Контакт

Спорт

Се сеќавате на Ројстон Дренте? (Видео)

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид и еден од најталентираните играчи во Ев ропа, Ројстон Дренте, го постигна првиот гол во кариерата во Холандија.
31-годишниот фудбалер беше стрелец на натпреварот од Втората холандска лига помеѓу Спарта од Ротердам и …

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид и еден од најталентираните играчи во Ев ропа, Ројстон Дренте, го постигна првиот гол во кариерата во Холандија.

31-годишниот фудбалер беше стрелец на натпреварот од Втората холандска лига помеѓу Спарта од Ротердам и Анјсховен (2:0).

Дренте кариерата ја започна во Феенорд, а како 20-годишник во 2007 година се пресели во Реал, како најдобра играч на Европското првенство за играчи до 21 година.

За Реал, Дренте, одиграл 46 натпревари и постигнал два гола. Во периодот додека играше во Мадрид, до 2012 година, Дренте бил на позајмици во Еркулес и Евертон, а во кариерата играл и за Аланија од Владикавказ, Рединг, Шефилд Венздеј, Каксери и Банијас од Абу Даби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Арсенал со победа во Франкфурт, Лацио загуби во Романија (видео)

Објавено пред

Арсенал стигна до убедлива 3:0 победа на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првото коло од Лига Европа, додека Лацио по поразот во Серија А од СПАЛ доживеа уште еден „кикс“ губејќи со 2:1 на гостувањето кај ЦФР Клуж во Романија.

„Топчиите“ дојдоа во водство преку одбиениот удар на Џо Вилкок во 38. минута од мечот, а откако Ајнтрахт останаа со играч помалку по вториот жолт картон на Доминик Хор во 79. минута, успеаја уште двапати да ја затресат мрежата на домаќините – Букајо Сака во 85. минута и Пјер-Емерик Обамејанг во 88. минута.

Жалењето на Симоне Инзаги дека нивната група во Лига Европа наликува на група од Лигата на шампионите се оствари со незгоден пораз од 2:1 од Клуж, иако „лацијалите“ дојдоа во водство преку Бастос во 25. минута. Деач од пенал израмни на 1:1 пред крајот на полувремето, пред Омрани во 75. минута да ги постави конечните 2:1.

Севилја стигна до убедлива 3:0 победа на гости кај Карабаг со головите на Чичарито, Ел Хадади и Торес, додека Хетафе со 1:0 го победи Трабзонспор.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

АПОЕЛ – Дуделанж 3:4

Карабаг – Севилја 0:3

ГРУПА Б

Динамо Киев – Малме 1:0

Копенхаген – Лугано 1:0

ГРУПА Ц

Базел – Краснодар 5:0

Хетафе – Трабзонспор 1:0

ГРУПА Д

ЛАСК Линц – Розенборг 1:0

ПСВ Ајндховен – Спортинг Лисабон 3:2

ГРУПА Е

ЦФР Клуж – Лацио 2:1

Рен – Селтик 1:1

ГРУПА Ф

Ајнтрахт Франкфурт – Арсенал 0:3

Стандард Лиеж – Гимараеш 2:0

АЈНТРАХТ – АРСЕНАЛ

ЦФР КЛУЖ – ЛАЦИО

КАРАБАГ – СЕВИЛЈА

ПСВ АЈНДХОВЕН – СПОРТИНГ

ДИНАМО КИЕВ – МАЛМЕ

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои на 18 години ќе заработува 150.000 фунти неделно

Објавено пред

Калам Хадсон-Одои го продолжи договорот со Челси најмалку до 2024 година, откако се договори со директорот на клубот, Марина Грановскаја за зголемувањето на неделната плата на фантастични 150.000 фунти.

18-годишниот Хадсон-Одои беше мета на многу шпекулации за заминување од „Стемфорд бриџ“, откако Баерн Минхен минатиот јануари имаа четири обиди да го донесат англискиот талент.

„Чувството е прекрасно. Долго време се чекаше на договорот, но сега сите сме задоволни. Јас сум фудбалер на Челси од мојата осма година и секогаш знаев дека ова е вистински тим за мене. Сакам да освојуваме многу трофеи заедно“, вели тинејџерот.

Грановскаја, пак, вели дека договорот на Хадсон-Одои е вистински пример за тоа како Челси сакаат да ги заддржат своите најдобри млади фудбалери и бргу да ги интегрираат во првиот тим.

„Калам минатата сезона го докажа својот талент и сега сите сме возбудени од неговиот раст во следните години. Со овој потпис, тренерот Френк Лампард има уште еден голем талент на располагање“, вели Грановскаја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Родман: Мадона ми нудеше 20 милиони долари да ѝ направам дете (видео)

Објавено пред

Легендата на Чикаго булс, Денис Родман повторно е во центарот на вниманието со контроверзи на негов начин, откако во интервју ја опиша врската со поп-дивата Мадона во 1990-тите, тврдејќи дека му нудела 20 милиони долари само да ѝ направи дете.

„Ми кажа: ’Денис, знаеш дека овулирам’. Јас ја прашав: ’Што е тоа?’. Се обидував да се шегувам. Таа ми кажа дека ќе ми плати 20 милиони долари ако ѝ направам дете и ако тоа успешно се роди. Таа беше во Њујорк дома, јас бев во казино во Њујорк. И кажав дека ќе дојдам, а таа прати авион по мене. Отидов кај неа, ја завршив работата и се вратив на коцкање во Лас Вегас“, вели Родман.

Тој исто така мисли дека детето кое Мадона го имаше со тренерот Карлос Леон, ќерката Лурдес Леон е резултат на сличен финансиски договор.

Родман има три деца – синот Ди Џеј и ќерката Тринити со својата трета сопруга Мишел Мојер и најстарата ќерка Алексис со првата сопруга Ени Бејкс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет4 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија10 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија10 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија11 час

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион11 час

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ12 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија12 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ12 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет13 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет13 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет13 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија14 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија15 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт1 ден

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија1 ден

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија1 ден

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија1 ден

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие