Контакт

Спорт

Селекторот решил, капитен ќе биде Нејмар

Најскапиот светски играч, Нејмар е избран за „траен“ капитен на бразилската репрезентација, откако речиси две години селекторот Тите ги ротираше играчите што ја носеа капитенската лента.
Селекторот Тите, пред почетокот на новиот циклус на репрезентатив…

Објавено пред

Најскапиот светски играч, Нејмар, е избран за „траен“ капитен на бразилската репрезентација, откако речиси две години селекторот Тите ги ротираше играчите што ја носеа капитенската лента.

Селекторот Тите пред почетокот на новиот циклус на репрезентативни натпревари решил дека еден играч ќе ја носи лентата, а тоа ќе биде најдобриот Бразилец, Нејмар.

Тите оваа одлука ја донел во пресрет на пријателскиот натпревар што Бразил ќе го одигра против САД, во Њу Џерси.

„Многу научив. Одговорноста во овој момент е добра работа за мене. Бев многу критикуван во минатото и не се чувствував добро по таквите критики“, рекол Нејмар.

Инаку, Нејмар пред две години, кога Бразил го освои олимпиското злато во Рио де Женеиро, реши на некој друг да му ја препушти капитенската лента со образложение дека тоа претставува преголем товар за него.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Звезда славеше во Милано, ЦСКА по продолжението преку Жалгирис (видео)

Објавено пред

Црвена звезда го направи најголемото изненадување во 12. коло од Евролигата, славејќи на гости кај Армани Милано со 77:67, сврзувајќи трета победа едноподруго во најсилното европско кошаркарско натпреварување.

Од почетокот Звезда не дозволи Милано да направи голема предност, пред во второто полувреме да игра многу подобро и да стигне до победа. Лоренцо Браун ги предводеше Звезда со 21 поени и 7 асистенции, додека Барон додаде 17 поени. Чако Родригез беше најефикасен за Армани со 14 поени.

Најинтересно вечерва беше во Москва, каде што актуелниот шампион ЦСКА дури по продолжението со драматична тројка на Мајк Џејмс стигнаа до 85:82 победа над Жалгирис Каунас. Литванскиот клуб имаше пет порази едноподруго пред тешкото гостување во Русија, но започнаа со одлични 17:9 по првата четвртина.

ЦСКА, сепак, се созеде и во третата четвртина имаше предност од +8, пред гостите да израмнат во последните четири секунди на 82:82, пред во продолжението свое шоу да има Џејмс. Тој го заврши мечот со 19 поени, а Стрелникс имаше 20.

ЕВРОЛИГА, 12.КОЛО

ЦСКА Москва – Жалгирис Каунас 85:82 (9:17, 23:14, 19:19, 18:19, 16:13)

Макаби Тел Авив – Баерн Минхен 77:55 (22:18, 19:8, 12:21, 24:8)

Армани Милано – Црвена звезда 67:77 (18:20, 22:19, 10:18, 17:20)

Реал Мадрид – Валенсија 111:99 (30:29, 23:20, 27:21, 31:29)

Прикажи повеќе...

Спорт

Мизерно деби на Љунгберг на „Емирати“ – Брајтон однесе победа над Арсенал (видео)

Објавено пред

Фреди Љунгберг вети дека ќе го врати „духот“ во тимот на Арсенал откако стана привремен тренер на „топчиите“ по отпуштањето на Унаи Емери, но имаше „пеколно“ деби на домашен терен, губејќи со 1:2 од тимот на Брајтон.

Мечот за Љунгберг дојде неколку дена по 2:2 ремито на гости кај Норич, и лошата низа на резултати значи дека Арсенал нема победа во последните шест меча во Премиер лигата и се наоѓа на 10. место на табелата.

Адам Вебстер им донесе водство на гостите во 36. минута, резултат со кој се отиде на полувреме, но Арсенал успеа да израмни преку Александер Лаказет во 50-тата минута за да ги крене надежите на навивачите за победа. Меѓутоа, Нил Мопе во 80-тата минута со убав гол со глава донесе три поени за Брајтон, кои сега се на 13. место на табелата со само еден поен зад Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

По фијаското во дербито, Евертон го отпуштија Силва, се подготвува кам-бек на Мојс

Објавено пред

Евертон го отпуштија менаџерот Марко Силва по само 18 месеци на чело на клубот од „Гудисон парк“ по катастрофалниот старт на сезоната во Премиер лигата по кој „карамелите“ паднаа во зоната за испаѓање по болниот 5:2 пораз во градското дерби од Ливерпул.

Поранешниот напаѓач на Евертон, и тренер на првиот тим, Данкан Фергусон ќе биде привремен тренер за дуелот со Челси во сабота. Сите англиски медиуми тврдат дека поранешниот тренер Дејвид Мојс ќе се врати на чело на клубот, шест и пол години откако си замина за да стане краткотрајно тренер на Манчестер јунајтед.

„Главниот акционер Фархад Мошири, претседателот Бил Кенрајт и бордот на директори сакаат да му се заблагодарат на Марко Силва за неговите услуги и да му посакаат среќа за во иднина. Данкан Фергусон ќе биде именуван за тренер за дуелот со Челси, а клубот сака да постави нов постојан менаџер што е можно побргу“, се вели во соопштението на клубот.

Евертон во последните години инвестираше многу во фудбалери, носејќи ги Алекс Ивоби, Моисе Кин, Жан-Филип Гбамин и Андре Гомеш во својот тим во обид да се обезбедува попостојан престој во Европа. Силва лани ги предводеше до осмото место на табелата, но оваа сезона, тие имаат само четири победи и дури осум порази во последните 11 меча.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот исток за да се спротистави...

Македонија9 минути

Во Кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во Кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет13 минути

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија20 минути

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во Кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа11 час

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет16 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија17 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија18 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија19 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија22 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура22 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион23 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет23 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија23 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет23 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт24 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа1 ден

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет1 ден

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет1 ден

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион1 ден

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Досие