Шкендија ќе биде значително ослабена во дуелите со молдавски Шериф, во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Двомечот со Шериф поради повреда ќе го пропушти напаѓачот Марјан Радески, објави македонскиот првак на својата интернет страница.

Колкава е сериозноста на повредата на десното коленото, клубот ќе соопшти во наредните денови, откако фудбалерот ќе биде прегледан на магнетна резонанца.

Радески се повреди, во вторникот, во финишот на натпреварот против ТНС во Велс, кој Шкендија го загуби со 0:4.

Шкендија ќе го пречека Шериф на 24.јули, а една недела подоцна ќе гостува кај овој противник во Молдавија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија56 минути

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија6 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие