Контакт

Спорт

СЕХА: Мешков го „здроби“ Металург (видео)

Металург немаше вистински шанси на гостувањето во Белорусија, и загуби со високи 41:29 (17:15) од Мешков Брест за втор пораз во вториот меч од СЕХА лигата.
Без капитенот Филип Кузмановски, кој „бунтува“ и очекува раскин на договорот и без повредениот М…

Објавено пред

Металург немаше вистински шанси на гостувањето во Белорусија, и загуби со високи 41:29 (17:15) од Мешков Брест за втор пораз во вториот меч од СЕХА лигата.

Без капитенот Филип Кузмановски, кој „бунтува“ и очекува раскин на договорот и без повредениот Мартин Велковски, тимот на Данило Брестовац беше рамноправен само едно полувреме, по што домашните ја преземаа иницијативата и прво зголемија на +5 во средината на второто полувреме, пред во финишот целосно да доминираат за убедлива победа.

Халил Јагањац беше најефикасен во составот на Металург со шест гола. Кај Мешков Брест нападот го предводеше Александар Шкурински со осум гола, а еден помалку постигна Петар Ѓорѓиќ .

За Металург следен меч во СЕХА-лигата е на 9 септември против словачкиот Татран Прешов.

Фото/Видео: СЕХА лига©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија на бод од Ц-дивизијата и плеј-офот

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва против Гибралтар, ќе го одигра последниот меч во Групата-4 во Лигата на Нации. Еден бод им е доволен на избраниците на селекторот Игор Ангеловски за да обезбедат пласман во плеј-офот.
„Добро познат ни е…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва против Гибралтар, ќе го одигра последниот меч во Групата-4 во Лигата на Нации. Еден бод им е доволен на избраниците на селекторот Игор Ангеловски за да обезбедат пласман во плеј-офот.

„Добро познат ни е стилот на Гибралтар. Претежно се ориентирани во одбраната и ја чекаат својата шанса преку контра. Јас и претходно кажав, не е важно со кого играме, туку за што играме, а тоа е потврда на првото место и домашно полуфинале во плеј-офот. Фаворити сме и иако можеби на некои мечеви не играме според посакуваното, но во второто полувреме влегуваме подобро и победуваме“, рече на вчерашната прес конференција селекторот на Македонија.

Дуелот со Гибралтар, поради жолти картони, ќе го пропушти најискусниот репрезентативец Пандев, а во тимот се враќаат Елмас и Алиоски. Овие двајца поради суспензии не играа во петокот кај Лихтенштајн.

Во пресрет на последното коло Македонија ја предводи Групта-4 со 12 бода, три помалку има Ерменија, Гибралтар е трет со шест, а Лихтенштајн последен со три бода.

Првото место на Македонија и носи пласман во Ц-дивизијата, во наредното издание во Лигата на Нации и место во плеј-офот. Најдобрата репрезентација од Д-дивизијата ќе се пласира на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ убедливо прв, Зверев го стигна Федерер

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.
Ѓоковиќ, на поло…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.

Ѓоковиќ, на половина од сезоната се наоѓаше на 22.место на АТП листата,, но на крајот тој прв минува низ целта. Србинот, од крајот на јуни, освои две гренд-слем титули (Вимблдон и Ју-Ес Опен), победи на Мастерс турнирите во Синсинати и Шангај и играше финале на Мастерс турнирите во Париз и Лондон.

Србинот годината ја завршува со 9.045 бода, зад него е Рафаел Надал со 7.480. Шпанецот, поради повреда на коленот, не играше во Париз и Лондон. Трет е Роџер Федерер со 6.420 бода, а само 35 бода зад него е победникот во Лондон, Александар Зверев.

АТП листа, Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 9.045
2. Рафаел Надал (Шпанија) – 7.480
3. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.385
4. Александар Зверев (Германија) – 6.385
5. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) – 5.300
6. Кевин Андерсон (Јужна Африка) – 4.710
7. Марин Чилиќ (Хрватска) – 4.250
8. Доминик Тим (Австрија) 4.095
9. Кеи Нишикори (Јапонија) – 3.590
10. Џон Изнер (САД) – 3.155

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбиена „монструозна“ понуда за Кулибали

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.
Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена…

Објавено пред

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.

Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена, пренесуваат англиските и италијанските медиуми.

Кулибали е еден од најдобрите фудбалери на Наполи, а неодамна од страна на Би-би-си е номиниран за африкански играч на годината, заедно со Мехди Бенатија од Јувентус.

Менаџерот на Манчестер јунјатед, Жозе Мурињо, во зимскиот преоден рок има намера да донесе еден централен дефанзивец. Јунајтед има доволно пари да за трошење, меѓутоа доколку го сакаат Кулибали ќе мора да издвојат повеќе од 90 милиони евра.

Кулибали, пред почетокот на сезоната, потпиша нов договор со Наполи, чија важност е до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија13 минути

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност се опоравува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Македонија2 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија3 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија4 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија14 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт14 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа17 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести18 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија19 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет21 час

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија21 час

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски23 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет23 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Досие