Контакт

Спорт

Скалони: Десетката ја чувам за Меси

Привремениот селектор на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Скалони, истакнал дека во националниот тим има место за Лионел Меси.
Најдобриот Аргентинец, по Светското првенство, реши да земе одмор од репрезентацијата, односно да не настапува…

Објавено пред

Привремениот селектор на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Скалони, истакнал дека во националниот тим има место за Лионел Меси.

Најдобриот Аргентинец, по Светското првенство, реши да земе одмор од репрезентацијата, односно да не настапува за „гаучосите“ до крајот на оваа година.

Поради тоа е нејасно дали Меси ќе се врати во репрезентацијата или веќе ставил крај на кариерата во националниот тим.

„Сите играчи ги задржаа бројките што ги носеа на СП. Бројот 10 и натаму му припаѓа на Меси и така ќе биде се додека тој не реши дали ќе остане или не. Решив да му ја чувам бројката. Никој нема да ја земем десетката, тоа е моја одлука“, рекол Скалони.

Во првиот меч без Меси, Аргентина, во саботата, ја победи Гватемала со 3:0.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Метла“ за Индијана, Вориорс, Блејзерс и Репторс на победа од следната рунда (Видео)

Објавено пред

Бостон Селтикс се првата екипа што го минаа четврт-финалето оваа година во плејоф натпреварите, во НБА лигата. Селтикс им удрија „метла“ на Индијана Пејсерс за вкупни 4:0 во серијата. На победа до пласман во конференциските полу-финалиња се Голден стејт Вориорс, Портланд Трејлблејзерс и Торонто Репторс.

Селтикс до победата над Индијана го предводеше Гордон Хејворд со 20 поени, два помалку постигна Џејсо Тејтум, а Ал Хорфорд и Кајри Ирвинг реализираа по 14 поени. Пејсерс во нивниот последен меч сезонава ги предводеше Бојан Бодановиќ со 22 поени и 8 скока.

Вориорс, го добија и вториот меч во Лос Анџелес против Клиперс. Со победата 113:105 актуелните шампиони во серијата водат со 3:1. Кевин Дурент мечот го заврши со 33 поени, 7 скока и 6 асистенции, а Поен помалку постигна Клеј Топмсон.

Кај Клиперс најефикасни беа Шеи Гилџес-Александер со 25 и Данило Галинари со 16 поени и 7 скока.

Портланд Трејлблејзерс направија брејк во Оклахома со победата 111:98 и веќе во наредниот меч, на домашен терен ќе имаат можност да ја се пласираат во наредната рунда.

Вообичаено бековите ги предводеа Портланд до победата. Си Џеј Мекалум постигна 27 поени, а Демијен Лилард 24 коша. Кај Оклахома се истакна Пол Џорџ со 32 поени, 10 скока и 6 асистенции.

На победа до полу-финалето се и Торонто Репторс, откако на Флорида ги декласираа Орландо Меџик 107:85 во четвртиот меч од серијата.

Носени од Каваи Ленард (34 поени), односно Паскал Сијакам и Норман Пауел со по 16 поени, Репторс без проблеми ја забележаа и третата победа во низа, откако Орландо направија брејк на стартот на серијата.

Кај Меџик најефикасен беше Арон Гордон со 25 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар се врати, Мбапе постигна хет-трик, ПСЖ ја прослави титулата (видео)

Објавено пред

Неделата навечер беше посебна на „Паркот на принцовите“, и резултатот при 3:1 победата над Монако не беше најважниот детаљ.

Пари Сен-Жермен и пред дербито ја освои титулата откако Лил одигра 0:0 кај Тулуз, така што резултатскиот притисок не беше тука. Нејмар по подолга пауза влезе и одигра едно полувреме. Килијан Мбапе постигна хет-трик, а на дресовите на парижани се оддаде почит на катедралата Нотр Дам.

ПСЖ ја освои шестата титула во последните седум години и осма во историјата на клубот (што не е така лошо ако се земе во предвид дека клубот е основан во 1970 година), и иако амбициите за трофеј од Лигата на шампионите повторно беа неуспешни (по според нив неоправданиот пораз од Манчестер јунајтед), 2018/19 барем во Франција е во знакот на „светците“.

А, тие во моментов кај себе го имаат можеби најдобриот фудбалер на светот – Килијан Мбапе, кој уште еднаш го покажа својот квалитет, со фантастична претстава, со три гола со неверојатна леснотија, со што стигна до бројката од 30 голови оваа сезона, како најмлад стрелец во историјата на Лига 1. Освен него, оваа сезона само уште еден фудбалер во Европа има постигнато над 30 голови во својата лига – Лионел Меси за Барселона.

Лил одигра без голови, Пари Сен-Жермен ја освои титулата

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп ќе го гледа дербито на Манчестер: Ако нема нешто друго интересно…

Објавено пред

Надежите на Ливерпул за освојување на титула во моментов не зависат само од нив самите, туку иронично од најголемиот ривал, Манчестер јунајтед, кој денеска доживеа катастрофален 4:0 пораз од Евертон.

Јунајтед во среда го пречекуваат актуелниот шампион Манчестер сити во градското дерби, и голем број на навивачите на Ливерпул се надеваат дека Сити тука ќе загуби поени со кои ќе дозволи „црвените“ да триумфираат.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, признава дека ќе „фрли око“ на натпреварот.

„Мислам дека ќе го гледам, ако нема нешто друго што треба да работам. Ние немаме влијание. Во моментов изгледа дека Манчестер јунајтед не можат… Колку загубија? 3:0, 4:0? Ќе видиме. Сити ќе се подготвени, а ќе видиме дали Јунајтед се подготвени. Тоа е нормален натпревар, меч кој треба да се одигра – ние игравме таму и имаше реми“, вели Клоп.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20198 часа

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20199 часа

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20199 часа

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20199 часа

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Избори 201910 часа

Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

„Победивме, но целосно не ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори....

Избори 201910 часа

Силјановска: Ако на моите се додадат гласовите на Река, приказната е јасна

Не сум човек што потонува во триумфализам, знам дека допрва следува битката, но мислам дека ако ние добивме толкав број...

Избори 201910 часа

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Портпаролот на изборниот штаб на ДУИ, Арбер Адеми, не сакаше да го коментира резултатот од изборите во однос на албанското...

Избори 201912 часа

Јанушев: Водиме во голем број места

„Радувај се Македонијо, правдата доаѓа. ВМРО-ДПМНЕ победува. Гордана ќе биде“, со овие зборови генералниот скеретар на партијата, Игор Јанушев, ја...

Избори 201913 часа

(Видео) Бајрами: До ОЈО и МВР нема пристигнато никаква пријава за случајот во Студеничани

Претседателот на Комисијата за следење изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами, по затворањето на гласачките места...

Избори 201913 часа

МВР: Гласач под дејство на алкохол оштетил кутија, четворица ги фотографирале ливчињата

Во текот на изборниот ден регистрирани се четири фотографирања на гласачки ливчиња, а сторителите се приведени. Гласач во Новаци, пак, под...

Избори 201913 часа

Претседателските избори со најмал одѕив досега

Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа одѕивот на македонските граѓани во првиот круг од претседателските...

Избори 201914 часа

Одѕивот до 18.30 часот 39,71 проценти

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 проценти, односно...

Свет18 часа

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална...

Топ20 часа

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Избори 201921 час

Едно лице приведено во Аеродром, го фотографирало гласачкото ливче

Едно лице е приведено во Скопје за време на гласањето на претседателските избори, бидејќи го фотографирало гласачкото ливче, потврдуваат од...

Регион23 часа

Двајца загинати во авионска несреќа во Бугарија

Пилотот и патник на мал приватен авион вчера загинаа во Бугарија, кога воздухопловот се урнал во јужниот дел на земјата....

Свет24 часа

(Видео) Експлозии за католички Велигден во Шри Ланка, најмалку 50 мртви

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во Шри Ланка во повеќе експлозии на неколку локации, вклучувајќи...

Избори 20191 ден

Изборите ќе ги следат 3.094 домашни и 419 странски набљудувачи

Гласањето за претседателските избори денеска и на 5 мај ќе го следат 3.094 се домашни набљудувачи, а 419 од странство....

Избори 20191 ден

Граѓаните бираат претседател на државата

На 3.480 избирачки места денеска 1.808.131 граѓани со право на глас по шести пат ќе бираат претседател на државата. Гласачите...

Свет1 ден

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Досие