Контакт

Спорт

СЕХА: Вардар го „прегази“ Железничар на Вујо (видео)

Вардар само едно полувреме имаше проблем со тимот на нивниот поранешен тренер Веселин Вујовиќ, Железничар од Ниш, пред да го „прегази“ со 35:20 (14:11) продолжувајќи ја низата без пораз на 28 меча (27 победи и едно реми) во низа во регионалната СЕХА-ли…

Објавено пред

Вардар само едно полувреме имаше проблем со тимот на нивниот поранешен тренер Веселин Вујовиќ, Железничар од Ниш, пред да го „прегази“ со 35:20 (14:11) продолжувајќи ја низата без пораз на 28 меча (27 победи и едно реми) во низа во регионалната СЕХА-лига.

Без повредените Стоилов и Горбок, Парондо доби добра вест што првпат оваа сезона заигра Игор Карачиќ, како и Вуко Борозан. Српскиот тим се „држеше“ до 12:11, по што доминацијата на „црвено-црните“ се покажа во најдобро светло.

Железничар имаше „црна дупка” од 16 минути без постигнат гол, а Вардар од секоја акција реализираше. Тоа беше период во кој „црвено-црните” го решија натпреварот. Серијата од 10-0 беше клучна за пресвртот на средбата. Од негатива 8-11 во 19 минута па сѐ до водство 18-11 во 34 минута Вардар ја потврди фаворитската улога и си овозможи полесно да се доигра средбата.

Вардар – Железничар 35-20 (14-11)
Вардар: Поповски 4, Криштопанс 4, Мораеш 4, Чупиќ 4, Дибиров 4, Кисељев 4, Недановски 1, Карачиќ 3, Скубе 3, Калараш 3, Борозан 1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Швеѓаните ја „освоија“ Романија, Данска и Швајцарија на чекор до пласман (видео)

Објавено пред

Шведска успеа да се приклучи на своите нордиски соседи Финска и да се пласира на Европското првенство во 2020 година по импресивната 2:0 победа на гости кај Романија, со која го обезбеди второто место во групата Ф зад Шпанците, кои со 6:0 ја победија Малта.

Швеѓаните победата ја обезбедија уште во првото полувреме, кога прво Маркус Берг во 18. минута стрелаше за 1:0, а потоа Робин Кваисон во 34. минута стави печат на победата. Со ова тие ја елиминираа Романија, но и Норвешка.

Најинтересна завршница ќе има во групата Д, но Данска и Швајцарија по вечерашните победи се поблиску до европската елита отколку Ирска. Данците со 4:0 го победија аутсајдерот Гибралтар, додека Швајцарците се намачија за 1:0 победа над Грузија за да ги заземат првите две места во групата Д. Данска во последното коло ја пречекува Ирска, на која и треба победа, но и изненадување на Гибралтар кој е домаќин на Швајцарија.

Во меч кој не одлучуваше ништо во групата Ј, Италија ја забележа и деветтата победа во девет меча, триумфирајќи со 3:0 над Босна и Херцеговина во Зеница со головите на Ачерби, Инсиње и Белоти. Селекцијата на Роберто Манчини во последното коло ја пречекува Ерменија.

ЕВРО 2020 КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Д

Данска – Гибралтар 5:0

Швајцарија – Грузија 1:0

Табела: 1.Данска 15, 2.Швајцарија 14, 3.Ирска 12, 4.Грузија 9, 5.Гибралтар 0

ГРУПА Ф

Норвешка – Фарски Острови 4:0

Романија – Шведска 0:2

Шпанија – Малта 7:0

Табела: 1.Шпанија 23, 2.Шведска 18, 3.Романија 14, 4.Норвешка 14, 5.Фарски Острови 3, 6.Малта 3

ГРУПА Ј

Финска – Лихтенштајн 3:0

Ерменија – Грција 0:1

Босна и Херцеговина – Италија 0:3

Табела: 1.Италија 27, 2.Финска 18, 3.Грција 11, 4.Ерменија 10, 5.БиХ 10, 6.Лихтенштајн 2

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев го победи Медведев и го елиминираше светскиот број 1 Надал!

Објавено пред

Тешката победа на Рафаел Надал над Стефанос Циципас на крајот не беше важна, откако актуелниот шампион Александер Зверев со 6:4/7:6(4) го победи Русинот Данил Медведев и се пласираше во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, каде што ќе игра со победникот од другата група, Доминик Тим. Циципас, пак, го очекува „лута“ пресметка со Роџер Федерер.

Зверев имаше променлива сезона, но исто како и лани во ноември беше во топ форма, победувајќи го лесно Надал во првиот меч, за потоа да загуби во тешка битка со Циципас.

Сега, тој ќе има шанса за пласман во финалето утре да се бори со Австриецот Доминик Тим, а од „старата гарда“ по елиминацијата на Надал и на Новак Ѓоковиќ, остана само Роџер Федерер да ја брани честа на тенисерите со над 30 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЦСКА го „потопи“ Фенер, Обрадовиќ до своите кошаркари: Еб.те се, срамота сте (видео)

Објавено пред

Мајк Џејмс имаше 31 поен и додаде 4 асистенции за ЦСКА Москва да стигне до убедлива 88:70 победа над Фенербахче, зголемувајќи ја фрустрацијата во турскиот клуб, за кои не играше Нандо де Коло.

Покрај Џејмс, Јанис Стрелникс имаше 23 поени за ЦСКА да се врати на победите по изненадувачкиот пораз од Асвел и да го подобри скорот на 6-2. За Фенер, Костас Слукас имаше 20 поени, а Дерик Вилијамс 19, но падот на формата во третата четвртина беше клучна за шестиот пораз во осум меча оваа сезона.

Токму оваа лоша форма на Фенер му ги „уништи“ нервите на тренерот Жељко Обрадовиќ, кој повторно имаше неколку екстремни реакции, како кога ги пцуеше сопствените кошаркари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Застаре делото за Владо Бучковски, државата ќе ги плати трошоците за адвокатите

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење,...

Македонија4 часа

„Танјуг“: Франција е за постепен пристап и ревирзибилност на процесот

Постепено пристапување, отворање на структурни фондови на ЕУ, но и построга политика на условување и ревирзибилност на процесот на проширување...

Интервју/Дебата6 часа

(Видео) Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи три оброка дневно, додека...

Македонија6 часа

Дескоска: Наместо само за плати, судството да реагира и за застарените предмети

Министерката за правда, Рената Дескоска, ги повика судиите и вработените во судството наместо само за плати, да реагираат и за...

Топ7 часа

Малолетници од интернат во Кавадарци извршиле насилство врз нивниот цимер

Малолетник од Негорци кој бил сместен во ученичкиот дом „Крсте Петков Мисирков“ во Кавадарци бил нападнат од неговите цимери. Насилството...

Топ8 часа

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија8 часа

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија8 часа

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада9 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија9 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија11 час

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија11 час

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија12 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија12 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа12 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет13 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет14 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион14 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет15 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет16 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Досие