Контакт

Спорт

Саутгејт го објави англискиот список за Мундијалот

Англискиот селектор, Герет Саутгејт го објави списокот на 23-те фудбалери кои ќе настапат на Мундијалот во Русија, и изненадувачки на него го нема Адам Лалана од Ливерпул, иако неговиот млад колега, 19-годишниот Трент Александер-Арнолд е во тимот.
Гери…

Објавено пред

Англискиот селектор, Герет Саутгејт го објави списокот на 23-те фудбалери кои ќе настапат на Мундијалот во Русија, и изненадувачки на него го нема Адам Лалана од Ливерпул, иако неговиот млад колега, 19-годишниот Трент Александер-Арнолд е во тимот.

Гери Кејхил се враќа во одбраната, а голманот Џо Харт не е на списокот, нешто што се очекуваше, така што Кејхил сега е најискусниот фудбалер со 58 настапи.

Лалана заедно со голманот Том Хитон, Луис Кук, Џејмс Ливермор и Џејмс Тарковски е на „резервната“ листа на играчи кои би биле повикани ако некој од составот се повлече.

„Првото повикување аз Трент Александер-Арнолд е заслужено. Кога ги избираме младите фудбалери не го правиме тоа само бидејќи се млади, туку бидејќи го заслужуваат тоа“, изјави Саутгејт.

Англија е во групата со Тунис, Панама и Белгија во Русија.

АНГЛИЈА, СП РУСИЈА 2018

Голмани: Џек Батленд, Џордан Пикфорд, Ник Поуп.

Одбрана: Трент Александер-Арнолд, Гери Кејхил, Фабијан Делф, Фил Џонс, Хери Мегвајр, Дени Роуз, Џон Стоунс, Киеран Трипиер, Кајл Вокер, Ешли Јанг.

Среден ред: Деле Али, Ерик Даер, Џордан Хендерсон, Џеси Лингард, Рубен Лофтус-Чик.

Напад: Хери Кејн, Маркус Рашфорд, Рахим Стерлинг, Џејми Варди, Дени Велбек.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Златан: Имаат среќа што не дојдов пред 10 години, ќе им бев претседател! (видео)

Златан Ибрахимовиќ полека ја освојува и Америка. Ова стана јасно откако ги предводеше Лос Анџелес галакси до 3:1 победа над Филаделфија јунион, по што изјави дека Американците имаат среќа – да дошол пред 10 години досега ќе им станел претседател.
Проти…

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ полека ја освојува и Америка. Ова стана јасно откако ги предводеше Лос Анџелес галакси до 3:1 победа над Филаделфија јунион, по што изјави дека Американците имаат среќа – да дошол пред 10 години досега ќе им станел претседател.

Против Филаделфија, Златан во 48. минута асистираше на Камара за израмнување на 1:1, за во 63. минута да постигне фантастичен гол за предност, за во 82. минута Сијани да го постави конечниот резултат.

По мечот, на прашање како ја променил американската култура досега, Златан одговори во свој стил.

„Не знам колку ја сменив, бидејќи јас ја работам мојата работа. Но, тие имаат среќа што не дојдов пред 10 години, бидејќи досега ќе бев претседател“, вели Швеѓанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркионе си заминува од Ферари поради здравствени причини

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.
Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека …

Објавено пред

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.

Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека на акционерите им е предложено Луис Камилери, поранешен претседател на „Филип Морис“ да биде нов генерален директор на тимот.

„Бордот на директори на Ферари со тага дозна дека претседателот Серџо Маркионе нема да може да се врати на својата работа. Нашите мисли се со неговото семејство и сите сме благодарни за придонесот кој го направи на челото на Скудерија. Џон Елкан е нашиот нов претседател, а Луис Камилери е предлогот за нов генерален директор“, се вели во соопштението на Ферари.

66-годишниот Маркионе, кој исто така е сменет од позицијата на претседател на Фиат-Крајслер, го смени Лука ди Монтеѕемоло по повеќе од 20 години на чело на Ферари во 2014 година. Ди Монтеѕемоло по слабите 1990-ти го водеше тимот во најуспешниот период во историјата, освојувајќи пет титули во низа со Михаел Шумахер од 2000 до 2004 година.

Канаѓанецот со италијанско потекло, Маркионе беше еден од клучните луѓе на бизнис-страната на Ф1, формирајќи алијанса со Мерцедес во обид да ги примораат новите сопственици „Либерти медија“ да ги прифатат нивните предлози за периодот по 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис: Сари сакаше да го растури Наполи

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.
„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше …

Објавено пред

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.

„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше договор, јас само можам да кажам дека се однесуваше недозволено, дека ќе напаѓаше играчите за кои мислеше дека не играат добро. Тие играчи многу му дадоа. Тој ги масакрираше на тренинзите, но тие секогаш добро реагираа“, рекол Де Лаурентис.

Претседателот на Наполи рекол дека Сари имал намера да го растури тимот и дека сакал да ги земе сите најдобри играчи. До сега Сари го зеде само Жоргињо.

„Сакаше целиот тим да го однесе во Англија и да го растури. Морав да седнам и тоа да го решам со Марина Грановскаја. Го сакаше Жоргињо и му го дадов откако разговарав со Анчелоти, бидејќи ми кажа дека повеќе ќе го игра Дијавара и дека сака Хамшик да игра повеќе во средината“, завршил Де Лаурентис.

Прикажи повеќе...

Најново

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија10 минути

Македонија на дното на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести39 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија2 часа

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија21 час

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет24 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Досие